Už nechceme stát fronty, vzkazují studenti. Potvrzení o studiu chtějí elektronicky

Matěj Pur
14. 6. 2019 12:55
Tu situaci zná takřka každý vysokoškolák. Začátkem semestru potřebuje potvrzení o studiu, například kvůli slevě na jízdné, a tak mu nezbývá než postavit se do dlouhé řady linoucí se ke dveřím studijního oddělení. Podle zástupců projektu Youth, speak up! je tristní, že v 21. století nemůže člověk získat potřebné razítko elektronicky. V dopise ministru školství Robertu Plagovi proto požadují změnu, díky které by šlo potvrzení získat přes datovou schránku nebo na pobočkách Czech POINTu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Uvažujme situaci, kdy je student mimo sídlo své vysoké školy a potřebuje se prokázat jako student - pro daňové přiznání nebo třeba cestování. Dnes je nucen dojet zpátky na studijní oddělení a požádat o potvrzení na místě. Co kdyby však stačilo vydat se na nejbližší Czech POINT, kde by mu potvrzení vystavili? To je náš cíl," shrnul požadavek předseda Studentské komory Rady vysokých škol a člen projektu Youth, speak up! Michal Zima.

Podle něj nevyžaduje změna žádné složitosti. V zásadě jde jen o propojení matriky studentů na ministerstvu školství s ministerstvem vnitra, pod které Czech POINT spadá.

"Do konce léta bychom chtěli mít první výsledky," řekla Aktuálně.cz koordinátorka Youth, speak up! Jana Soukupová s tím, že chtějí s ministerstvy řešit i další možnost získání potvrzení o studiu digitálně - skrze datovou schránku nebo Portál občana.

Ministerstvo vnitra však tvrdí, že už nyní by mělo být v souladu se zákonem získat potvrzení o studiu skrze datovou schránku. U žádostí přes Czech POINT je podle něj potřeba, aby ministerstvo školství vydalo zvláštní právní předpis, který umožní výdej příslušných dat, a také vybudovat informační systém, ve kterém budou požadované údaje k dispozici a ze kterého bude moci Czech POINT následně automatizovaně poskytovat požadované výpisy.

"Ministerstvo vnitra a ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy aktuálně konzultují dostupné možnosti pro automatizované poskytování potvrzení o studiu prostřednictvím spolupráce svých informačních systémů," uvedl Adam Rözler z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Podle tiskové mluvčí ministerstva školství Anety Lednové ministerstvo teď plánuje setkání se zástupci Youth, speak up! a své stanovisko zveřejní tedy případně až poté.

Projekt Youth, speak up! vznikl loni po Festivalu demokracie Forum 2000, kde vystoupilo dvacet úspěšných mladých Čechů s tím, co by v Česku změnili. Z toho následně vznikl seznam 21 bodů pro 21. století, které poté podpořili i zástupci mládežnických organizací sedmi politických stran, které mají zastoupení ve sněmovně (tedy všech kromě SPD a KSČM). Jedním z bodů je i digitalizace veřejné správy, kde prvním krokem má být právě možnost získat potvrzení o studiu digitálně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy