Příběhy dobrovolníků: Na Moravu poslal úspory na protézu, další navařila obědy

Barbora Doubravová Anna Dohnalová Barbora Doubravová, Anna Dohnalová, Veronika Matúšová
2. 7. 2021 5:30
Záběry poničených obcí a domů mezi lidmi vzbudily vlnu solidarity. Na jižní Moravu se stále sjíždějí dobrovolníci z celého Česka, aby ulehčili lidem, kterým tornádo zničilo majetek. Pomáhají stavět střechu nebo odklízet suť. Jiní postižené obce zásobují jídlem, darují lidem svá auta nebo naspořené finance. Přinášíme příběhy desíti dobrovolníků, kteří pomáhají v tornádem zpustošených oblastech.
Dobrovolník Jiří Šmíd, který zařizuje darování aut
Dobrovolník Jiří Šmíd, který zařizuje darování aut | Foto: Jiří Šmíd

Mám poraněnou ruku, místním jsem tak alespoň daroval své auto

Jiří Šmíd, 28 let, Olomouc, řidič a podnikatel

"V sobotu jsme přijeli společně s kamarádem a pracovali jsme na náklaďáku s kontejnerem a na bagru. V Hruškách jsme odklízeli suť a trosky v místě, kde byla vesnice nejvíce zpustošena. Místní situaci nesli statečně, skvěle se o nás postarali, pohostili nás a vytvořili nám co nejlepší podmínky pro práci.

V neděli jsem jel domů. Po příjezdu jsem si nachystal oblečení na delší dobu a zařídil jsem darování mého osobního auta místní rodině, která přišla o všechno. Mám poraněnou ruku, tak moc manuální práce nezastanu, ale snažím se teď iniciovat pomoc místním právě formou darovaných vozidel. Další auto putovalo mamince samoživitelce. Jednomu stavaři zase levně prodám svoji dodávku. Jde o pána, který přišel o dům i o auta, a tím pádem i o možnost podnikat.

Problém je, že tornádo místním vzalo doklady, mobily, počítače a nemají přístup k internetovému bankovnictví. Bez občanského průkazu je v bance neobslouží. Kolikrát nemají jak se dostat do města a zařídit si nové doklady, aby se dostali ke svým úsporám. Do toho navíc potřebují odvézt trosky ze svého domu a přivézt materiál. Zajistit jim možnost dopravy do města je tak podle mě to nejlepší, co můžu udělat, aby se co nejrychleji dostali do normálního života."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy