Česko podle Zemana v roce 1999 hledalo spojence, spolu s kterým by bombardování odmítlo, ale neúspěšně. To, že nakonec akci podpořilo, považuje za nedostatek odvahy. V čele vlády stál tehdy právě Zeman.
Akci Severoatlantické aliance, do které Česká republika několik dnů před ní vstoupila, označil Zeman již dříve za chybu či akt mocenské arogance. "Chtěl bych srbský národ jako osoba poprosit o odpuštění," řekl Zeman. Svými slovy se "zbavil traumatu", uvedl s tím, že pokání osvobozuje.
Zeman řekl, že srbský národ vyjádřil českému podporu v letech 1938 a 1968. "A my jsme se mu odvděčili bombardováním. Právě proto bych při této příležitosti chtěl za svoji osobu se omluvit za bombardování tehdejší Jugoslávie," uvedl.
Akci označil za chybu, která ho "celou dobu" trápila. "Byli jsme poslední, kdo dali souhlas, a zoufale se ohlíželi alespoň po jedné zemi, která by se s námi spojila a byla by proti. Ale zůstali jsme sami. Přesto nás to neomlouvá, přesto to byl nedostatek odvahy," uvedl Zeman.
Vučić Zemanovi za jeho slova poděkoval. Řekl, že mu je on ani srbský národ nikdy nezapomene. Poznamenal, že podobné vyjádření o náletech dosud nikdo nevyslovil.
Vučić přijel do Česka v pondělí, v úterý začal jeho oficiální program. Prezidenti spolu měli hovořit o bilaterálních vztazích, rozšiřování Evropské unie na západní Balkán nebo o pandemii koronaviru. Odpoledne se Vučić setká s předsedy obou komor parlamentu.
Uznání vlastní chyby, reagují na Zemanovu omluvu politici
Šéf sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) bere Zemanova slova jako uznání vlastní chyby. "Protože to byl on, kdo jako premiér dal za ČR k této akci souhlas. Nějaký typ akce byl s ohledem na etnické čistky nutný, ale výsledek za šťastný nepovažuji," uvedl Veselý.
Místopředseda ODS a někdejší ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra uvedl, že vojenská akce NATO přivedla Srbsko konečně k jednacímu stolu a pomohla nastolit mír na západním Balkáně. "Bez zásahu NATO by dal eskalovala válka, která by přinesla jen další ohromné ztráty na lidských životech, jak tomu bylo dřív v Bosně," napsal Vondra.
Za pokrytecké považuje vyjádření předseda STAN Vít Rakušan. "Miloš Zeman se k rozhodnutí své vlády nikdy příliš nehlásil, naopak se vina svalovala na Václava Havla. Jeho omluvu beru tedy jako přiznání odpovědnosti. A už jsme si zvykli, že prezident vytváří alternativní zahraniční politiku, za kterou je ovšem zodpovědná vláda," sdělil Rakušan. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru také připomněla Zemanův podíl. "Miloš Zeman se omluvil za Miloše Zemana. Pokračovat může tím, že se omluví všem lidem, o kterých lhal," dodala.
Prezidenti se vzájemně ocenili vyznamenáními
Zeman Vučićovi udělil Řád bílého lva za "zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky". Tento řád je nejvyšším českým státním vyznamenáním, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je ale může dostat kdykoli.
Český prezident dostal vysoké srbské vyznamenání určené prezidentům či premiérům Řád Srbské republiky na stuze. Řád Srbské republiky je nejvyšší srbské státní vyznamenání, které se uděluje ve dvou třídách, a to buď na velkém náhrdelníku nebo na stuze. Zemanovi Vučić vyznamenání udělil loni 15. února při příležitosti oslav Dne státnosti, a to za "vynikající zásluhy o rozvoj mírové spolupráce a přátelských vztahů mezi Srbskou republikou a Českou republikou".