Průzkum: Do Sněmovny by se dostali zelení, Úsvit nikoliv

Domácí Domácí
28. 5. 2014 14:57
Vítězem voleb by se stalo ANO s 22,5 procenty před ČSSD. Hlasování by opět provázela nízká volební účast.
Volební model pro květen 2014
Volební model pro květen 2014 | Foto: ppm factum

Praha - Prudký pokles preferencí zaznamenává v současnosti hnutí Úsvit Tomia Okamury. Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, strana by se do sněmovny ani nedostala. Naopak 6 mandátů by získala Strana zelených.

Vyplývá to z průzkumu agentury ppm factum.

Volby by nyní vyhrálo ANO se ziskem 22,5 procenta. Od únorového šetření tak zvýšilo svůj náskok před loňským vítězem voleb ČSSD, která by podle výzkumu získala 19,5 procenta. Třetí by skončili komunisté se ziskem lehce přes 15 procent, následovala by TOP 09 s necelými 10 procenty a ODS se 7,5 procenta.

Foto: ppm factum

Jeden a půl procenta nad hranicí potřebnou pro zvolení by skončili lidovci, na samotné pětiprocentní hranici se nyní pohybuje Strana zelených, která by se tak podle průzkumu nejspíše dostala do Poslanecké sněmovny.

Naopak úplně by z Poslanecké sněmovny vypadlo hnutí Úsvit, které by podpořila jen necelá tři procenta dotázaných.

Opět nízká volební účast

Z aktuálního výzkumu zároveň vyplývá, že k volebním urnám by dorazilo pouhých 47 procent oprávněných voličů. Výzkumníci vysvětlují neochotu veřejnosti relativně krátkým časem, který uplynul od posledních sněmovních voleb. Zároveň je v Čechách aktuálně nižší zájem o politiku, což se projevilo v rekordně nízké účasti občanů při volbách do Evropského parlamentu

Výzkum probíhal ve dnech 15. - 26.5 na reprezentativním vzorku 970 lidí.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy