Přes 80 českých vojáků dostalo na Vítkově ocenění za zahraniční mise

ČTK ČTK
11. 9. 2015 16:29
Více než 80 českých vojáků v pátek symbolicky ukončilo své zahraniční mise, když na pražském Vítkově obdrželi vyznamenání a pamětní medaile. 70 vojáků se účastnilo akce Air Policingu na Islandu, sedmičlenná česká jednotka pomáhala španělským kolegům v rámci mise NATO na jihu Turecka. Další vojáci se nedávno vrátili z Kosova z mise KFOR.
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předáním vyznamenání a pamětních medailí skončily v pátek symbolicky na pražském Vítkově zahraniční mise pro více než 80 českých vojáků. Ti se během uplynulých týdnů vrátili z Turecka, Kosova i z Islandu, kde hlídali vzdušný prostor severského ostrova.

V Turecku působila sedmičlenná česká vojenská jednotka pod vedením Petera Slováčka od konce dubna do začátku září. V zemi se zúčastnili mise NATO Active Fence. Jejím úkolem bylo ochránit jižní část Turecka před případným vzdušným útokem ze Sýrie sužované občanskou válkou.

Na české vojáky připadl úkol zajistit šifrované a nešifrované datové i hlasové spojení pro španělské kolegy, kteří v zemi nasadili systém protivzdušné obrany Patriot. "Španělé tento úkol převzali po holandské jednotce," řekl Slováček.

Během svého působení čeští vojáci zažili zhoršení bezpečnostního prostředí, kvůli kterému se zvýšil i stupeň pohotovosti. "Náš velitel, turecký major, který nám byl nadřízen, říkal, že se v Adaně necítí úplně bezpečně, protože potkává spoustu Syřanů a cítí, že nálada tam není úplně přátelská," poznamenal Slováček.

Museli jsme cestovat v civilu

Zahraniční vojáci kvůli bezpečnosti museli cestovat v civilním oblečení. "Moje skupina jezdila se španělskou jednotkou, která byla doprovázena tureckými policisty, kteří byli také v civilu, abychom nebyli nápadní a nestali se terčem nějakého útoku," podotkl Slováček.

Největší zastoupení na dnešní oslavě ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově měli příslušníci Air Policingu na Islandu. Kolem 70 pilotů a členů pozemního personálu mělo za úkol zajistit ostrahu vzdušného prostoru ostrovní země, která nemá vlastní armádu. Specifikem islandské mise bylo, že se česká armáda o účasti na ní dozvěděla pouze několik týdnů předem.

V zemi totiž narychlo nahradila kanadské kolegy, kteří byli převeleni do boje proti Islámskému státu. I přesto se jednotka na působení dokázala připravit a bezproblémově misi zvládla, poznamenali na Vítkově zástupci vedení armády.

Oceněni za misi byli i vojáci působící v Kosovu na velitelství KFOR a ve vojenské pozorovatelské misi OSN UNMIK (United Nations Mission in Kosovo).

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ústavní výbor europarlamentu doporučil schválit brexitovou dohodu

Ústavní výbor Evropského parlamentu (EP) ve čtvrtek doporučil europoslancům schválit dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie. Otevřel tím cestu k definitivnímu potvrzení brexitového paktu, o němž bude plénum EP hlasovat příští středu. Brexitový koordinátor europarlamentu Guy Verhofstadt konstatoval, že dohoda splňuje podmínky unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy