Česká IT akademie je unikátní tím, že sdružuje talentované studenty středních a vysokých škol, kteří můžou studovat a zároveň už vydělávat peníze. A právě jejich zásluhou odteď můžou zažít návštěvníci pražské zoo dosud nepoznaný pocit díky zcela nové mobilní aplikaci. Stačí si ji zdarma stáhnout do mobilního telefonu a člověk se může podstatně snadněji pohybovat po celém areálu, má možnost si koupit vstupenku, ale například také zjistit, jaká zajímavá akce se u toho kterého pavilonu zvířat chystá.
"Mám z aplikace opravdu obrovskou radost," svěřoval se Aktuálně.cz předseda akademie Michael Kalista, podle kterého jde o úspěšný příklad
spolupráce mezi nimi jako vzdělávací institucí a veřejným sektorem, tedy zoologickou zahradou. Podle vedoucího vývoje této aplikace Jakuba
Všetečky chtěli studenti akademie mimo jiné více zapojit návštěvníky do dění kolem jednotlivých expozic.
Je to něco jiného než mít mapu, pochvaluje si ředitel zoo
Podle ředitele pražské zoologické zahrady Miroslava Bobka by mohla aplikace změnit pohled na tuto instituci. "Může jej například neuvěřitelným způsobem zpestřit, protože se lidé například dostanou k informacím o zvířatech, které mnohdy neměli. Přece jen je to něco jiného, než když měl člověk v ruce jen mapu nebo se díval na web," uvedl Bobek, který zároveň věří, že zmiňovaní kluci budou aplikaci dál rozvíjet.
"Určitě ano, s tím samozřejmě počítáme a už máme představu, co a jak bychom chtěli dál vylepšovat," avizoval Michael Kalista, který vyučuje na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu v Praze. Mimochodem, právě tato škola je iniciátorem celého projektu akademie, a navíc je známá tím, že řada jejích studentů tady po škole i vyučuje. A mnohdy jsou sdruženi v České IT akademii.
"V naší akademii umožňujeme studentům, aby se kromě výuky ve škole či chození na brigády zapojili do reálných, smysluplných projektů, ke kterým by se normálně neměli šanci dodat," vysvětloval Jakub Všetečka, který také učí na smíchovské škole. Kalista přitom upozornil, že řada členů akademie už získala díky práci na projektech takovou odbornost, že o ně mají firmy velký zájem.
Podle Terezy Dejmkové, která má v akademii na starosti komunikaci, je velkou výhodou, že studenti můžou kromě práce na projektech nadále působit ve škole a tak si dokončit vzdělání. "Na některých jiných školách je v podobných oborech problém v tom, že studenti někdy odejdou k firmám, vzdělání si nedodělají a pak toho litují. Díky akademii je ale možné propojit studium s prací," upozornila.
Akademie, která má za sebou rok činnosti, měla podle předsedy Michaela Kalisty obrat 12 milionů korun. "Mezi zákazníky jsme měli kromě pražské zoo například Škodovku, Lidl, FN Bulovka nebo T-Mobile," uvedl Kalista, který potvrdil, že pro akademii jsou prvořadé potřeby studentů. "Když student nemůže na nějakém projektu pracovat, třeba kvůli soustředění na studium nebo stáži v zahraničí, dokážeme ho nahradit. To korporáty, které studenty loví napřímo, neumí zajistit," dodal.
VIDEO: V obratu jsme udělali nějakých dvanáct milionů, říkají kluci z IT akademie