Přes 80 českých vojáků dostalo na Vítkově ocenění za zahraniční mise

ČTK ČTK
11. 9. 2015 16:29
Více než 80 českých vojáků v pátek symbolicky ukončilo své zahraniční mise, když na pražském Vítkově obdrželi vyznamenání a pamětní medaile. 70 vojáků se účastnilo akce Air Policingu na Islandu, sedmičlenná česká jednotka pomáhala španělským kolegům v rámci mise NATO na jihu Turecka. Další vojáci se nedávno vrátili z Kosova z mise KFOR.
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání
Čeští vojáci přebírají na Vítkově vyznamenání | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Předáním vyznamenání a pamětních medailí skončily v pátek symbolicky na pražském Vítkově zahraniční mise pro více než 80 českých vojáků. Ti se během uplynulých týdnů vrátili z Turecka, Kosova i z Islandu, kde hlídali vzdušný prostor severského ostrova.

V Turecku působila sedmičlenná česká vojenská jednotka pod vedením Petera Slováčka od konce dubna do začátku září. V zemi se zúčastnili mise NATO Active Fence. Jejím úkolem bylo ochránit jižní část Turecka před případným vzdušným útokem ze Sýrie sužované občanskou válkou.

Na české vojáky připadl úkol zajistit šifrované a nešifrované datové i hlasové spojení pro španělské kolegy, kteří v zemi nasadili systém protivzdušné obrany Patriot. "Španělé tento úkol převzali po holandské jednotce," řekl Slováček.

Během svého působení čeští vojáci zažili zhoršení bezpečnostního prostředí, kvůli kterému se zvýšil i stupeň pohotovosti. "Náš velitel, turecký major, který nám byl nadřízen, říkal, že se v Adaně necítí úplně bezpečně, protože potkává spoustu Syřanů a cítí, že nálada tam není úplně přátelská," poznamenal Slováček.

Museli jsme cestovat v civilu

Zahraniční vojáci kvůli bezpečnosti museli cestovat v civilním oblečení. "Moje skupina jezdila se španělskou jednotkou, která byla doprovázena tureckými policisty, kteří byli také v civilu, abychom nebyli nápadní a nestali se terčem nějakého útoku," podotkl Slováček.

Největší zastoupení na dnešní oslavě ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově měli příslušníci Air Policingu na Islandu. Kolem 70 pilotů a členů pozemního personálu mělo za úkol zajistit ostrahu vzdušného prostoru ostrovní země, která nemá vlastní armádu. Specifikem islandské mise bylo, že se česká armáda o účasti na ní dozvěděla pouze několik týdnů předem.

V zemi totiž narychlo nahradila kanadské kolegy, kteří byli převeleni do boje proti Islámskému státu. I přesto se jednotka na působení dokázala připravit a bezproblémově misi zvládla, poznamenali na Vítkově zástupci vedení armády.

Oceněni za misi byli i vojáci působící v Kosovu na velitelství KFOR a ve vojenské pozorovatelské misi OSN UNMIK (United Nations Mission in Kosovo).

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy