Prima odvysílala po odkladech pořad s Bradym, cenzuru popřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2016 21:06
Televize FTV Prima dnes odvysílala Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym, v jehož úvodu deset osobností kritizovalo prezidenta Miloše Zemana. Televize ve středu tento díl vyřadila z programu. Po kritice a obvinění z cenzury oznámila, že pořad dnes večer uvede v upravené verzi, aby se vyhnula hrozbě postihu za nevyvážený obsah. Proti tomu se ohradila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Prima pak oznámila, že pořad odvysílá beze změn. Na začátku jen přidala titulek o pozdním dodání pořadu. Produkční pořadu Simona Matásková i moderátor Jan Kraus ale zpoždění už dříve popřeli.
Daniel Herman, Jiří Brady a Jan Kraus.
Daniel Herman, Jiří Brady a Jan Kraus. | Foto: Facebook Jana Krause

Praha - Televize FTV Prima po jednodenním odkladu dnes odvysílala nový díl Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym a ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). V pořadu řada osobností kritizovala prezidenta Miloše Zemana, hlavně kvůli neudělení státního vyznamenání Bradymu.

Prima nejprve díl vyřadila ze středečního programu, později oznámila, že ho uvede dnes v upravené verzi, nakonec že ho odvysílá bez úprav. Obvinění ze snahy o cenzuru Prima popřela. Jak ale večer upozornil server Echo 24, přece jen v pořadu nezůstalo všechno - pasáž, ve které herečka Bára Štěpánová kritizuje nejenom Miloše Zemana, ale i Andreje Babiše, v televizi nezazněla.

Medaile pro Bradyho

Brady dnes obdržel pamětní medaile od Sněmovny a premiéra.

Podle Hermana, Bradyho příbuzného, prezident zařadil Bradyho na seznam vyznamenaných, ale pohrozil jeho vyškrtnutím, pokud se Herman setká s tibetským duchovním dalajlámou. Hrad to popírá. Ve zmíněném dílu Show Jana Krause hosté, mezi nimiž byli bývalý politik Jan Ruml, dokumentaristka Helena Třeštíková, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, novinář Jan Macháček, socioložka Jiřina Šiklová nebo zpěvák Dan Bárta, podpořili Bradyho a Hermana ve sporu s Hradem a promlouvali ke svátku vzniku samostatného Československa 28. října.

Televize ve středu místo tohoto dílu zařadila reprízu staršího dílu s textovým upozorněním, že tvůrci nedodali nový díl včas. Na "pozdní dodání výrobcem" se v titulku na obrazovce odvolávala Prima i při dnešním odvysílání nového dílu. Produkční pořadu Simona Matásková ale sdělila serveru Seznam Zprávy, že produkce dodala pořad Primě stejně jako obvykle.

Prima během dne prohlásila, že pořad neodvysílala kvůli riziku sankcí od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). "Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena radou jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti," uvedla mluvčí televize Jana Mrákotová. RRTV ale sdělila, že Prima má již stanovisko rady z roku 2013, právě v souvislosti s Show Jana Krause, že na zábavní pořad, který je prostoupen subjektivními názory, nelze ze zákona uplatňovat požadavky na objektivitu. Vyjádření Primy označila RRTV za alibistické a účelové.

Kvůli vyřazení pořadu obvinili někteří z hostů Krausovy show Primu z cenzury. "Vnímám to jako neslýchanou událost v dějinách demokratické České republiky," řekl dnes ČTK bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl jedním z hostů. Mluvčí Primy ale popřela, že by televize Show Jana Krause cenzurovala.

Prima pak oznámila, že pořad odvysílá dnes od 20:15 v upravené podobě. Proti změnám vystoupil Kraus, podle kterého by to znamenalo porušení smlouvy. Nezkrácený záznam pořadu sám zveřejnil na internetu. Pro rychlé odvysílání pořadu se dnes vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy