Už nechceme stát fronty, vzkazují studenti. Potvrzení o studiu chtějí elektronicky

Matěj Pur
14. 6. 2019 12:55
Tu situaci zná takřka každý vysokoškolák. Začátkem semestru potřebuje potvrzení o studiu, například kvůli slevě na jízdné, a tak mu nezbývá než postavit se do dlouhé řady linoucí se ke dveřím studijního oddělení. Podle zástupců projektu Youth, speak up! je tristní, že v 21. století nemůže člověk získat potřebné razítko elektronicky. V dopise ministru školství Robertu Plagovi proto požadují změnu, díky které by šlo potvrzení získat přes datovou schránku nebo na pobočkách Czech POINTu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Uvažujme situaci, kdy je student mimo sídlo své vysoké školy a potřebuje se prokázat jako student - pro daňové přiznání nebo třeba cestování. Dnes je nucen dojet zpátky na studijní oddělení a požádat o potvrzení na místě. Co kdyby však stačilo vydat se na nejbližší Czech POINT, kde by mu potvrzení vystavili? To je náš cíl," shrnul požadavek předseda Studentské komory Rady vysokých škol a člen projektu Youth, speak up! Michal Zima.

Podle něj nevyžaduje změna žádné složitosti. V zásadě jde jen o propojení matriky studentů na ministerstvu školství s ministerstvem vnitra, pod které Czech POINT spadá.

"Do konce léta bychom chtěli mít první výsledky," řekla Aktuálně.cz koordinátorka Youth, speak up! Jana Soukupová s tím, že chtějí s ministerstvy řešit i další možnost získání potvrzení o studiu digitálně - skrze datovou schránku nebo Portál občana.

Ministerstvo vnitra však tvrdí, že už nyní by mělo být v souladu se zákonem získat potvrzení o studiu skrze datovou schránku. U žádostí přes Czech POINT je podle něj potřeba, aby ministerstvo školství vydalo zvláštní právní předpis, který umožní výdej příslušných dat, a také vybudovat informační systém, ve kterém budou požadované údaje k dispozici a ze kterého bude moci Czech POINT následně automatizovaně poskytovat požadované výpisy.

"Ministerstvo vnitra a ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy aktuálně konzultují dostupné možnosti pro automatizované poskytování potvrzení o studiu prostřednictvím spolupráce svých informačních systémů," uvedl Adam Rözler z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Podle tiskové mluvčí ministerstva školství Anety Lednové ministerstvo teď plánuje setkání se zástupci Youth, speak up! a své stanovisko zveřejní tedy případně až poté.

Projekt Youth, speak up! vznikl loni po Festivalu demokracie Forum 2000, kde vystoupilo dvacet úspěšných mladých Čechů s tím, co by v Česku změnili. Z toho následně vznikl seznam 21 bodů pro 21. století, které poté podpořili i zástupci mládežnických organizací sedmi politických stran, které mají zastoupení ve sněmovně (tedy všech kromě SPD a KSČM). Jedním z bodů je i digitalizace veřejné správy, kde prvním krokem má být právě možnost získat potvrzení o studiu digitálně.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy