Ve vstupní hale pražského letiště se objeví 45 nových kamer, umí rozpoznat obličeje

ČTK ČTK
4. 3. 2019 17:34
Ministerstvo vnitra přesune 45 kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů na pražském letišti Václava Havla z tranzitního do veřejně přístupného prostoru. V pondělí to schválila vláda. Chce tímto rozhodnutím posílit bezpečnost. Kamery budou umístěny především kolem informačních tabulí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"My jsme po vyhodnocení efektivity systému a v rámci nějakého plánu dalšího rozvoje zjistili, že nám stačí pro pokrytí tranzitního prostoru méně kamer, než bylo projektováno. Ty další kamery budou ve veřejně přístupném prostoru," poznamenal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

K plnému pokrytí tranzitního prostoru stačí 100 místo původně plánovaných 145 kamer. Ukázalo se, že některé jsou zbytečné a nejsou umístěny optimálně - nevyhovují vzdálenost, úhel pohledu či světelné podmínky.

"Posilujeme tím bezpečnost cestujících a například těch, kteří je přicházejí doprovázet, i v té veřejně přístupné části terminálu," doplnil Hamáček.

Moderní technika na letišti

Projekt, jehož jsou kamery součástí, uzavřel stát v roce 2017 a stál 187 milionů. Letiště díky němu například hlídají brány s kamerami, které dovedou rozpoznat SPZ auta hledaného policií.

Před dvěma lety začaly fungovat i automatické brány kontrolující cestující a čtečky cestovních dokladů. Celní správa využívá přístroje pro detekci radiace či chemických látek - drog nebo výbušnin - u cestujících.

Ministerstvo vnitra připravuje zvýšení bezpečnostního systému i na ostatních mezinárodních letištích. Zadávací řízení na projekty pro letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě-Mošnově vypíše do konce března.

 

Právě se děje

Další zprávy