Cyklista Zimovčák chce do Senátu a váhá za koho. Starostové dají půl milionu, Babiš dvakrát tolik

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
7. 3. 2016 14:50
Hnutí Starostů a nezávislých spolu s TOP 09 počítá s několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem jako s kandidátem do senátních voleb už od loňského podzimu. Stejného kandidáta si ale nedávno schválila jihomoravská buňka hnutí ANO. "Ještě jsem se nerozhodl," lavíruje mezi partajemi sportovec, který o kandidatuře vyjednával i s občanskými demokraty. STAN má na kampaň na Hodonínsku půl milionu, ANO nabízí dvojnásobek.
Josef Zimovčák v akci.
Josef Zimovčák v akci. | Foto: ČTK

Hodonín - Několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák se chce dostat do Senátu. Jen ještě neví, za jakou stranu. O místo na kandidátce na Hodonínsku licituje se dvěma nesmiřitelnými politickými konkurenty – hnutí ANO ministra Andreje Babiše a volební koalicí Starostů a TOP 09 Babišova rivala Miroslava Kalouska.

"Je to pořád otevřená věc, řeším ekonomii a možnosti," odpovídá Zimovčák na dotazy, za koho tedy nakonec bude kandidovat. Právě zmíněná "ekonomie", tedy kdo mu nabídne lepší podmínky, může nakonec celý neobvyklý souboj o volebního kandidáta rozhodnout.

Zatímco Starostové a TOP 09, kteří už se Zimovčákovou kandidaturou počítali od podzimu, mu schválili na volební kampaň půl milionu korun, Babišovo ANO je ochotné dát až dvojnásobek.

"Přislíbil nám kandidaturu už na podzim minulého roku. Ptal se nás, kolik mu dáme na kampaň, a schválili jsme půl milionu. Jenže on nám pak oznámil, že mu ANO slíbilo milion korun. Dodnes od něj nemáme zprávu, jak to tedy s jeho kandidaturou je," uvedl místopředseda Starostů Petr Gazdík.

Že mu ANO nabízí dvojnásobný rozpočet, potvrdil i sám Zimovčák, nerozhoduje se prý ale podle peněz. "Březen je finální měsíc, kdy se rozhodnu," dodal. Představitelé hnutí na dotazy o jeho kandidatuře neodpovídají, stále nerozhodnutého velocipedistu už si ale jako favorita schválila jihomoravská buňka.

O sportovní legendu, která na svém kole absolvovala i Tour de France, je v hodonínském obvodu enormní zájem. Strany totiž jen obtížně hledají kandidáta, který by mohl konkurovat zkušenému politikovi a oblíbenému senátorovi Zdeňku Škromachovi ze sociální demokracie.

Měl zájem i o ODS

Jako první se přitom o Zimovčáka pokoušela Občanská demokratická strana, které ho doporučil její senátor Miloš Vystrčil. K dohodě ale nakonec nedošlo. "Vždycky je potřeba se domluvit s lidmi v daném regionu a taky je tam potřeba ekonomicky zabezpečit kampaň. A tam k té nehodě nedošlo," uvedl Vystrčil.

Podle Jiřího Kasaly z hodonínské ODS si strana se Zimovčákem neplácla především proto, že začal zároveň jednat i s politickou konkurencí a oni nemají zájem o "přeběhlíky". "Rozpočet kampaní děláme až teď. I to je možná důvod, proč začal vyjednávat i někde jinde," uvedl Kasala.

Zimovčák svůj široký politický rozptyl při vyjednávání vysvětluje tím, že je nestraník. "Já jsem naprosto bezpartijní, beru to podle lidí, podle osobností. Nejsem v pozici, kdy bych mohl být zastáncem nějaké strany," myslí si Zimovčák.

Občanští demokraté nakonec vsadili na dlouholetou členku ODS, starostku Vacenovic Janu Bačíkovou. V regionu tradičně silní lidovci posílají do voleb taktéž starostku, Annu Hubáčkovou z Ratíškovic. Vedení STAN by v případě, že Zimovčák dá přednost ANO, nejspíš podpořilo jednu z nich. "Tříštit síly v tomhle regionu nemá smysl," říká šéf Starostů Gazdík.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy