Praha, Klatovy - Spor o zdravotnické přístroje pro krajskou nemocnici v Klatovech míří do sněmovny.
"Pana hejtmana jsem již požádal, aby po skončení výběrového řízení poskytl kontrolnímu výboru informace o nabídkách jednotlivých uchazečů," oznámil v rozhovoru pro Aktuálně.cz poslanec Vít Němeček (ODS).
Devětačtyřicetiletý Němeček řídí už osmým rokem nemocnici v Jablonci nad Nisou a patří k uznávaným odborníkům na veřejné soutěže ve zdravotnictví.
Hejtman pod tlakem
Spor o přístroje pro klatovskou nemocnici spustila rada Plzeňského kraje, která předminulý čtvrtek odmítla schválit výsledky výběrového řízení. Ve veřejné soutěži zvítězila společnost 2T engineering, která slíbila dodat devět rentgenů za 83 milionů korun.
Například magnetická rezonance přijde na 23 milionů a sklopná stěna s C-ramenem za 13 milionů. Ve většině případů jde o rekordně nízkou cenu.
Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) přesto uvažuje o zrušení soutěže a krajská rada o tom rozhodne v pondělí.
Jedna z poražených firem Hospimed si totiž chce na výsledky soutěže stěžovat u antimonopolního úřadu. Největší dodavatel zdravotnických přístrojů v zemi slíbil cenu o deset milionů nižší, dosáhl jí však podle zjištění Aktuálně.cz jen tím, že nabídl přístroje, které si klatovští lékaři neobjednali. Proto byl ze soutěže vyloučen.
Poslanec Němeček připouští, že klatovský nákup může být modelovým případem, který pomůže zprůhlednit poměry při nákupech zdravotnických přístrojů. Nechce se však oficiálně vyjadřovat k detailům výběrového řízení, dokud od hejtmana nedostane podrobné podklady.
"Neznám specifikaci požadovaných přístrojů v klatovské nemocnici. Ale obecně lze říci, že cena 23 milionů korun za kompletně vybavenou a dodanou magnetickou rezonanci je standardní a relativně nízká," míní poslanec Němeček..
A.cz: Za kolik jste koupili rezonanci do Jablonce?
Zhruba před dvěma lety jsme pořídili velmi dobře vybavenou magnetickou rezonanci s kompletním softwarovým vybavením zhruba za 24 milionů korun.
A.cz: Kdybychom tedy předpokládali, že všech devět přístrojů pro klatovskou nemocnici bylo nakoupeno za slušnou cenu, jak je možné hodnotit postup rady Plzeňského kraje, která odkládá při soutěži konečný verdikt? Může mít nějaký racionální důvod, proč soutěž opakovat?
Soutěž není ukončena a mně nepřísluší, abych její dosavadní průběh hodnotil. Vývoj řízení může ovlivnit celá řada záležitostí, a protože je detailně neznám, tak se k nim nechci vyjadřovat.
A.cz: Hodnotit bude možné, až soutěž skončí, tedy až krajská rada schválí její výsledek, případně celou soutěž zruší?
Přesně tak.
Jako když kupujete auto
A.cz: Jak může nemocnice dosáhnout nízkých cen? Například magnetické rezonance se kupují od klatovských třiadvaceti milionů až do padesáti milionů v Kladně.
Nejefektivnější způsob, jak dosáhnout příznivého poměru ceny a užitné hodnoty, je vyjednávání s několika potencionálními dodavateli. Každý dodavatel totiž má jinou cenovou politiku, jinou motivaci uspět v konkrétním výběrovém řízení. V rámci vyjednávání, které může trvat řadu měsíců, se jednotliví uchazeči snaží co nejlépe vyhovět vašim požadavkům a současně pracovat s cenou.
Snižování ceny může jít na vrub vypuštění zbytných položek, zařazení položek, které dodavatel nabízí v rámci akce zdarma nebo za zvýhodněnou cenu, dále na vrub marže dodavatele, při cenových jednáních s matkou dodavatele, prodloužení záruky bez navýšení ceny atd.
Naopak bez předběžného cenového vyjednávání můžete nastavit specifikaci požadovaného přístroje pro výběrové řízení nesprávně a cena je pak zbytečně vysoká. Je to úplně stejné, jako když si jdete koupit nové auto. Také vám nestačí zjistit si oficiální ceny od prodejců, jdete do několika showroomů, jednáte s prodejci, ptáte se na aktuální akce a slevy. Zkoušíte, zda vám nenabídne klimatizaci či zimní kola zdarma, kolik sleví na plnou platbu při dodání atd.
