Předpisy porušilo 14 procent prodejců pyrotechniky

ČTK ČTK
31. 12. 2012 14:50
Kontroly provedla Česká obchodní inspekce a Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Čtrnáct procent prodejců pyrotechniky porušilo v posledních několika dnech předpisy.

Zjistila to při kontrolách Česká obchodní inspekce, která kontroly provedla spolu s pracovníky Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a kontrolory živnostenského úřadu. Porušení předpisů bylo zjištěno ve 26 případech ze 183 kontrol.

V pondělí o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva bylo postoupeno 11 zjištění. S některými prodejci zahájí úřad po přezkoumání všech náležitostí správní řízení.

Administrativní chyby

"K nejčastějším porušením zákona o ochraně spotřebitele patřilo porušení informačních povinností, tedy neseznámení s cenou, nevystavení dokladu o koupi na žádost spotřebitele či neúplné informace na dokladu o koupi," uvedl mluvčí MPO Tomáš Paták.

Nedostatky podle něj spočívaly hlavně v chybách administrativního charakteru, což bylo řešeno pokutami na místě, a některá další zjištění budou předmětem správního řízení.

Nejzávažnější případy prodeje nebezpečné pyrotechniky byly zjištěny při kontrolách v severních Čechách. "Dva prodejci zde nabízeli kulové pumy s knotem o vysoké hmotnosti, tj. s vysokým podílem výbušninových složí. Oba výrobky svým charakterem odpovídaly pyrotechnickým předmětům třetí a čtvrté třídy nebezpečnosti," dodal Paták.

Tyto výrobky mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů nebo se zvláštním povolením Českého báňského úřadu.

Tyto kulové pumy nebyly označeny v souladu s vyhláškou České báňského úřadu o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Na svém povrchu nebyly označeny výrobcem, dovozcem, návodem k používání v českém jazyce, třídou nebo podtřídou jejich nebezpečnosti, číslem schválení k uvedení do oběhu ani návodem ke zničení selhávek. Kontroloři okamžitě zakázali prodej osmi kusů těchto pum.

"Přesto z dosud provedených kontrol však vyplývá, že ve většině případů je nabízeno a prodáváno zboží od renomovaných distributorů, takže bezprostřední nebezpečí pro spotřebitele v důsledku nebezpečného či nekvalitního výrobku nehrozí, pokud budou dodržovat návody k bezpečnému použití a likvidaci," uzavřel Paták.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy