Babiš obhájil post předsedy ANO, ve volbě neměl protikandidáta

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 2. 2024 15:32
Bývalý premiér Andrej Babiš podle očekávání opět obhájil post předsedy opozičního hnutí ANO. Na celostátním sněmu v Praze obdržel 88 z celkových 98 hlasů, tedy zhruba 90 procent hlasů. Jeden delegát byl proti, devět se zdrželo. Ve volbě neměl protikandidáta. Před dvěma lety získal 80 procent hlasů. Babiš je předsedou ANO nepřetržitě od jeho založení.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Prvním místopředsedou zůstává místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Při volbě se zdrželo sedm delegátů, žádný nebyl proti. Novým místopředsedou se stal poslanec Robert Králíček, člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Další místa řadových místopředsedů obhájili bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec, šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová a dřívější předseda Sněmovny Radek Vondráček. 

Svůj projev na sněmu Babiš založil zejména na kritice současné vlády Petra Fialy (ODS). Česko podle něj nikdy nemělo tak arogantní, amatérský a neschopný kabinet v čele s nekompetentním premiérem. Úkolem ANO je podle Babiše vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi. Do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr.

"Zvolili jste si práci, dřinu a tah na branku," řekl po volbě Babiš. Zopakoval potřebu vybudovat okresní struktury ANO či vedení kontaktní kampaně. Podle Babiše musí hnutí vyhrát evropské volby, což není jisté. Sám se chce do kampaně zapojit i ve svém obytném vozu.

"Pojedeme po krajích a budeme mluvit s lidmi. Čekám také, že naši starostové nás při tom podpoří a všichni se budeme podílet na kampani do evropských voleb," poznamenal. ANO má podle předsedy jasné argumenty, musí ještě přesvědčit ty, kdo podléhají dezinformacím.

Členy předsednictva delegáti zvolili poslance Josefa Bělicu, Jaroslava Bžocha, Davida Kasala, Romana Kubíčka, Ladislava Oklešťka a Janu Pastuchovou, zlínského hejtmana Radima Holiše a plzeňského primátora Romana Zarzyckého.

Babiš se rozhodl vstoupit do politiky na podzim 2011. ANO se po parlamentních volbách v roce 2013 stalo součástí vlády Bohuslava Sobotky, kde Babiš zastával funkci ministra financí. Vládu opustil v květnu 2017 poté, co se Sobotka rozhodl pro jeho odvolání kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů.

Po volbách v roce 2017 utvořilo ANO zprvu samostatně menšinovou vládu, která nezískala důvěru. Od června 2018 pak ANO vládlo společně se sociální demokracií při toleranci komunistů, Babiš byl premiérem. Po volbách v roce 2021 ale hnutí skončilo v opozici, kabinet utvořili Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN. Babiš poté loni v lednu neuspěl v prezidentské volbě, v jejímž druhém kole prohrál s Petrem Pavlem.

 

Právě se děje

Další zprávy