Praha - Jedenáctiletému Vojtovi ze Sušice se před časem zhoršilo bakteriální onemocnění plic natolik, že nemohl dýchat a byl v ohrožení života. Vrtulník ho z Plzně přepravil do pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která jako jediná v republice zachraňuje děti s dechovou nedostatečností pomocí přístroje, který okysličí krev malého pacienta a pak mu ji vrátí zpět do těla.
Jak funguje ECMO - když selže klasická plicní ventilace
Při umělé plicní ventilaci musí lékaři nahnat vzduch do plic přetlakem, který je zhruba deset krát vyšší než během normálního dýchání. U velmi oslabených plic může dojít k jejich poškození. V tu chvíli je nadějí na záchranu právě ECMO.
Lékaři proženou krev pacienta speciálním přístrojem - oxygenerátorem, který okysličí krev a zpět ji vrací do těla. "Protože jsou k tomu potřeba velké průtoky, které musejí odpovídat srdečnímu výdeji pacienta, zavádíme jednu kanylu do vnitřní krční žíly a druhou kanylu do třísla. Jedna kanyla nasává krev a druhá krev vrací. Obě končí v pravé srdeční síni," vysvětluje primář Václav Vobruba.
Po čtrnácti dnech začaly Vojtovy plíce zase pomalu fungovat. Jenže přístroj ECMO, který ročně pomůže přežít asi 15 dětem z celého Česka, už dosluhuje. A vedení nemocnice zatím peníze na nový nenašlo. Finance tak shání nadace a vděčné maminky zachráněných dětí.
Jednou z nich je i Renata Kaplická z Kladna, maminka čtyř dětí, jejíž dcera Terezka loni v lednu bojovala o život. Narodila se těžce nedonošená v 31. týdnu. Když jí byl necelý rok, ohrozila její život běžná nemoc.
Nejprve dívku přijala tamní nemocnice s bronchitidou. Její stav se ale prudce zhoršoval. Po převozu do pražské FN Motol jí lékaři nasadili plicní ventilaci, ale tělíčko se neokysličovalo, ani když jí dávali maximum kyslíku. "Dusila se. Měli jsme tenkrát velký strach," vzpomíná matka. Když plíce selhávají i na umělé ventilaci, je třeba krev okysličovat mimotělně, aby si plíce mohly na několik dnů odpočinout. Bez toho pacient zemře na selhání plic.
Na dětskou kliniku VFN v Praze roční dívku přivezli doslova za pět minut dvanáct. "Pamatuji si, že hodiny na chodbě ukazovaly 11:55, což bylo více než symbolické," říká Kaplická. Lékařům se díky přístroji po několika dnech podařilo dívku zachránit.
Počet dětských pacientů, kterým takto na dětské klinice VFN pomůžou, rok od roku roste. Bez této metody by velmi pravděpodobně zemřeli, s ní mají naopak 75 procentní šanci přežít. Do podobného život ohrožujícího stavu se přitom teoreticky může dostat každé dítě, u nějž se zkomplikují i některá běžnější onemocnění.
"Jde o všechny diagnózy, které mohou vést k dechové nedostatečnosti - komplikace zápalu plic, virové či bakteriální infekce nebo septický šok, který vede k selhání orgánů," vysvětluje primář Jednotky intenzivní a resuscitační péče Václav Vobruba, jehož tým jako jediný v republice tuto metodu u dětí v tomto rozsahu provádí.
Upozorňuje ale, že stávající vybavení už přestávají stačit. Pokud nemocnice přijme několik pacientů najednou, musí si lékaři půjčovat pumpu z ostatních pracovišť, například z kardiologie. "Přístroje mají určitou životnost a ten stávající již dosluhuje," říká Votruba. Vedení nemocnice ale na žádost o nákup nového přístroje odpovědělo, že na něj nejsou peníze.
Nový přístroj přitom stojí 1,7 milionu, což je zlomek ceny běžného vybavení, které si pořizuje většina okresních nemocnic. Například magnetická rezonance vyjde zhruba na 30 milionů korun, počítačový tomograf (CT) stojí kolem 12 milionů.
O problému se dozvěděli rodiče zachráněných dětí, kteří pak oslovili nadace. "Klinika naléhavě potřebuje zakoupit další pumpu. Ta stávající pro děti z celé České republiky již přestává stačit. Dětí, které potřebují s pomocí ECMO vyléčit, přibývá," píše nadace Život dětem na svých stránkách a žádá o finanční pomoc.
Vedení VFN ale trvá na tom, že o naléhavou potřebu nejde. "Akutní péče je zajištěna," reagoval pro Aktuálně.cz mluvčí nemocnice Filip Brož.
Redakce se tedy zajímala o to, proč nemocnice nechce přístroj koupit ze svých zdrojů, když jde o metodu, kterou se nemocnice může pyšnit jako jediná v republice. "Požadavky na přístrojové vybavení dostáváme ze všech klinik. Tyto požadavky každý rok vysoce překračují možnosti nemocnice," odpovídá mluvčí Brož. Celkový obrat Všeobecné fakultní nemocnice je přitom více než osm miliard korun ročně.