Proč zahynul strojvůdce? Ministerstvo válčí s inspekcí

Jakub Antoš, Jiří Hloušek
1. 10. 2008 19:30
Vyšetřování nehody může stát generálního inspektora místo
V květnu narazila lokomotiva v Moravanech nedaleko Pardubic do osobního vlaku. Strojvedoucí zahynul
V květnu narazila lokomotiva v Moravanech nedaleko Pardubic do osobního vlaku. Strojvedoucí zahynul | Foto: Drážní inspekce

Praha/Moravany - Ministerstvo dopravy vstoupilo do otevřené války s Drážní inspekcí.

Vypsalo výběrové řízení na místo nového šéfa Drážní inspekce a vše nasvědčuje tomu, že příčinou je vyšetřování tragické nehody, při které letos v květnu zahynul v Moravanech na Pardubicku strojvedoucí.

Ačkoli vyšetřováním nehody je zákonem pověřena Drážní inspekce, svolalo dnes ministerstvo tiskovou konferenci, na které informovalo o výsledcích vlastního vyšetřování.

Nikoho ze zástupců Drážní inspekce ministerstvo na tiskovou konferenci nepozvalo. Na druhou stranu dostaly možnost k vyjádření jak České dráhy, tak Správa železniční a dopravní cesty, tedy instituce, které jsou za neštěstí bezprostředně odpovědné.

Drážní inspekce zveřejní oficiální výsledky vyšetřování ve čtvrtek. Už teď je ale jasné, že se budou v mnohém lišit od závěrů komise ministerstva.

"Je s podivem, jak může ministerstvo předložit závěry nehody v Moravanech, ačkoli Drážní inspekce ještě oficiálně nezveřejnila výsledky vyšetřování," uvedl pro Aktuálně.cz náměstek generálního inspektora Jan Kučera.

"Sporná je i skutečnost, že se situací zabývala odborná komise ministerstva dopravy bez naší účasti," dodal.

Drážní inspekce došla k závěru, že Správa železniční dopravní cesty, která byla dříve součástí Českých drah, nakoupila nedokonalé zabezpečovací zařízení.

Lepší systém je dražší

Expertní komise ministerstva však dnes na tiskové konferenci oznámila, že neštěstí způsobil vadný sypač písku na lokomotivě. Tím komise nepřímo vylučuje možnost, že by dráhy nakoupily zabezpečovací zařízení, které může selhat.

V osobním vlaku, do kterého lokomotiva narazila, byli zraněni tři cestující
V osobním vlaku, do kterého lokomotiva narazila, byli zraněni tři cestující | Foto: Drážní inspekce

Na trhu jsou přitom bezpečnostní systémy, jejichž funkci písek nemůže ovlivnit. Jsou však dražší než ten, který zabezpečuje české koleje.

Před srážkou vlaků v Moravanech "oklamal" vadný sypač lokomotivy bezpečnostní systém. Sypal šestkrát více písku, než měl, a dokonale odizoloval vlak od kolejí.

Odborníci například z Federace strojvůdců stejně jako drážní inspekce uvádějí, že sypač se může porouchat, ale zabezpečení trati musí umět poruchu odhalit. Jinak dojde k neštěstí, podobně jako v Moravanech.

S tím však ministerstvo nesouhlasí. "Komise doporučila opatření, aby napříště k podobným událostem nedocházelo: zpřísnění kontrol pískovacího zařízení, nově ošetřit podmínky skladování, dopravy a další manipulace s pískem, který je určen ke zvýšení tření mezi vlakem a tratí," uvedl na tiskové konferenci náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek.

Jsme pod tlakem, tvrdí inspekce

Drážní inspekce je nezávislou státní institucí, která zjišťuje příčiny mimořádných událostí na drahách.

Náměstek generálního inspektora Jan Kučera však již dříve upozornil, že na inspekci jsou vyvíjeny v souvislosti s vyšetřováním Moravan tlaky, které usilují o neobjektivní závěry vyšetřování.

Vadný pískovač v kombinaci s nedokonalým zabezpečovacím zařízením způsobil srážku
Vadný pískovač v kombinaci s nedokonalým zabezpečovacím zařízením způsobil srážku | Foto: Drážní inspekce

"Termín tiskové konference den před zveřejněním závěrů Drážní inspekce je pouhá náhoda," uvedl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Expertní komisi jmenoval ministr dopravy Aleš Řebíček z ODS, inspektory však do ní nepozval.

A proč ministerstvo jmenovalo komisi, když je vyšetřováním ze zákona pověřená Drážní inspekce? Na tiskové konferenci se k tomu vyjádřil náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Kolář. Tedy zástupce instituce, která je za nehodu zodpovědná.

"Drážní inspekce měla vyšetřovat mimořádnou událost. Ona neměla navrhovat technické řešení. A komise ministra měla za úkol obecně doporučit zvýšení bezpečnosti," uvedl náměstek Kolář.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy