Fiala popřál Babišovi ke zvolení, Pekarová Adamová šéfa ANO přirovnala k Trumpovi

ČTK ČTK
10. 2. 2024 14:10
Premiér Petr Fiala (ODS) poblahopřál svému předchůdci ve funkci předsedy vlády Andreji Babišovi (ANO) k opětovnému zvolení do čela opozičního hnutí ANO. Přeje si, aby se Babiš ve Sněmovně choval víc jako politik, než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží, uvedl Fiala na sociální síti X. Babiše v sobotu ve funkci potvrdil celostátní sněm ANO v Praze.
Premiér Petr Fiala.
Premiér Petr Fiala. | Foto: Reuters

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) v reakci vytkl představitelům ANO některé jejich výroky, oslabují podle něj důvěryhodnost základních institutů demokracie a právního státu. Místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že je jeho hnutí připravené spolupracovat s ANO jako společná parlamentní opozice vůči asociální a arogantní vládě.

Fiala připomněl Babišovo dva roky staré prohlášení, že na aktuálním celostátním sněmu již funkci šéfa ANO obhajovat nebude. "Před dvěma lety tvrdil, že je to naposledy, co kandiduje na předsedu hnutí ANO. Při zkušenosti s věrohodností jeho slov nepřekvapuje, že byl dnes opět zvolen předsedou," konstatoval premiér.

Babiše v sobotu podpořilo 88 z 98 hlasujících delegátů, ve volbě neměl protikandidáta. Zvažoval i úplný konec v politice, k setrvání ho přiměla podpora nejen od členů ANO, ale především od občanů. "Blahopřeji mu. A přál bych si, aby se v Poslanecké sněmovně choval více jako politik, než jako král chaosu, osobních útoků, polopravd a lží," dodal Fiala.

Rakušan napsal ČTK, že výsledky hlasování sněmu ANO komentovat nechce, protože jde o projev vůle delegátů. "Průběh sněmu nesleduji, takže nemohu glosovat jednotlivé výroky směrem k vládě. Předpokládám ale, že obsahem a formou se neliší od toho, co slýcháme ve Sněmovně. A právě rétoriku bych, vedle absence věcných řešení, vytknul hnutí ANO nejvíc," uvedl Rakušan.

Vicepremiér označil za neomluvitelné výroky ANO o totalitě, okrádání důchodců nebo strašení volebními podvody. "Vedou k oslabování důvěryhodnosti základních institutů demokracie a právního státu. V tomto ohledu Andrej Babiš a jeho věrní jsou hrozbou pro demokracii. Ať se jim to hodnocení líbí, nebo ne. A pro mě je tohle obrovská motivace znovu se s nimi utkat o to, kdo bude tuhle zemi dál spravovat, a uspět," dodal.

ANO se podle Pekarové Adamové radikalizuje

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvelda, že ANO se v posledních letech výrazně radikalizuje. "A u Andreje Babiše je čím dál více patrná inspirace politiky, jako jsou (bývalý americký prezident Donald) Trump nebo (maďarský premiér Viktor) Orbán. Demokracie a její instituce jim překážejí, sázejí na rozdmýchávání nenávisti a bagatelizují skutečné hrozby," uvedla. ANO a Babiš se tak podle ní stávají čím dál větší hrozbou demokracie i bezpečnosti. "Proti tomu bude TOP 09 vždy vytvářet hráz a nepřipustíme, aby spolu s hnutím SPD v této zemi otočili kormidlem na východ," dodala.

Místopředseda SPD Fiala popřál představitelům ANO ke zvolení. "Celý volební sněm hnutí ANO vnímáme jako jejich vnitrostranickou záležitost. Hnutí SPD je připraveno spolupracovat jako společná parlamentní opozice vůči této pětikoaliční, asociální a arogantní vládě," sdělil Fiala.

 

Právě se děje

Další zprávy