Příspěvková organizace vnitra zadala zakázku bez soutěže, zjistil NKÚ

ČTK ČTK
18. 7. 2016 8:03
Jedna příspěvková organizace ministerstva vnitra pochybila při vypisování tendrů. Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV) podala bez soutěže na zakázku bourání garáže na Veleslavíně za 51 milionů korun. Organizace také podle kontrolorů nevymáhá dostatečně své pohledávky. ZSMV pro ministerstvo například spravuje a pronajímá budovy, opravuje vozidla a stará se také o lázeňská a rekreační zařízení resortu. Podle kontrolorů ZSMV o špatném stavu dlouhodobě vědělo. O nedostatečné údržbě prý hovořily posudky, na jejichž základě bylo o demolici rozhodnuto.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil u příspěvkové organizace Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra (ZSMV) v letech 2013 až 2015 chyby při vypisování tendrů. Zakázku na bourání garáží na Veleslavíně za 51 milionů korun zadala bez soutěže, jiné dělila tak, aby se vešly do limitu pro podlimitní zakázky.

Organizace také podle kontrolorů nevymáhá dostatečně své pohledávky. NKÚ o závěrech kontroly informoval v tiskové zprávě. Kontroloři prověřili majetek za 1,2 miliardy korun a náklady a výnosy za více než 76 milionů korun. Vyjádření ministerstva zjišťujeme.

ZSMV pro ministerstvo například spravuje a pronajímá budovy, opravuje vozidla a stará se také o lázeňská a rekreační zařízení resortu. Spadaly pod něj i garáže na Veleslavíně. "O budovy se ale dlouhodobě nestaralo, takže když se dostaly do havarijního stavu, ZSMV se je rozhodlo zbourat," uvedl NKÚ. Zakázku zadala organizace přímo s tím, že jde o krajně naléhavý případ, který nezpůsobila a nemohla ho ani předvídat.

Podle kontrolorů ale ZSMV o špatném stavu dlouhodobě vědělo. O nedostatečné údržbě prý hovořily posudky, na jejichž základě bylo o demolici rozhodnuto. "Organizace tak měla dost času na vypsání zakázky v otevřeném řízení, ze kterého mohla vzejít pro stát výhodnější cena," píše NKÚ.

ZSMV zařizuje rovněž praní prádla pro ministerstvo, v letech 2013 až 2015 za tyto služby zaplatilo více než 11,5 milionu korun. Zakázky ale podle NKÚ dělilo tak, aby se vešly do podlimitní zakázky, a nezohlednilo celkové náklady, které ročně v rámci celé republiky hradilo. "Dělení zakázek tak, aby odpovídaly podmínkám pro zakázky malého rozsahu, kontroloři odhalili i u výběru nejvýznamnějšího dodavatele právních služeb, za něž ZSMV v letech 2013 až 2015 zaplatilo téměř 3,5 milionu korun," uvedl úřad.

Zařízení služeb pro MV také nepožadovalo u osmi z 12 splatných pohledávek od dlužníků úroky z prodlení. Podle NKÚ mu trvalo neúměrně dlouho, než začalo některé dluhy vymáhat. "Například návrh na exekuční příkaz na 90 tisíc korun vydalo až 1241 dnů po nabytí právní moci platebního rozkazu," tvrdí NKÚ. Pro stát byla prý nevýhodná i smlouva s exekutorem, podle níž mělo ZSMV peníze dostat až po vymožení celá částky.

Kontroloři také prověřili využití rekreačních zařízení, která má ZSMV na starosti. Průměrně byla v letech 2013 až 2015 rekreační zařízení obsazena jen z jedné třetiny. V roce 2015 využití ubytovací kapacity narostlo na polovinu, na rozdíl od předchozích let, kdy se dařilo obsadit jen čtvrtinu lůžek. "Nárůst obsazenosti způsobilo uzavření jednoho rekreačního areálu, ale také to, že jeden z hotelů sloužil k ubytování krajanů přesídlených ze zahraničí," dodal NKÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy