ČSSD hledá nový směr. Příští vedení určí, jestli skončí v opozici, nebo ve vládě

Veronika Neprašová Kateřina Frouzová Veronika Neprašová, Kateřina Frouzová
1. 2. 2018 11:11
Zatím pět vážných kandidátů se přihlásilo v půlce února do souboje o příštího šéfa ČSSD. Vedení strany se vymění po necelém roce. Bohuslav Sobotka, který ještě začátkem loňského března drtivě obhájil předsednický post, totiž kvůli vládní krizi a špatným předvolebním preferencím v červnu rezignoval. Dočasně jej nahradil Milan Chovanec, který se 18. února bude na mimořádném sněmu ucházet o řádný mandát. Spolu s ním představujeme zbylé čtyři hlavní uchazeče, kteří dosud získali nominaci některé z krajských organizací ČSSD. Prohlédněte si profily jednotlivých kandidátů v grafice.
Foto: Ludvík Hradilek

Jan Hamáček

Místopředseda ČSSD a sněmovny Jan Hamáček (narodil se roku 1978 v Mladé Boleslavi) patří k politikům kompromisu. I proto zastupuje v sociální demokracii křídlo, které nebude klást případné vládě s hnutím ANO tak velké překážky jako jiní jeho straničtí kolegové. Zatímco ti nechtějí o vládě vedené premiérem Andrejem Babišem ani slyšet, Hamáček tuto možnost za určitých okolností připouští. Babiše policie podezírá z trestného činu podvodu v kauze Čapí hnízdo. "Pokládám účast trestně stíhaného politika za obrovský problém, ale nemohu vyloučit, že nastane situace, kdy sociální demokracie bude volit ze dvou špatných řešení. Druhým špatným řešením může být nástup extremistických stran do vlády," řekl Hamáček s tím, že zmíněnými extremistickými stranami myslí hnutí SPD Tomia Okamury. 

Hamáček bude patřit ke smířlivějším sociálním demokratům i ve vztahu k prezidentovi Miloši Zemanovi. Část členské základny ČSSD tohoto bývalého premiéra a předsedu nemá ráda i kvůli tomu, že Zeman hovořil před říjnovými parlamentními volbami o straně negativně. Jiní sociální demokraté jako třeba poslanec Jaroslav Foldyna prezidenta obdivují. Hamáček říká, že se s prezidentem umí domluvit, ale to neznamená, že s ním ve všem souhlasí. "Jestli má sociální demokracie vyjít ze sjezdu posílená a sjednocená, musí být předseda ten, kdo stranu sjednocuje a nerozděluje. Jsem schopný mluvit se všemi názorovými proudy ve straně a stál bych o to, aby všechny ty proudy byly zastoupené ve vedení sociální demokracie," říká Hamáček.

Hamáček je členem ČSSD od roku 2001, ještě předtím však byl u Mladých sociálních demokratů. Pokud by se dostal do vlády, mohl by teoreticky vést ministerstvo obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy