Přes 1700 kostelů se otevře návštěvníkům při letošní Noci kostelů

ČTK ČTK
26. 5. 2023 11:20
Přes 1700 kostelů se otevře návštěvníkům při letošní Noci kostelů

Při letošní Noci kostelů se 2. června otevře více než 1700 kostelů spravovaných křesťanskými církvemi, ale také spolky a dobrovolníky. Jen na území Prahy bude možné vstoupit do 155 kostelů, modliteben, chrámů a kaplí, uvedlo pražské arcibiskupství na webu. Tématem letošního ročníku akce je křest a organizátoři chtějí reflektovat nejen jeho rituál, ale také místa, předměty, texty či tradice se křtem spojené.

K jubilejnímu 15. ročníku se na území Arcidiecéze pražské připojí 379 míst a z toho 13 kostelů poprvé a dalších 27 podruhé. Mezi poprvé připojenými je například kostelík sv. Petra a Pavla v Borovsku - Bernarticích, což je výjimečně přístupný prostor v ochranném pásmu přehrady Želivka. Otevírají se staré chrámy, jako je kostel v Budči, Poříčí nad Sázavou, ale také zcela nová sakrální místa, jako je chrám Krista Spasitele v Praze na Barrandově nebo modlitebna Církve bratrské v Čelákovicích.

Mezi otevřenými objekty budou i kostely po rekonstrukci, například dřevěná svatyně Československé církve evangelické v Praze Braníku nebo chrám sv. Prokopa v komplexu Sázavského kláštera. Stará Boleslav ukáže nejen zrestaurovaný kostel Panny Marie, ale i jeden z nejstarších dochovaných sakrálních objektů na území České republiky, kostelík sv. Klimenta s nově zrestaurovanými nástěnnými malbami.

 

Právě se děje

Další zprávy