Žáček: Žasnu nad tsunami, kterou má báseň vyvolala. Když kritičky najdou dost podpisů, předělám ji

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 1. 2017 5:30
Báseň Jiřího Žáčka Maminka rozpoutala bouřlivou diskusi o tom, zda neprohlubuje genderové stereotypy a jestli je vhodné ji zařazovat do čítanek pro malé školáky. Žáček v e-mailovém rozhovoru pro Aktuálně.cz trvá na tom, že jeho básnička genderové stereotypy nepropaguje. Sám se naopak označuje za feministu, který ženám fandí. Lituje i toho, že místo veřejné debaty o problému se z toho stala "nactiutrhovačná šavlovačka".
Básník Jiří Žáček.
Básník Jiří Žáček. | Foto: Jakub Plíhal

Tuším, že žádné jiné vaše dílo se nestalo terčem tak obsáhlé kritiky – a teď to nemyslím nutně v negativním slova smyslu – od široké veřejnosti a médií. Jak snášíte tuhle pozornost?

Ale to přece není žádná kritika. To byl pokus o mediální lynč odstartovaný režisérem Klusákem, který mě předhodil davu souvěrců, aby si také kopli do zpátečníka, který reprodukuje pohlavní stereotypy. Věděli, že to genderový ústřední výbor posvětí, ale nepočítali s tolika protinázory. Nestěžuju si na nepochopení nebo osobní zášť, lidé jsou různí, nemohou mě všichni chápat, či dokonce chválit, jen pořád ještě žasnu, jakou vlnu tsunami ta básnička vyvolala. Mohla to být veřejná debata o genderových stereotypech, ale nějak se to zvrhlo v nactiutrhovačnou šavlovačku. Facebook zřejmě není vhodné hřiště pro korektní diskusi.

Genderovým ústředním výborem myslíte někoho konkrétního?

Pane redaktore, neberte všecko doslova. Genderový ústřední výbor samozřejmě neexistuje a zcela jistě neexistuje ani genderová inkvizice.

Označil jste se za feministu. Pozorujete tedy ve společnosti nerovnost mezi ženami a muži či případné užívání genderových stereotypů?

Víte, mě už ty smrtelně vážné hovory o genderových stereotypech unavují. Přemýšlím v jiném kontextu, a když řeknu, že jsem feminista, myslím tím, že ženám fandím, ne že chci patřit do skupiny aktivistů střežících genderovou vyváženost.

Na internetu se k básničce vyjádřil už nespočet lidí. Někteří se vás zastávají, jiní vás za ni kritizují. Ozvali se přímo vám lidé, kteří vás chtějí podpořit, případně vyjádřit nesouhlas s vaší básní?

Přišla mi hromada e-mailů od sympatizantů, kterým tímto děkuji, z kritiků mi naštěstí nenapsal nikdo. Ještě by mi nakazili počítač nějakou elektronickou toxoplazmózou.

A kdyby napsali, mohli by vás o svém názoru přesvědčit?

Básnička Jiřího Žáčka, která vzbudila bouřlivé diskuse

K čemu jsou holky na světě ?
Aby z nich byly maminky,
aby se pěkně usmály,
na toho, kdo je malinký.
Aby nás měl kdo pohladit
a vyprávět nám pohádku.
Proto jsou holky maminky,
aby náš svět byl v pořádku

S názorem, že básnička o mamince propaguje genderové stereotypy, stále nesouhlasím. Imponují mi inteligentní a úspěšné ženy, které dovedou být zároveň maminkami. A strážci a strážkyně genderové korektnosti by měli bojovat s muži, kteří ženami pohrdají, a ne s muži, kteří je obdivují. Ale jsem člověk konsensuální. Kdyby mé kritičky sehnaly pod svůj názor 100 tisíc podpisů, tedy pouhé jedno procento z deseti milionů obyvatel, klidně bych tu básničku přepsal na: K čemu jsou na světě rodiče. / Aby z nich byli tátové, / aby z nich byly maminky... Přesně v tomto znění je už několik let v mém slabikáři. A kdyby sehnaly 10 milionů podpisů, tak bych to – podle návrhu jednoho z mých sympatizantů – přepsal takto: K čemu jsou kluci na světě? Aby z nich byly maminky...

