Pražský registr vozidel je přehlcený, kvůli nouzovému stavu funguje jen dva dny

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2020 18:34
Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze na Vyšehradě a Bohdalci, která jsou kvůli nouzovému stavu otevřena pouze v pondělí a ve středu vždy na tři hodiny, byla ve středu přehlcena. Magistrát uvedl, že registr řidičů na Vyšehradě odbavil 324 žadatelů a registr vozidel na Bohdalci přijal 2291 žádostí k vyřízení. Motoristé, kterým řidičský průkaz propadl, mohou během nouzového stavu řídit dál.
Desítky lidí čekaly ve frontě v době pandemie na pražském Bohdalci na registraci auta | Video: Martin Krepindl

"Na doklady, tedy především řidičský průkaz či průkaz profesní způsobilosti řidiče, kterým uplynula doba platnosti v době trvání nouzového stavu, se stále hledí jako na platné doklady, a je tudíž i možné na základě těchto dokladů řídit motorová vozidla," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka. Policie tak tyto řidiče pokutovat nebude.

Jemelka ovšem upozornil na to, že musí existovat přímá souvislost mezi propadlým průkazem a nouzovým stavem. Tolerance se tak nevztahuje na případy, kdy například řidič s průkazem propadlým pět let bude tvrdit, že se právě chystal zažádat o jeho prodloužení. Během celého letošního roku propadne v Česku řidičský průkaz asi 859 tisíc motoristů.

Lidé podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana při čekání nedodržovali rozestupy a hygienická opatření a nerespektovali výzvy zaměstnanců. Úředníci museli zavolat městskou policii a úřední hodiny prodloužit. "Opakovaně apelujeme na občany, aby s úřadem komunikovali pokud možno elektronicky, například datovými schránkami nebo alespoň telefonicky nebo mailem. On-line vyřízení řidičského průkazu však není ani ze strany ministerstva dopravy možné," řekl Hofman. Dodal, že v minulém týdnu pracoviště podobné problémy nezaznamenala.

Mezi úkony, které se dají odložit, podle magistrátu patří například právě prodloužení platnosti řidičského průkazu nebo registrace vozidla. Magistrát v reakci na středeční situaci upravil provoz pracovišť.

Pouze pro objednané klienty budou v pondělí mezi 08:00 a 11:00 a ve středu mezi 13:00 a 16:00 otevřena pracoviště registru vozidel na Jarově, ve Vysočanech a na Bohdalci. Hromadná podání bude možno bez objednání na Bohdalci podávat v pondělí, ve středu se budou hotové požadavky vydávat. Registr řidičů bude otevřen jako doposud v pondělí a ve středu ve stejné časy, stejně jako agenda správních řízení.

Obdobný problém na finančních úřadech

Situace na pracovištích registru byla podle Hofmana výjimečná, jinde magistrát problémy nezaznamenal. "Občané chodí do Škodova paláce jen s neodkladnými záležitostmi, popřípadě volají a píšou e-maily jednotlivým úředníkům a doptávají se předem, jestli je nutné s jejich záležitostmi dojít přímo na přepážku osobně," uvedl. Nejvíce lidí podle něj v posledních týdnech řeší záležitosti kolem bydlení nebo sociálních služeb.

Dlouhé fronty se ve středu tvořily i na pražských pracovištích finanční správy, ve kterých stáli především lidé, kteří žádali o vrácení přeplatků daně z příjmu fyzických osob. Fronty se tvořily i dnes u finančních úřadů v Praze na Jižním Městě, na Pankráci nebo v Praze 2. Správa ujistila, že není důvod se obávat toho, že by lidé o přeplatky mohli přijít, a vyzvala veřejnost, aby využila elektronickou formu komunikace.

Podle nařízení vlády o vyhlášení nouzového stavu mohou být úřady otevřeny jen dvakrát týdně na tři hodiny. Omezení v tomto duchu zavedly i radnice městských částí, které také vyzývají obyvatele, aby fyzicky na úřady chodili jen ve skutečně nezbytných případech a po telefonickém objednání.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Další hromadný úhyn ryb. V nádrži na Mostecku se zřejmě propadlo dno

V nádrži Farského v Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly stovky až tisíce kilogramů ryb. V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená došeda až dobíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu.

"Dneska tam pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb a zbytek se likviduje, bude se muset odvézt do kafilerie," uvedl Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

EU podle Reuters ve svém hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v ČR.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích vyjadřuje mimo jiné znepokojení nad nedostatečným stíháním korupce v České republice, na Slovensku a v dalších čtyřech zemích převážně z východní části Evropské unie. Informovala o tom v předstihu agentura Reuters. V poledne má zprávu oficiálně představit místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Obvinění 16 lidí z krácení daně za 2,5 miliardy souvisí s kauzou podnikatele Zadeha

Případ obvinění z krácení daně z přidané hodnoty se škodou 2,5 miliardy korun, o kterém v úterý informovala policie, souvisí s vleklou daňovou kauzou, kde je hlavním obžalovaným podnikatel íránského původu Shahram Zadeh. Národní centrála proti organizovanému zločinu v úterý uvedla, že policie obvinila 16 lidí z toho, že krácením DPH způsobili státu škodu ve výši zhruba 2,5 miliardy korun.

Zadeha a dalších 13 lidí obžaloba viní z daňových úniků s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Jsou podezřelí, že šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Hrozí jim až 13 let vězení. Proces začal na jaře 2016 a stále neskončilo dokazování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy