Čeští lékaři zachránili život slovenské holčičce. Tým dopravil do Bratislavy armádní letoun

Domácí Domácí
16. 11. 2017 15:32
Český lékařský tým transportoval tříměsíčního kojence vojenským letounem z Bratislavy do Prahy. Šlo o vůbec první zahraniční leteckou přepravu specializovaného osmičlenného lékařského týmu.
Lékařský tým v letounu CASA.
Lékařský tým v letounu CASA. | Foto: Ministerstvo obrany

Praha - Život tříměsíční dívence ze Slovenska zachránil tým českých lékařů. Ten ve středu pro malou pacientku přiletěl do Bratislavy armádním letounem CASA i s potřebným vybavením pro mimotělní membránovou oxygenaci (EMCO), která malé pacientce umožní okysličování krve.

Co je ECMO?

Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organismus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování CO2. Používá se v případě, kdy selže klasická plicní ventilace.

Jednalo se o vůbec první zahraniční leteckou přepravu specializovaného osmičlenného lékařskému týmu.

"Slovenští kolegové se na nás obrátili, neboť již neměli jiné možnosti záchrany života pro tříměsíčního novorozence. Dítě jsme v průběhu třicetiminutové operace napojili na ECMO podporu a posléze přepravili ve speciálním inkubátoru zpět do Prahy," vysvětlil vedoucí jednotky intenzivní péče Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václav Vobruba.

Kojenec na ni zůstane připojen na přístrojích a pod dohledem lékařů v Praze ještě týden.

Spolupráce ECMO týmu s armádou umožňuje lékařům dostat se k pacientům ohroženým na životě včas, dosud však operovali jen v rámci České republiky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy