reklama
 
 

Průlomový rozsudek: Herec donášel StB

19. 12. 2006
Praha - Vrchní soud vynesl jeden z výjimečných verdiktů ve sporech kolem StB - herec Jan Kanyza podle něj do seznamu spolupracovníků tajné policie patří.

Jde o průlomové rozhodnutí, které dokonce může ovlivnit další podobné procesy. "Vyšetřování dalších případů se změní, bude daleko komplexnější," myslí si badatel Radek Schovánek, který momentálně pracuje na Slovensku v Ústavu paměti národa.

Dnešní rozsudek je výjimečný tím, že většinu podobných sporů ministerstvo v minulosti prohrávalo. Nikdy se mu nepodařilo oprávněnost záznamů o spolupráci s tajnou komunistickou policií prokázat. Stalo se tak například v případě dalších tváří známých z filmů či divadla, herečky Jiřiny Bohdalové či herce Jana Skopečka. Vymazání svého jména ze seznamů dosáhl i šéf českého hokeje a dozorčí rady Škody Auto Vratislav Kulhánek.

Proč právě Kanyza neuspěl? "Nové vedení příslušného odboru na ministerstvu vnitra se jednotlivými případy zabývá daleko podrobněji. V archivech vyhledává další dokumenty, které by s jednotlivými případy mohly souviset," tvrdí expert Schovánek.

Krycí jméno Honza

Soudního přelíčení se jako svědek zúčastnil Zdeněk Vaníček, který v polovině 70. let pracoval v StB. Do jeho působnosti spadala kultura. Vaníček před soudem vypověděl, že s Kanyzou udržoval služební kontakty a také mu učinil nabídku ke spolupráci, kterou herec dobrovolně přijal.

K jeho výpovědi také přihlédl soud, který ji ve zdůvodnění rozsudku označil za věrohodnou. Tím se odlišil od původního výroku městského soudu, který naopak považoval Vaníčkovo vyjádření za nevěrohodné.

Právní zástupce ministerstva vnitra Zdeněk Cvejn byl s rozsudkem spokojen."Jsme rádi, že soud důkazy, které jsme předložili v obou řízeních, uznal a vyhověl naší žádosti tak, aby žalobu zamítl," řekl novinářům Cvejn.

Zástupci ministerstva vnitra před soudem předložili nové důkazy, které městský soud neprojednával. "V mezidobí se podařilo dohledat další důkazy, které byly soudu předloženy," dodal.

Soud vyhověl odvolání ministerstva vnitra proti dřívějšímu rozsudku pražského městského soudu z letošního května, podle něhož byl herec v seznamech uveden neoprávněně. Ministerstvo vnitra seznamy StB vede.

O tom, že je Kanyzovo jméno mezi spolupracovníky StB, informovala média loni v srpnu. Herec údajně tajné policii předával informace o svém hereckém kolegovi, bývalém ministru kultury Vítězslavu Jandákovi. Kanyza spolupráci s StB popírá.

Již dříve prohlásil, že s StB nespolupracoval, ale že byl pouze dlouhodobě předvoláván a opakovaně vyslýchán. Kanyza je v oficiálních seznamech StB vydaných ministerstvem vnitra veden jako agent s krycím jménem Honza. "Byli daleko horší udavači, ale Kanyza se prokazatelně s příslušníky Stb scházel," tvrdí badatel Radek Schovánek.

Kanyzův svazek vedla součást StB zabývající se takzvaným bojem proti vnitřnímu nepříteli. Spis byl založen v červenci 1975 a spolupráce ukončena v prosinci 1983, protože Kanyza podle citace ze spisu přestal spolupracovat.

autor: mih, ČTK | 19. 12. 2006

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama