Přestaňte soutěžit, kdo byl vyhlazován hůř, vyzval Pelikán Okamuru kvůli Letům

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2018 9:54
Vyzval ho, aby s výroky o nehlídaném táboře ustal a aby se připojil k uctění památky všech, kdo za války trpěli nebo zemřeli.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán kvůli táboru v Letech poslal předsedovi SPD Tomio Okamurovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzývá, aby přestal zpochybňovat tragický osud uvězněných.

Okamura minulý týden prohlásil, že tábor nebyl oplocen a že lidé v něm měli v podstatě volný pohyb, což řada historiků označila za lež. Zároveň dlouhodobě tvrdí, že Lety nebyly koncentračním táborem.

Pelikán v dopise však uvádí, že takové diskuze jsou zbytečné. "Nežáleží na tom, zda byl nebo nebyl tábor v Letech oplocen, případně jak obtížné pro věžně bylo tento plot překonat. Ať tak či onak, Lety jsou místem, kde zbytečně, barbarsky a v hrůzných podmínkách umíraly stovky lidí. Pro další z obětí válečné mašinerie se tábor stal zastávkou před továrnami na smrt, kde je čekalo vyhlazení a kde jim nebylo umožněno své životy dožít," napsal Pelikán v dopise.

"Důrazně Vás žádám, abyste zanechal poměřování toho, čí tragédie byla tragičtější, přestal soutěžit o to, kdo byl vyhlazován hůř, a připojil se ke společnému uctění památky těch, kteří za války trpěli nebo zahynuli. Smrt totiž nezná rozdíly," končí dopis ministr spravedlnosti.

Vyjádření Okamury už odsoudila pražská židovská obec nebo Muzeum romské kultury, podle kterého tato slova hanebným způsobem pošlapávají památku obětí perzekuce a genocidy Romů. Kvůli nim už na Okamuru podalo trestní oznámení občanské sdružení Konexe. Tomu bude čelit také další poslanec SPD Miloslav Rozner, který Lety označil za "neexistující pseudokoncentrák".

Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

 

Právě se děje

Další zprávy