Píšete jak pro úplně nejmenší čtenáře, tak pro dospělé. Která z těch disciplín je těžší?

Při psaní pro děti se musím napojit na dětskou fantazii, což není problém, když máte po ruce malé děti, žijete s nimi, hrajete si, vmýšlíte se do nich. Mně už ale odrostly nejen mé děti, ale i vnoučata. Třeba mi to převtělování nepůjde jako dřív. Psát pro děti pro mě však bylo vždycky veselejší, snažil jsem se jim ukázat svět jako to pověstné "báječné místo k narození" – při psaní pro dospělé jsem čím dál tím větší skeptik. Ale i tak se snažím aspoň kořenit špetkou humoru.

Zatímco dospělí čtenáři skousnou v knihách leccos, u těch nejmenších mohou knihy do velké míry tvarovat osobnost. Dáváte si při psaní pro ně na něco pozor, snažíte se něčemu vyhýbat? Nebo se vnitřně přepnete na psaní pro děti a jde to nějak samo?

Nenabádáte mě k autocenzuře? Máme přece svobodu slova zaručenou zákonem. Kdybych měl cenzurovat sám sebe, nikdy bych nic nenapsal, ale možná mě i tak kontroluje podvědomí, aby mi neujela ruka. Rozhodně bych vědomě dětem nepředkládal hlouposti, surovosti ani evidentní lži, nemluvě o politické a náboženské propagandě.

Jinak věřím, že daleko víc než četba formují malé děti vzory, zvláště ty nejbližší, tedy většinou rodiče a pěstouni, později také učitelé a učitelky, a s věkem čím dál výrazněji i spolužáci a kamarádi. Rozhodně všem prospěje, když rodiče dětem věnují co nejvíc času a energie. Kdo to zmešká, nikdy už to nedohoní.

Žáček nesledoval určení životní role jedné skupině osob, nehledala bych v tom něco, co by mělo někoho urazit. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Burkině Faso vojáci svrhli prezidenta. O půlnoci se uzavřou hranice a bude rozpuštěna vláda

V Burkině Faso v pátek vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo nejméně 20 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si v pátek vyžádal nejméně 20 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. Podle Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) má útok nejméně 24 obětí a 36 raněných, uvedla agentura AFP. Většina obětí jsou dívky, k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

"Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli," řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Na jihovýchodě Íránu zemřelo při střetech protestujících s armádou 19 lidí

Na jihovýchodě Íránu v provincii Sístán a Balúčestán zemřelo v pátek při střetech protestujících s armádou 19 lidí. Je mezi nimi i provinční zpravodajský důstojník íránských revolučních gard, informovala agentura AFP s odvoláním na státní televizi. Protivládní demonstrace, které se po celém Íránu konají dva týdny, si vyžádaly přes osm desítek obětí.

"Provinční zpravodajský důstojník islámských revolučních gard, plukovník Alí Musáví byl zabit," uvedla státní televize. Podle regionálních úřadů zemřelo při střetech ve městě Záhedán 19 lidí a další dvě desítky utrpěly zranění. Podle agentury AFP státní média předtím informovala o šesti desítkám mrtvých při protivládních protestech, jež trvají od 17. září. Vypukly po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie a která na policejní stanici upadla do kómatu a posléze zemřela v nemocnici. Místní úřady tvrdí, že zemřela na infarkt, podle rodiny ji policie zbila.

Íránská média v pátek také informovala, že kvůli protivládním protestům bylo v zemi zatčeno i devět cizinců. Pocházejí mimo jiné z Německa, Polska, Itálie, Francie, Nizozemska a Švédska, podle íránské vlády byli zadrženi během demonstrací či jinde, ale protesty proti vládě podporovali.

Oznámení o zatčení cizinců přišlo den poté, co německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že bude prosazovat sankce EU kvůli zásahům íránských bezpečnostních složek vůči demonstrantům. Brutalitu zásahů tento týden kritizovala například i španělská či francouzská diplomacie nebo lidskoprávní organizace Amnesty International. Rovněž generální tajemník OSN António Guterres vzkázal íránskému režimu, aby se armáda zdržela "nepřiměřeného použití síly", a vyzval k nezávislému vyšetření úmrtí Amíníové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy