Prodávali marihuanu přes internet za virtuální měny, obvinila policie sedm lidí

ČTK ČTK
12. 3. 2019 12:43
Policisté z Národní protidrogové centrály obvinili sedm lidí kvůli obchodu s drogami, které podle vyšetřovatelů nabízeli na internetu. Jako platební prostředky využívali virtuální měny. Dvěma hlavním organizátorům hrozí až dvanáct let nepodmíněně, zbylým obviněným maximálně deset let vězení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: PČR

"Marihuana vyprodukovaná na území České republiky byla prostřednictvím kyberprostoru obchodována do více jak 75 zemí celého světa," uvedla Kudláčková. V čele skupiny, v níž jsou lidé od 28 do 72 let, stáli podle policie dva hlavní organizátoři - jeden zajišťoval prodej a druhý obstarával dodávky marihuany.

"Větší část skupiny se věnovala pěstování rostlin konopí, výhradně ve venkovním prostředí, a jejich následnému zpracování na sušinu, k čemuž pachatelé využívali více než jedenáct míst v Moravskoslezském kraji, Jihomoravském kraji a kraji Vysočina," vysvětlila Kudláčková.

Prodej se pak uskutečňoval nejen prostřednictvím dalších lidí, ale také v online prostředí, na více než 14 virtuálních tržištích. "Během prověřování trestné činnosti se zpětně podařilo zadokumentovat, že sušina konopí byla hlavním pachatelem nabízena prostřednictvím internetu již od roku 2012," uvedla mluvčí.

Hlavní podezřelý byl podle policie zavedený obchodník, měl kladné reference od nakupujících, poskytoval také návody, jak skrytě obchodovat. Komunikace mezi prodávajícím a kupcem byla šifrovaná, k distribuci pak skupina podle kriminalistů využívala kurýry, ale také českou, rakouskou, slovenskou a polskou poštu nebo soukromé kurýrní přepravce.

Policisté zadokumentovali přes 22 tisíc realizovaných obchodů, za drogy se platilo virtuální měnou. "Vyprodukovaná marihuana se vyznačovala vysokou kvalitou a obsahem účinných látek okolo deseti procent. Průměrná cena jednoho gramu látky se pohybovala okolo 180 korun," doplnila Kudláčková.

Při domovních prohlídkách policisté zajistili skoro 70 kilogramů sušiny konopí, 1,6 milionu korun v hotovosti, nemovitost, motorová vozidla a virtuální měnu 113 BTC (Bitcoin). Celková hodnota zajištěných věcí činí více než 17 milionů korun.

Na případu s krycím názvem Carlos spolupracovali čeští policisté se svými rakouskými kolegy, dozoruje ho pražské městské státní zastupitelství. Kudláčková nevyloučila to, že bude stíhání u zadržených lidí rozšířeno, mohly by být také obviněny další osoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy