Pro většinu lyžařských areálů skončila sezóna Velikonocemi. Sněhu je dost, ale návštěvníků ubývá

ČTK ČTK
2. 4. 2018 19:30
Během velikonočního víkendu vyrazily na hory desítky tisíc lyžařů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

Praha - V horských střediscích je stále dost sněhu. Dobré lyžařské podmínky přilákaly na sjezdovky o velikonočním prodlouženém víkendu desetitisíce lyžařů. Pro většinu areálů šlo ale již o poslední lyžařský víkend v sezoně, končí se například v Beskydech či na Lipně. V některých areálech, kde zájem lyžařů je, se však bude lyžovat i po Velikonocích.

Nejvíce lidí lyžovalo o víkendu v hlavních krkonošských areálech. Do pěti středisek SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou přijelo lyžovat víc než 20 tisíc lidí. "Panovalo převážně slunečné počasí. Na sjezdových tratích je stále od 40 do 100 centimetrů sněhu," uvedla Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec. Od úterý by se tam mělo denně lyžovat už jen v Peci pod Sněžkou, kde budou mít lyžaři k dispozici asi osm kilometrů sjezdovek. "Lyžovat se tam bude až do 8. dubna. Na víkend se pro lyžaře otevře i areál na Černé hoře," řekla Plchová.

V plném provozu bylo o velikonočním víkendu i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. I tam lyžovaly tisíce lidí. Po Velikonocích přestane jezdit strana Medvědín, Horní Mísečky. V provozu zůstane Hromovka, Svatý Petr a vlek Stoh. "Na této straně bude v provozu většina sjezdovek. V tomto rozsahu chceme jezdit určitě o víkendu 7. a 8. dubna. Pokud to počasí dovolí, rádi bychom lyžovali ještě o víkendu 14. a 15. dubna. To se ale rozhodne v příštích dnech," uvedl René Hroneš ze špindlerovského skicentra.

Sezonu ukončila většina lyžařských středisek v Libereckém kraji. Dál se bude lyžovat v krkonošském areálu v Harrachově, zřejmě na víkend se rozjedou vleky v Černé Říčce v Desné v Jizerských horách. Sněhu je v horských střediscích dost, lidí ale ubývá a držet provoz by bylo příliš drahé, shodli se provozovatelé lyžařských areálů.

Provoz ukončil i skiareál Lipno v jižních Čechách. Potřebují totiž před letní sezonou provést pravidelnou údržbu lanovky a výrazně se snížila i poptávka po lyžování. Sezona dočasně skončila i ve středisku Zadov. Provozovatelé přeruší provoz minimálně do čtvrtka, kdy se rozhodnou, zda budou ještě nárazově pokračovat.

S lyžaři se rozloučily i poslední areály na šumavském Železnorudsku, a to Špičák, Nad Nádražím, Belveder a Alpalouka. Všechny si skončenou sezonu pochvalují. Do 9. dubna zůstane v provozu nedaleký bavorský Velký Javor.

Na Vysočině zůstane možná jediným střediskem v provozu lyžařský areál Šacberk. Provozovatelé stále zvažují, že sezonu neukončí velikonočním pondělkem, informoval Pavel Havlíček ze skiareálu Šacberk. Dodal, že zájem lidí o lyžování trvá. Aktuální informace o provozu lze sledovat na webu areálu.

Ve Zlínském kraji nekončí středisko Stupava na Uherskohradišťsku. Přes prodloužený víkend tam jely tři vleky a připravené byly tři sjezdovky, na kterých leží od 20 do 95 centimetrů sněhu. "Pojedeme každý den, určitě do příštího víkendu, ale možná i déle," řekl provozovatel Lubomír Orel.

Naopak v Beskydech velikonočním pondělím lyžařská sezona skončila. Všechna střediska ukončila provoz. Poslední beskydský lyžařský víkend charakterizovala podprůměrná návštěvnost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy