Policie chce poslat k soudu tři muže za stamilionové podvody

ČTK ČTK
22. 9. 2014 12:03
Trojice měla během let 2007 až 2010 zakládat fiktivní obchodní společnosti a způsobit škodu za 153 milionů korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat tři muže obviněné z rozsáhlé daňové trestné činnosti, při které podle detektivů vznikla škoda zhruba 153 milionů korun. Hrozí jim až 10 let vězení. Informoval o tom mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Jaroslav Ibehej.

Podezřelí se trestné činnosti podle detektivů dopouštěli v letech 2007 až 2010. Dva muži údajně skrytě ovládali několik obchodních společností, kde jako statutární orgány působili takzvaní bílí koně.

Firmy neměly žádné zaměstnance, kanceláře nebo další vybavení potřebné pro podnikání a vykazovaly roční obraty v řádech desítek milionů korun.

"Obchodní transakce podle závěrů kriminalistů probíhaly právě se společnostmi obviněných mužů, nicméně se mělo jednat o zcela fiktivní obchody, které měly sloužit pouze ke krácení daní," uvedl Ibehej.

Třetí obviněný muž podle detektivů založil několik bankovních účtů, na které pak putovaly milionové částky od společností, které ovládali komplicové. Bankovní operace mezi podezřelými firmami řídila trojice obviněných, a nikoliv jednatelé firem, což byli dosazení bílí koně.

"Rovněž měl aktivně shánět další osoby, které by se staly bílými koňmi, a následně měl pro nové společnosti zakládat bankovní účty, kdy elektronické klíče, potřebné pro internetové ovládání bankovních účtů, měl předávat jednomu z obviněných podnikatelů," dodal Ibehej.

Případ dozoruje pražské městské státní zastupitelství. Trojice podezřelých je stíhána na svobodě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy