Policie chce poslat k soudu tři muže za stamilionové podvody

ČTK ČTK
22. 9. 2014 12:03
Trojice měla během let 2007 až 2010 zakládat fiktivní obchodní společnosti a způsobit škodu za 153 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat tři muže obviněné z rozsáhlé daňové trestné činnosti, při které podle detektivů vznikla škoda zhruba 153 milionů korun. Hrozí jim až 10 let vězení. Informoval o tom mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Podezřelí se trestné činnosti podle detektivů dopouštěli v letech 2007 až 2010. Dva muži údajně skrytě ovládali několik obchodních společností, kde jako statutární orgány působili takzvaní bílí koně.

Firmy neměly žádné zaměstnance, kanceláře nebo další vybavení potřebné pro podnikání a vykazovaly roční obraty v řádech desítek milionů korun.

"Obchodní transakce podle závěrů kriminalistů probíhaly právě se společnostmi obviněných mužů, nicméně se mělo jednat o zcela fiktivní obchody, které měly sloužit pouze ke krácení daní," uvedl Ibehej.

Třetí obviněný muž podle detektivů založil několik bankovních účtů, na které pak putovaly milionové částky od společností, které ovládali komplicové. Bankovní operace mezi podezřelými firmami řídila trojice obviněných, a nikoliv jednatelé firem, což byli dosazení bílí koně.

"Rovněž měl aktivně shánět další osoby, které by se staly bílými koňmi, a následně měl pro nové společnosti zakládat bankovní účty, kdy elektronické klíče, potřebné pro internetové ovládání bankovních účtů, měl předávat jednomu z obviněných podnikatelů," dodal Ibehej.

Případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství. Trojice podezřelých je stíhána na svobodě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy