Vládu s komunisty nejmenuji, slibují prezidentští kandidáti. Nesplnitelné, oponují odborníci

Radek Dragoun Radek Dragoun
10. 7. 2017 12:17
Vzácná shoda panuje mezi prezidentskými kandidáty v otázce, zda by jmenovali vládu s komunisty. Většina z nich by dělala vše pro to, aby vládu s nimi jmenovat nemusela. Někteří by ji dokonce jmenovat odmítli. To je však podle odborníků v rozporu s ústavou. KSČM je legální politickou stranou, která nebyla v minulosti nikdy zakázána. Je proto třeba k ní v této otázce přistupovat stejně jako ke kterékoliv demokratické straně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Českému prezidentovi ústava nedává mnoho pravomocí. Podstatnou roli však hlava státu sehrává v době sestavování vlády, kdy jí patří první dva pokusy jmenovat premiéra a jeho ministry. Jednou z častých otázek pokládaných kandidátům proto bývá, zda by jmenovali vládu s komunisty.

Na účast představitelů KSČM ve vládě nahlížejí zájemci o prezidentský post obdobně. Většina z nich by dělala vše pro to, aby vládu s nimi jmenovat nemusela. Někteří by ji dokonce jmenovat odmítli. "Historická zkušenost ukazuje, že věřit komunistům je velmi zrádné. Proto bych je v zájmu zachování demokracie do vlády nejmenoval," odpověděl Marek Hilšer.

Se jmenováním KSČM do vlády by měl problém i Jiří Drahoš, neboť podle něj někteří členové stále hájí zločiny z padesátých let nebo označují okupaci v roce 1968 za bratrskou pomoc. "Žádal bych po designovaném premiérovi, aby při sestavování vlády nevyjednával o účasti KSČM ve vládě," řekl.

Ústava však prezidentovi nedává příliš prostoru takový slib splnit. "Pokud by Poslanecká sněmovna svou většinou trvala na většinové vládě s KSČM, tak by prezident musel nakonec patrně ustoupit," myslí si ústavní právník Jan Wintr.

Prezident podle textu ústavy může sice premiérem jmenovat kohokoliv, nicméně výklady se až na malé výjimky shodují na tom, že by předsedou vlády měl jmenovat toho, jehož vláda má největší šanci získat důvěru ve sněmovně. "Pokud by bylo jasné, že jiná vláda než takhle složená důvěru v Poslanecké sněmovně nezíská, tak by ji prostě prezident dřív nebo později jmenovat musel," tvrdí Wintr.

Řádná politická strana jako každá jiná

Podle ústavního právníka neobstojí ani argument, že KSČM po roce 1989 nevypustila z názvu slovo "komunistická" a přímo navazuje na nedemokratickou KSČ, která své názorové oponenty nechávala po vykonstruovaných politických procesech popravovat. "KSČM je parlamentní strana, která nebyla rozpuštěna Nejvyšším správním soudem, takže je řádnou politickou stranou," říká Wintr.

S tím souhlasí i politolog Jan Bureš. "KSČM je legální politická strana jako každá jiná. Kdyby byla nedemokratická nebo protidemokratická, tak by byla zakázána. Nemohla by existovat, pokud by porušovala ústavu. Dopředu vylučovat možnost, že jedna ze stran politického spektra, která se chová demokraticky jako všechny ostatní, by mohla být členem vlády, se mi nezdá příliš demokratické," říká.

V postkomunistických zemích zůstává česká komunistická strana jedinou, která se názvem nedistancovala od totalitní minulosti. Právě to může být důvodem, proč některé strany v minulosti nechtěly s komunisty na vládní úrovni spolupracovat. "Zejména západní média by psala, že Česká republika je nějaká divná, když má ve vládě komunisty," myslí si politolog Bureš.

Diskuse o názvu strany se vedla zejména v roce 1992, kdy se ze slovenské větve stala Strana demokratické levice. Vnitrostranické referendum v Česku se ale jednoznačně vyslovilo pro název Komunistická strana Čech a Moravy.  

 

Právě se děje

před 51 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 51 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy