Přes 80 českých vojáků dostalo na Vítkově ocenění za zahraniční mise

ČTK ČTK
11. 9. 2015 16:29
Více než 80 českých vojáků v pátek symbolicky ukončilo své zahraniční mise, když na pražském Vítkově obdrželi vyznamenání a pamětní medaile. 70 vojáků se účastnilo akce Air Policingu na Islandu, sedmičlenná česká jednotka pomáhala španělským kolegům v rámci mise NATO na jihu Turecka. Další vojáci se nedávno vrátili z Kosova z mise KFOR.
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předáním vyznamenání a pamětních medailí skončily v pátek symbolicky na pražském Vítkově zahraniční mise pro více než 80 českých vojáků. Ti se během uplynulých týdnů vrátili z Turecka, Kosova i z Islandu, kde hlídali vzdušný prostor severského ostrova.

V Turecku působila sedmičlenná česká vojenská jednotka pod vedením Petera Slováčka od konce dubna do začátku září. V zemi se zúčastnili mise NATO Active Fence. Jejím úkolem bylo ochránit jižní část Turecka před případným vzdušným útokem ze Sýrie sužované občanskou válkou.

Na české vojáky připadl úkol zajistit šifrované a nešifrované datové i hlasové spojení pro španělské kolegy, kteří v zemi nasadili systém protivzdušné obrany Patriot. "Španělé tento úkol převzali po holandské jednotce," řekl Slováček.

Během svého působení čeští vojáci zažili zhoršení bezpečnostního prostředí, kvůli kterému se zvýšil i stupeň pohotovosti. "Náš velitel, turecký major, který nám byl nadřízen, říkal, že se v Adaně necítí úplně bezpečně, protože potkává spoustu Syřanů a cítí, že nálada tam není úplně přátelská," poznamenal Slováček.

Museli jsme cestovat v civilu

Zahraniční vojáci kvůli bezpečnosti museli cestovat v civilním oblečení. "Moje skupina jezdila se španělskou jednotkou, která byla doprovázena tureckými policisty, kteří byli také v civilu, abychom nebyli nápadní a nestali se terčem nějakého útoku," podotkl Slováček.

Největší zastoupení na dnešní oslavě ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově měli příslušníci Air Policingu na Islandu. Kolem 70 pilotů a členů pozemního personálu mělo za úkol zajistit ostrahu vzdušného prostoru ostrovní země, která nemá vlastní armádu. Specifikem islandské mise bylo, že se česká armáda o účasti na ní dozvěděla pouze několik týdnů předem.

V zemi totiž narychlo nahradila kanadské kolegy, kteří byli převeleni do boje proti Islámskému státu. I přesto se jednotka na působení dokázala připravit a bezproblémově misi zvládla, poznamenali na Vítkově zástupci vedení armády.

Oceněni za misi byli i vojáci působící v Kosovu na velitelství KFOR a ve vojenské pozorovatelské misi OSN UNMIK (United Nations Mission in Kosovo).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy