Prezident Zeman jmenoval Suchánka ústavním soudcem

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 11. 2013 14:48
Ve svých jednačtyřiceti letech je Suchánek historicky nejmladším soudcem
Radovan Suchánek.
Radovan Suchánek. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval odborníka na ústavní právo a právního poradce ČSSD Radovana Suchánka novým soudcem Ústavního soudu (ÚS).

Ve svých jednačtyřiceti letech je tak Suchánek jeho historicky nejmladším členem. Prezident již dříve tvrdil, že jeho věk bude právě výhodou, zopakoval to i nyní.

"Dovolte mi, abych vám blahopřál. Říkalo se o vás, že jste na tuto funkci mladý, ale já vím, že se již 17 let zabýváte problematikou ústavního práva," dodal Zeman.

Suchánkovo relativní mládí spojené s elánem a energií podle prezidenta vnese do práce ÚS další pozitivní impuls a povede k tomu, že soud bude pracovat naplno.

"Velice si vážím důvěry a pocty, které se mi dostalo," prohlásil Suchánek. "Při výkonu této funkce budu usilovat o to, abych v souladu se slibem ústavního soudce vykonával tuto funkci se zachováním všech povinností, které na ni zákon a ústava kladou," dodal.

Suchánek složil slib na zámku v Lánech. Pro prezidenta to byl první veřejný akt od chvíle, kdy si zranil koleno. Při jmenování Suchánka se ještě opíral o berle.

Při ceremonii vypadal odpočatě, při přípitku zůstal s přítomnými v družném hovoru, stál s holí a příliš se nepohyboval.

Suchánkovo zvolení v polovině října těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor, razantnější podporu mu vyjádřil i výbor pro lidská práva. Pro jeho zvolení byl i předseda ÚS Pavel Rychetský.

Ústavní soud podle své mluvčí Jany Pelcové Suchánkovo jmenování vítá. V přechodných obdobích, kdy soud není plně obsazen, totiž přibývá práce ostatním soudcům. Zatím není zřejmé, do kterého soudního senátu Suchánek zasedne a kdy začne dostávat na stůl první spisy.

O ustavení senátů a pravidlech rozdělení agendy totiž musí rozhodnout plénum Ústavního soudu. Volné je momentálně místo ve druhém senátu, kde po odchodu Dagmar Lastovecké zaskakuje místopředseda soudu Jaroslav Fenyk. Dalšími členy druhého senátu jsou Stanislav Balík a Jiří Nykodým.

Konec v ČSSD

Suchánek po volbě uvedl, že se vzdá členství v ČSSD. Dodal také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Podotkl rovněž, že členství v politické straně je ústavním právem a nikdo kvůli tomu nesmí být diskriminován.

Kritikům kromě jeho stranickosti vadil právě nízký věk, vyčítali mu také nedostatek justiční praxe.

Suchánek byl kromě svého angažmá na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy asistentem několika poslanců, naposledy místopředsedy minulého Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD).

Do rozpuštění Sněmovny byl také právním a legislativním poradcem poslaneckého klubu ČSSD. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

Do konce roku skončí další dva ústavní soudci. Zeman minulý týden navrhl Senátu další dva kandidáty. Jsou jimi dosavadní člen Ústavního soudu Jan Musil a expert na evropské právo Jiří Zemánek. Horní komora má jejich nominaci projednat do 10. ledna příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Daňové škrty pomohou jen procentu nejbohatších, řekl šéf britských labouristů

Vláda britské premiérky Liz Trussové podle šéfa britské opoziční Labouristické strany Keira Starmera ztratila kontrolu nad hospodářstvím země a její kroky prospějí pouze jednomu procentu nejbohatších. Starmer se do ostré kritiky vlády pustil v úterý na konferenci své strany v Liverpoolu, kde vystoupil za zvuku oslavné poprockové hudby i hlasitého potlesku přítomných.

Starmer nyní své politické snahy zaměřuje na příští parlamentní volby, které budou v Británii nejpozději v lednu 2025. Podle poslední sondáže agentury YouGov Labouristickou stranu nyní podporuje 45 procent voličů, zatímco konzervativce vedené Trussovou jen 28 procent. Jde o největší rozdíl od roku 2001, kdy vznikla druhá labouristická vláda Tonyho Blaira, upozornil server Independent.

Starmer se dotkl i války na Ukrajině. Ta je podle něj "jiskrou, která současnou krizi zažehla". "Nikdy nedovolíme nebezpečnému imperialismu (ruského prezidenta Vladimira) Putina uspět," řekl Starmer.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kontroly na hranicích zřejmě zpozdí vlaky ze Slovenska do Česka

Kontroly na hranicích se Slovenskem, které od čtvrtka zahájí policie kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů, zpozdí mezistátní vlaky jedoucí ze Slovenska do Česka. Spoje mohou podle odhadů nabírat zpoždění okolo 15 minut. V úterý to sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Kontroly ve vlacích by se měly konat v pohraničních přechodových stanicích. Spoje budou podle drah moci odjíždět do Česka po souhlasu policie po provedení kontroly.

Projeví se to na provozu vlaků. "V současné době je obtížné předjímat délku pobytu v pohraničních stanicích a zpoždění v další jízdě, ale odhadujeme, že by se tato zdržení mohla pohybovat okolo 15 minut v závislosti na obsazenosti jednotlivých spojů," uvedl Šťáhlavský. Aktuální informace o jízdě vlaků a opatřeních podle něj cestující najdou například na webu nebo v aplikaci dopravce Můj vlak.

Zdroj: ČTK
Další zprávy