Při povolování odposlechů další soudy nechybovaly

ČTK ČTK
28. 7. 2011 14:58
Postup osmi soudců z Děčína byl zřejmě výjimkou
Ministerstvo spravedlnosti podá v nejbližších dnech na děčínské soudce kárné žaloby.
Ministerstvo spravedlnosti podá v nejbližších dnech na děčínské soudce kárné žaloby. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti při prověrkách na čtyřech náhodně vybraných soudech nenalezlo další chyby při povolování výpisů telefonních hovorů.

Postup osmi soudců z Děčína, kteří podle úřadu dostatečně neodůvodňovali udělení souhlasu ke sledování mobilů, byl prý výjimkou. "Ministerstvo na ně v nejbližších dnech podá kárné žaloby," sdělila mluvčí resortu Tereza Palečková.

Úřad prověřoval povolování výpisů kvůli nedávnému případu varnsdorfského policisty Mariana Hudce. Deník MF Dnes uvedl, že kriminalista sledoval například výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla.

Zjistila to inspekce ministra vnitra při hloubkové prověrce. Podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku.

Soudci neodůvodnili, proč žádosti vyhověli

V červenci dělalo ministerstvo kontroly na Okresním soudu Plzeň-sever, Okresním soudu Praha-východ, Okresním soudu Pardubice a Městském soudu Brno.

"Prověrka osmdesáti spisů prokázala, že soudy mají při rozhodování o žádostech vždy k dispozici spisový materiál policie, rozhodují bez průtahů a obvykle bezodkladně," uvedla Palečková.

Z policejních žádostí pak podle ní vždy vyplynula jednoznačně zřejmá souvislost telefonního čísla s konkrétním trestným činem, jeho možnými pachateli nebo oběťmi.

Děčínské soudce prověřoval úřad o měsíc dříve a dospěl k závěru, že pochybili. Dostatečně neodůvodnili, proč žádosti o výpisy z telefonních čísel vyhověli. Porušili tak podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zákon.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec je získal tak, že čísla vlivných lidí označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování od soudců schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci.

 

Právě se děje

Další zprávy