Průzkum: Do Sněmovny by se dostali zelení, Úsvit nikoliv

Domácí Domácí
28. 5. 2014 14:57
Vítězem voleb by se stalo ANO s 22,5 procenty před ČSSD. Hlasování by opět provázela nízká volební účast.
Volební model pro květen 2014
Volební model pro květen 2014 | Foto: ppm factum

Praha - Prudký pokles preferencí zaznamenává v současnosti hnutí Úsvit Tomia Okamury. Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, strana by se do sněmovny ani nedostala. Naopak 6 mandátů by získala Strana zelených.

Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum.

Volby by nyní vyhrálo ANO se ziskem 22,5 procenta. Od únorového šetření tak zvýšilo svůj náskok před loňským vítězem voleb ČSSD, která by podle výzkumu získala 19,5 procenta. Třetí by skončili komunisté se ziskem lehce přes 15 procent, následovala by TOP 09 s necelými 10 procenty a ODS se 7,5 procenta.

Foto: ppm factum

Jeden a půl procenta nad hranicí potřebnou pro zvolení by skončili lidovci, na samotné pětiprocentní hranici se nyní pohybuje Strana zelených, která by se tak podle průzkumu nejspíše dostala do Poslanecké sněmovny.

Naopak úplně by z Poslanecké sněmovny vypadlo hnutí Úsvit, které by podpořila jen necelá tři procenta dotázaných.

Opět nízká volební účast

Z aktuálního výzkumu zároveň vyplývá, že k volebním urnám by dorazilo pouhých 47 procent oprávněných voličů. Výzkumníci vysvětlují neochotu veřejnosti relativně krátkým časem, který uplynul od posledních sněmovních voleb. Zároveň je v Čechách aktuálně nižší zájem o politiku, což se projevilo v rekordně nízké účasti občanů při volbách do Evropského parlamentu

Výzkum probíhal ve dnech 15. - 26.5 na reprezentativním vzorku 970 lidí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy