Zeman, nebo Drahoš? Přerozdělte hlasy z prvního kola a hned zjistíte, kdo se stane novým prezidentem

Pavel Tomášek Tomáš Kunc Pavel Tomášek, Tomáš Kunc
18. 1. 2018 5:30
O vítězi druhého kola rozhodnou dva klíčové faktory: účast a hlasy voličů těch kandidátů, kteří nepostoupili, a případná účast těch, kdo napoprvé vůbec nevolili.

O vítězi druhého kola prezidentských voleb rozhodnou dva klíčové faktory: účast a hlasy voličů těch kandidátů, kteří z prvního kola nepostoupili, a případná účast těch, kdo napoprvé vůbec nevolili. Aktuálně.cz pro vás připravilo kalkulačku, ve které si můžete konečný výsledek voleb nasimulovat. Je na vás, kolik voličů neúspěšných kandidátů "pošlete ve druhém kole hlasovat" a jak rozdělíte jejich hlasy mezi Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. V naší kalkulačce pracujeme s předpokladem, že jak Zeman, tak Drahoš si pro volební finále udrží přízeň všech, kteří pro ně hlasovali v prvním kole.

Začít přerozdělovat

Miloš Zeman

1. kolo - 38,6 %
(1 985 547 hlasů)

Jiří Drahoš

1. kolo - 26,6 %
(1 369 601 hlasů)
50 % 50 %
Zeman 0 hlasů Drahoš 0 hlasů
Tlačítky - a + nebo kliknutím přímo na stupnici nastavte voličskou účast a rozložení hlasů ve 2. kole
 

Právě se děje

před 29 minutami

Exministr spravedlnosti USA Sessions prohrál senátní primárky v Alabamě

Někdejší americký ministr spravedlnosti v administrativě prezidenta Donalda Trumpa a dlouholetý senátor Jeff Sessions prohrál v úterních senátních republikánských primárních volbách ve státu Alabama se svým protikandidátem, politickým nováčkem Tommy Tubervillem.

Za Sessionsovým neúspěchem stojí podle listu The New York Times (NYT) především fakt, že upadl do nelibosti Trumpa, ačkoliv byl v začátcích jeho prezidentské kampaně v roce 2016 jedním z jeho prvních politicky významných spojenců. 

Podle NYT je prohra pro Sessionse zřejmě koncem jeho třicetileté politické kariéry. Alabamský rodák sloužil čtyři roční období ve federálním Senátu a měl téměř jisté, že by mohl v této kariéře dále úspěšně pokračovat. V únoru roku 2017 jej Trump jmenoval svým ministrem spravedlnosti tak Sessions Senát opustil. Brzy poté se však vztahy obou politiků začaly horšit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy