Průzkum: ANO poráží ODS, ve sněmovně je sedm stran

Domácí Domácí
19. 9. 2013 10:56
Levicové strany by podle ppm factum získaly 114 mandátů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V Česku sílí podpora mimoparlamentních stran a levice. Pokud by nyní volili Češi nový parlament, zasedlo by v něm sedm stran. Nově by se do sněmovny dostala KDU-ČSL, SPOZ a strana ANO 2011. Ta by ve volbách dokonce získala víc hlasů než ODS.

Svůj hlas by k urnám přišlo odevzdat pouhých 52,7 % voličů. To je výrazně méně, než tomu bylo při volbách na konci května 2010, kdy volební účast dosáhla 62,6 %.

Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který zpracovala společnost ppm factum. Zúčastnilo se ho 967 občanů.

Sněmovnu by nyní ovládla levice. ČSSD si podle průzkumu udržuje stabilně nejvyšší podporu, aktuálně by získala 26,2 %. Druhé místo by obsadila KSČM se ziskem 16,7 % a stala by se druhou nejsilnější parlamentní stranou.

Bývalé vládní strany zaznamenávají propad, zejména pak ODS, která by aktuálně získala pouhých 8 %. TOP 09 a Starostové by na tom byli lépe se ziskem 13,8 %.

Do sněmovny by se také dostalo hnutí ANO 2011, aktuálně se ziskem 10,9 %. "Vysoká podpora této nově vzniklé strany je pravděpodobně dána výraznou mediální kampaní a také přelivem pravicových voličů od bývalých vládních stran VV, ODS, ale i TOP 09," píší autoři průzkumu.

"Propadlo" by 12,6 % hlasů

Do sněmovny by dále postoupila KDU-ČSL se ziskem 6,7 %.

Je pravděpodobné, že by 5% hranici překročila i SPOZ s 5,1 %. Podpora SPOZ sílila počínaje listopadem 2012 v souvislosti s prezidentskou volbou. V posledních měsících se ale růst preferencí této strany zastavil, a to navzdory masivní kampani této strany.

V celkovém součtu by na začátku září podle současného volebního modelu "propadlo" 12,6 % hlasů odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí.

Z nich by s poměrně slušným ziskem skončila další nově vzniklá strana Úsvit přímé demokracie (2,5 %) a Strana zelených (2,3 %). Ostatní strany by nepřekročily 2 % podpory voličů.

Levicové strany by získaly 114 mandátů

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by na začátku září ČSSD pravděpodobně získala 68 mandátů, KSČM 39 mandátů, SPOZ 7, KDU-ČSL 13 a ANO 2011 24 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 32 mandátů, ODS 17 mandátů.

Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se spojily levicové strany, získaly by potřebnou většinu 114 mandátů.

Sociálním demokratům se také nabízí možnost středo-pravicové koalice společně se SPOZ, KDU-ČSL a ANO 2011, dohromady by tato koalice v současné době získala 112 mandátů.

 

Právě se děje

Další zprávy