A.cz: V každém případě je třeba prozkoumat každý dražší přístroj, jinak se nemohu spolehnout na dobrou cenu?
Samozřejmě. Než vůbec vypíšete výběrové řízení, pak musíte prozkoumat, za jaké ceny a v jakých konfiguracích se prodaly nebo nakoupily podobné přístroje v poslední době, a musíte jednat, jednat a jednat. Osobně musím říct, že mě to velice baví.
A.cz: Jak získáte informace o ceně? Z katalogů nebo přímým dotazem u firmy?
Katalogové ceny nejsou moc relevantní. Za ně se nakupuje v Rusku, Kuvajtu a podobně. U nás se obvykle daří dosahovat výrazně nižších cen, než jsou v katalogu.
Máte jinou možnost, jak zjistit, jaká je dobrá cena daného přístroje. Za prvé jdete do těch nemocnic, kde přístroj už mají, a zjistíte, jak ho mají nakonfigurovaný, jak jsou spokojeni, za kolik ho koupili, co by udělali jinak. Pak jdete s těmito informacemi za potenciálními dodavateli a s nimi jednáte, jak se vyvíjí cena, nebo jestli mají nové vybavení.
Pak dáte informace dohromady a znovu je konzultujete s lidmi, kteří přistroj používají. Pak obvykle koupíte stroj za velmi dobrou cenu s velmi dobrou užitnou hodnotou.
Riziko kompletačních firem
A.cz: Ředitel či pověřený pracovník nemocnice tedy musí mít dobré odborné znalosti. To nejde požádat specializovanou firmu, jako jsou třeba společnosti Hospimed nebo 2T engineering, aby přístroje dodala? Firma to udělá třeba lépe než ředitel nemocnice?
Na takovou firmu bych se určitě nespoléhal. Je odpovědností vedení každé nemocnice, aby si takové informace získala sama. Těžkou zdravotnickou techniku, jako jsou magnetické rezonance, CT přístroje a digitální rentgeny nekupujete každý den.
A.cz: A vždy se máte obrátit na výrobce respektive na jeho exkluzivního distributora?
Určitě. Vy teď narážíte na takzvané kompletační firmy. Podle mého názoru mají své místo na slunci, ale pouze u těch obchodních případů, kdy se do zdravotnického zařízení dodává větší množství levných položek. Když je jedna položka od deseti milionů nahoru, pak jsem přesvědčen, že tam je nutné buď položku soutěžit zvlášť, anebo u ní umožnit v rámci výběrového řízení takzvané dílčí plnění. To znamená, že tuto položku mohou dodat jednotliví uchazeči samostatně.
Zpravidla vychází výhodněji, když nakupujete od výrobce či přímého dodavatele. Stačí se podívat na databázi veřejných zakázek. Když srovnáte ceny při nákupech od výrobce a od kompletátora, tak jsou ceny od kompletátorů výrazně vyšší.
A.cz: Hlavní příčinou selhání, kdy se magnetická rezonance kupuje za 40-50 milionů, je fakt, že nemocnice nakupují od kompletátora?
Takhle bych to neřekl. Osobně bych ale od kompletátora nenakoupil, pokud není současně výhradním zástupcem výrobce pro naši republiku.
A.cz: Jaká je podle vás motivace manažera, který nakupuje draho přes kompletační firmy?
Nevím, a nechci tom spekulovat.
Otevřeme další předražené nákupy
A.cz: Příkladem předražené zakázky je hromadný nákup přístrojů pro Krajskou zdravotní Ústeckého kraje. Společnosti Hospimed a Puro-klima za přístroje inkasovaly přes 400 milionů, jen rezonance stála 44 milionů. Případ šetří policie i ministerstvo financí už dva roky, zatím bez výsledku. Už je jasné, co se tam stalo?
Ne, jasné to není. Kontrolní výbor se tím zabývá už od minulého volebního období, ale výsledky nejsou.
A.cz: Zasáhne kontrolní výbor? Dva roky na vyšetření jednoduchého případu by mělo stačit.
Kontrolní výbor nemá kompetenci, aby zasahoval do práce orgánů činných v trestním řízení. Můžeme jednat s ministerstvem financí, aby nás informovalo, jaké kroky dělá a do kdy je udělá. Kontrolní výbor teď s napětím čeká, jak se ministerstvo k případu postaví.
A.cz: Otevřete další případy předražených nákupu?
Výbor se bude zřejmě zabývat a já mu to navrhnu, dalšími obchodními případy, kdy byla cena za dodanou techniku vyšší než cena v místě a čase obvyklá. Některé tyto případy vynesla na světlo analýza firmy Deloitte Advisory, která ji zpracovala právě pro případ Krajské zdravotní.