Reakce Primy je alibismus, Krausovu show měli odvysílat, říká šéf RRTV. Stanice odmítá kritiku

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
Aktualizováno 27. 10. 2016 19:12
Televize Prima přišla s oficiálním vysvětlením, proč ve středu neodvysílala avizovaný díl Show Jana Krause, kde vystoupil pamětník holocaustu Jiří Brady se svým příbuzným Danielem Hermanem. Uvádí, že tvůrci dodali pořad méně než dvě hodiny před vysíláním, a nebylo proto možné zaručit, že bude televizní vysílání objektivní a vyvážené, jak ukládá zákon. Šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání považuje postup za nehoráznost a alibismus. V pořadu vystoupila řada známých osobností s kritikou prezidenta Miloše Zemana. Prima se ohrazuje proti spekulacím o cenzuře a diskutovaný díl zařadila do programu na čtvrteční hlavní vysílací čas. Prima nakonec pořad odvysílá i s úvodní pasáží.
Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause.
Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. | Foto: Facebook Jana Krause

Praha – Mluvčí televize Prima Jana Mrákotová ve čtvrtek vysvětlila, proč televize ve středu vyřadila z vysílání díl Show Jana Krause. Údajně nemohla zaručit objektivitu a vyváženost, jak ukládá zákon. Díl, v němž vystoupil pamětník holocaustu Jiří Brady se svým příbuzným Danielem Hermanem a řadou známých osobností, které vyjádřily nesouhlas s prezidentem Zemanem, chce Prima nasadit ve čtvrtek v hlavním vysílacím čase.

"Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti," vysvětlila mluvčí Primy Mrákotová v tiskovém prohlášení.

Provozní ředitel FTV Prima Vladimír Pořízek Aktuálně.cz řekl, že produkce považovala za spornou právě první část, kde se osobnosti vymezily vůči prezidentu Zemanovi. "Úvodní část pořadu samozřejmě odehrajeme," potvrdil. Podle něj je však příliš zdlouhavá a do zábavného pořadu nepatří. "Zda je tato pasáž objektivní a vyvážená necháme na posouzení každého diváka," dodal.

Proti vysvětlení Primy se však ohrazuje předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí. “Myslím si, že je to čistý alibismus ze strany Primy. Pořad jsem sice neviděl, ale jsem v Radě sedm let a za tu dobu jsme nikdy nepostihovali žádné talkshow. Na zábavní pořady se nevztahuje kritérium objektivity a vyváženosti. To se vztahuje na zpravodajství a publicistiku,” řekl Aktuálně.cz Krejčí. 

Podle něj je tiskové prohlášení Primy nehorázné. "I kdyby měla Prima strach z toho, že bude zásadně postihovaná, dostala by nanejvýš upozornění. A z hlediska občanské statečnosti je myslím důležitější to odvysílat než se bát postihu," uvedl šéf RRTV.

Rada pak ještě vydala prohlášení, v němž upozornila, že Prima výklad objektivity zná: "Pořad Show Jana Krause již byl v minulosti na základě diváckých stížností posuzován z hlediska pravidel pro objektivní a vyvážené informování, když v průběhu prezidentských voleb v roce 2013 v rámci tohoto pořadu hosté Jana Krause vyjádřili přímou podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Rada tehdy konstatovala, že na zábavní pořad, který je zcela principiálně prostoupen subjektivními názory a hodnotícími komentáři, ze zákona nelze uplatňovat požadavky na objektivitu," uvedl v prohlášení Krejčí.

Mluvčí Primy Jana Mrákotová zároveň dodala, že internet podobným pravidlům nepodléhá. "Pokud se však jedná o služby na vyžádání na internetu, žádná taková regulace neexistuje, a proto věříme, že na www.showjanakrause.cz bude pořad zpřístupněn v původní podobě. Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali," píše v tiskové zprávě TV Prima.

Video se svým vyjádřením dnes na internetu zveřejnil také moderátor pořadu Jan Kraus. Upozornil například na obsah smlouvy s televizí, podle níž může produkce jeho show dát pořad na internet až po jeho odvysílání v televizi. "Že tohle vedení televize neví, souvisí zřejmě s tím, že naši smlouvu nemá dostatečně prostudovanou," vzkázal Kraus z červeného křesla.

Z toho, že se televize rozhodla pořad odvysílat, má radost. "V prohlášení televize jsem si ale přečetl, že nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity. Já ani moji právníci si to nemyslíme," řekl moderátor s tím, že pokud by do diskutované části televize zasáhla, bylo by to jak v rozporu se smlouvou, tak by se jednalo o cenzuru.

Prima vysílání dílu s Bradym avizovala na středeční večer, nakonec ale nasadila reprízu s tím, že produkce pořadu nedodala materiál včas. Proti postupu televize se ohradili někteří účastníci show, například zpěvačka Anna K nebo diplomat Michael Žantovský.

"Chtěl bych popřát Miloši Zemanovi ke státnímu svátku, aby v sobě poslanci a senátoři našli tolik síly a hlasovali prostým usnesením o tom, že prezident Zeman není ze závažných důvodů schopen vykonávat svojí funkci podle paragrafu 66 Ústavy. On se pak bude muset bránit u Ústavního soudu, ale chvíli od něj budeme mít pokoj," řekl například za velkého potlesku někdejší ministr vnitra Jan Ruml. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy