Lžete o romském holocaustu, kritizují Okamuru signatáři veřejné výzvy. Předsedu SPD chtějí žalovat

Barbora Němcová Barbora Němcová
3. 2. 2018 14:36
Předseda strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura zpochybnil minulou sobotu funkci romského vyhlazovacího tábora v Letech za druhé světové války. Signatáři veřejné výzvy ho chtějí za to žalovat.
Miloš Zeman prosazuje přímou demokracii, je to nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem, proto jsme ho podpořili, říká Tomio Okamura. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

Praha - Šéf SPD Tomio Okamura bude čelit trestnímu oznámení za výroky popírající utrpení obětí romského holocaustu v Letech u Písku během druhé světové války. Vyplývá to z otevřeného dopisu, který zveřejnili občanští aktivisté na internetu.  

Okamura minulu sobotu v rozhovoru pro DVTV uvedl, že se něj obracejí jeho židovští kamarádi s dotazem "Proč v České republice stavíme na stejnou úroveň tábor v Letech jako vyhlazovací tábor v Osvětimi?"

Předseda SPD také s odkazem na údajnou knihu Akademie věd ČR "Tábor Lety, fakta a mýty" poznamenal, že v táboře nebyly ploty a lidem byl dovolen volný pohyb. Podle dřívějšího vyjádření Muzea romské kultury taková kniha neexistuje.

Za své dřívější výroky o tom, že tábor nebyl oplocený, se Okamura v pátek na Facebooku omluvil. Na zbylých slovech trvá.  

Aktivisté v čele s Marií Smutnou a některými členy Institutu Terezínské iniciativy ho za to v otevřeném dopise odsuzují. "Nesouhlasíme s tím, aby politik, jenž zastává vysokou státní funkci místopředsedy poslanecké sněmovny, veřejně pronášel výroky popírající holocaust, a to nejen proto, že je to trestné, ale především kvůli dopadům takových slov," stojí v jejich otevřeném dopise.

Je to lež

"Výroky místopředsedy poslanecké sněmovny jsou lži a i kdyby křičel ještě hlasitěji, pravdou se nestanou," stojí v dopise, pod který se mohou lidé na internetu podepsat.

Signatáři zároveň upozorňují, že Okamura slova o popírání romského holocaustu pronesl právě v Mezinárodní den památky obětí holocaustu. To označili za "obzvláště cynické". 

Evropské antirasistické hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) označilo nejnovější Okamurova slova za "nejklasičtější popírání" romského holokaustu a snahu vytvářet paralelní historii. Agentuře ČTK to v pátek řekl prezident EGAM Benjamin Abtan. Hnutí, které zastřešuje čtyři desítky organizací na ochranu menšin a lidských práv z různých zemí, hájí zájmy minorit v evropských institucích.

Čeští občanští aktivisté chtějí na Okamuru podat trestní za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlnění genocidy. Zároveň si ale uvědomují, že prokázání jeho viny bude složité a možná ani nebude shledán vinným. "Přesto se domníváme, že má smysl rozeslat tento otevřený dopis jako signál veřejnosti, že jsou chvíle, kdy není na místě mlčet a zůstat lhostejným," dodávají ve svém prohlášení.

Okamura na textovou zprávu s dotazem ohledně chystaného trestního oznámení nereagoval. Už dříve ale na Facebooku uvedl, že reakce na jeho vyjádření jsou "účelovým útokem", z něhož viní DVTV a organizaci Open Society Foundations, kterou založil průmyslník George Soros.

Signál veřejnosti

V loňském roce se po čtvrt století podařilo české vládě dojednat odkup vepřína v Letech, který stojí na území bývalého koncentračního tábora. "Vykoupení vepřína dalo signál veřejnosti, že se český stát konečně staví čelem k traumatickým okamžikům naší historie," tvrdí signatáři v otevřeném dopise.

V romském koncentračním táboře v Letech byli v období druhé světové války vězněni lidé, kteří byli protektorátními úřady považováni za Romy. Zemřelo v něm více než 300 lidí.

VIDEO: Renata Berkyová o romském holocaustu a táboru v Letech. 

Na místě, kde v naprosto nelidských podmínkách vyhasly životy, se dnes krmí prasata, říká Renata Berkyová. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy