Praha - Podnikatel Jan Janků, obviněný v kauze tunelování pražského dopravního podniku (DPP), tvrdí, že sedmnáctihaléřová provize, kterou papírna Neograph odváděla na karibské konto společnosti Cokeville Assets, byla běžnou provizí a peníze nebyly určeny lobbistovi Ivo Rittigovi.
Janků, který je spolumajitelem a předsedou představenstva Neographu, to uvedl v pondělním rozhovoru pro Lidovky.cz.
Podle něj bylo 17 haléřů z jízdenky běžnou provizí za zakázku, kterou firmě v roce 2007 zprostředkoval Peter Kmeť, šéf firmy Cokeville Assets a obchodní partner Rittiga. "Zprostředkovatel mi dohodí byznys, já mu za to platím naprosto transparentně provizi, to je naprosto běžné," řekl pro Lidovky.cz Janků.
Podnikateli nebylo divné, že Kmeťova firma měla sídlo na Panenských ostrovech. "Společnost Neograph ale uzavřela smlouvu s českou organizační složkou, která podléhá českým daňovým a jiným předpisům, to je podstatné," uvedl.
Manipulace nebyla možná
V rozhovoru také řekl, že smlouva byla uzavřena s Kmeťem a další manipulaci s provizí nemohl ovlivnit. Podle jeho společníka, Vladimíra Sitta mladšího, se však Janků před uzavřením kontraktu sešel s člověkem od Ivo Rittiga. "To vůbec nevím, nic takového se nestalo," popřel Janků. Svou známost s lobbistou však přiznal.
Obviněný podnikatel také uvedl, že oba jeho společníci, Sitta starší i mladší, za jeho zády zakládali firmy, kterými vyváděli peníze na své účty.
"Sitta mladší fiktivními fakturami vyváděl provize vysoko nad 10 procent. Sitta starší si zase vedle založil firmu Nanograph s identickým předmětem podnikání. Ukradl databázi klientů, výrobní postupy, bral si od nás zaměstnance, suroviny, náhradní díly," vypočítal Janků, který na ně podal trestní oznámení.
Policie obvinila pět lidí
Protikorupční policie obvinila v polovině října celkem pět lidí v kauze předraženého tisku papírových lístků a vývoje SMS jízdenek pro pražskou MHD.
Mezi nimi je bývalý ředitel DPP Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků, obchodní partner kontroverzního lobbisty Ivo Rittiga Peter Kmeť a bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.
"Jeden obviněný je důvodně podezřelý z trestných činů pletichy při veřejné soutěži a porušování povinnosti při správě cizího majetku, tři obvinění jsou důvodně podezřelí z trestných činů pletichy při veřejné soutěži ve formě pomoci a porušování povinnosti při správě cizího majetku ve formě pomoci a dva z obviněných jsou důvodně podezřelí z přečinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky," uvedl k obviněním státní zástupce Adam Borgula.
Papírové jízdenky dopravnímu podniku dodávala právě firma Neograph. Z každého lístku ale odváděla 17 haléřů společnosti Cokeville Assets se sídlem na Panenských ostrovech.
Nadační fond proti korupci Karla Janečka uvedl, že peníze končily u Iva Rittiga. Zástupci fondu totiž tvrdí, že mají důkazy o tom, že mezi společností Cokeville Assets a Rittigem existuje konzultační a poradenská smlouva.