Praha - Poprvé v historii Bezpečnostní informační služby (BIS) se stalo, že byli k vidění na veřejnosti vedle sebe odcházející a nastupující šéf tajné služby. Oba přišli ve čtvrtek dopoledne na zasedání výboru pro obranu a bezpečnost, kde premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD tomu odcházejícímu, Jiřímu Langovi, děkoval a o tom nastupujícím, Michalu Koudelkovi, mluvil velmi pochvalně.
Koudelka mohl na konci jednání výboru na vlastní oči vidět, jak všichni přítomní poslanci doporučili premiérovi jeho jmenování do čela civilní kontrarozvědky. O jmenování rozhodne vláda pravděpodobně 27. července, a od poloviny srpna by se měl už Koudelka posadit na svůj nový post. Co bude s Langem, který nechtěl říci, proč se rozhodl skončit, není zatím jasné, ale Sobotka s ním jedná o dalším zaměstnání.
"Je to dlouholetý pracovník Bezpečnostní informační služby, navrhl jsem ho po zralé úvaze," řekl předseda vlády ke Koudelkovi s tím, že chce takto přispět k tomu, aby BIS nadále pracovala nestranně ve prospěch občanů České republiky. Podle Sobotky má Koudelka dostatek pracovních i osobních zkušeností.
"Pan Koudelka dosáhl výborných výsledků," řekl končící šéf BIS Jiří Lang, jehož rezignaci ohlásil minulý týden ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Lang ještě dodal, že doufá, že se veřejnost nikdy konkrétní informace o Koudelkových výsledcích nedozví.
"Udělám vše pro to, aby mezinárodně BIS neutrpěla," slíbil ještě Lang, kterému Sobotka děkoval za jeho práci. "Dobré časy máme za sebou, teď nás čekají jen nepříjemnosti," loučil se.
Samotný Koudelka prohlásil, že si velmi cení a váží Langových slov. "Nastoupil jsem do služby v roce 1992 a téměř celou kariéru jsem sloužil v kontrašpionáži," prozradil a dodal, že by pod jeho vedením měla pracovat služba minimálně tak dobře jako za Langa.
"Chci, aby BIS byla apolitická," sdělil Koudelka, který za jednu z nejdůležitějších věcí považuje hledání nových pracovníků civilní kontrarozvědky. Ty chce najít po vzoru zahraničních tajných služeb třeba na veletrzích práce.
Kurzy v Británii a Kanadě
Ze životopisu Michala Koudelky, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že budoucí šéf BIS je ženatý a má dvě děti. Nejdříve absolvoval v Praze gymnázium, po kterém vystudoval stavební fakultu na Vysokém učení technickém v Praze. Školu skončil v roce 1989 a poté dva roky pracoval v "Projektové a inženýrské organizaci kultury".
V dubnu roku 1991 odešel na vojnu a přesně o rok později nastoupil do Federální bezpečnostní informační služby, později Bezpečnostní informační služby. Od začátku roku 2006 pracuje v BIS na pozici ředitele odboru kontrašpionáže. V kolonce kurzy má uvedené tři zpravodajské výcviky, dva SIS ve Velké Británii a jeden CSIS v Kanadě. Jako jazykové znalosti uvádí anglický a ruský jazyk. Na dotaz poslance Daniela Korteho z TOP 09, zda byl v KSČ, odpověděl Koudelka, že nikdy členem této strany nebyl.