Praktikům chybí respirátory, zavírají ordinace. Není to riziko? Jejich šéf odpovídal

Domácí Domácí
23. 3. 2020 16:29
Velký nedostatek ochranných pomůcek trápí praktické lékaře. Řada z nich již uzavřela své ordinace a pacienty vyšetřuje výhradně na dálku. Dostane se lidem touto formou dostatečná péče? Nemohou zavřené ordinace některé pacienty ohrozit? Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Rozhovor s Petrem Šonkou
Rozhovor skončil
Předseda Sdružení praktických lékařů začne odpovídat v 18 hodin.
Přečíst si rozhovor

Rozhovor s Petrem Šonkou

Rozhovor skončil
23. 3. 2020
Ptá se: Milan

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak teď praktický lékař určuje na dálku diagnózu u zdravotního problému, kde je nejprve nutné vyšetření krve nebo vyšetření moči. Děkuji.

Odpovídá: Petr Šonka

Není to ideální situace, ale celá řada problému pacientů na dálku řešit lze. Mnohdy lze určit diagnozu i bez Vámi uvedených vyšetření. Tam kde to nejde bez nich, tam je samozřejmě provádíme a to platí i v současné mimořádné situaci.

23. 3. 2020
Ptá se: XYZ

Dobrý den,
moje zaměstnankyně dostala PN na další týden z "preventivních důvodů". Není v karanténě, ani na jejím pracovišti karanténa není. Co to tedy znamená?

Odpovídá: Petr Šonka

Dobrý den. Neschopenka z preventivních důvodů neexisuje. PN dostávají nemocní pacienti, kteří nemohou pracovat. Krom toho na ni mají nárok všichni , kterých se týká karanténa, kterou nařídila vláda pro osoby vracející se z rizikových oblastí. Nebo jim karanténu nařídila hygiena pro rizikový kontakt s nemocnou osobou. Mnohdy od nás žádají PN zaměstnanci jejichž firma přerušila provoz, nebo musela zavřít v souvislosti s nařízením vlády (např. obchody) Často je pošle sám zaměstnavatel, aby šli na neschopenku. To samozřejmě nejde i když chápu, že v současné těžké situaci to mnozí vidí jako řešení jejich problému. Znamenalo by to porušení zákona se všemi sankcemi, které z toho pro lékaře vyplývají. V praxi to přináší řadu zbytečných konfliktních situací

23. 3. 2020
Ptá se: Jan

Myslím, že dokud nebudou mít zdravotníci tu nejlepší možnou ochranu, tedy opravdové respirátory třídy 3 + ochranné štíty, tak je nejlépe, budou-li vyšetřovat jen bezkontaktně. Nakažení doktorů je obrovské strategické riziko. Bez dokonalé ochrany za pár týdnů nemáme doktory vůbec a roztočí se spirála jako v Itálii. Je tato má úvaha správná?

Odpovídá: Petr Šonka

Dobrý den. Samozřejmě, že nejbezpečnější jsou pro nás respirátory FFP3. Ty aktuálně nejsou k dispozici a snad je mají pouze na odděleních nemocnic, kde se starají o pacienty s COVID-19. Jsme tedy vděční za respirátory třídy FFP2 a musíme věřit tomu, že práce v nich je bezpečná. Samozřejmě ochrana zdravotníků je zásadní. Pracovat bez pomůcek není hrdinství, ale hazard. Mrtvý či nemocný lékař není systému nic platný. Situace v Itálii, kde jsou desítky nakažených praktiků a několik mrtvých to jasně dokládá. Ostatních zdravotníků se to týká pochopitelně také.

23. 3. 2020
Ptá se: Milan N.

Dobrý den, pane doktore,
když vidíme, jak moc zahlcení jsou doktoři v Itálii, mohou v případě propuknutí epidemie v takové míře jako v Itálii pomoci s léčením covid19 i praktičtí lékaři, nebo je vyžadována taková specializace, že by prakticky pomoc nemohli? Děkuji a přeji všem doktorům mnoho sil

Odpovídá: Petr Šonka

Dobrý den. Praktičtí lékaři jsou důležití v tom, že mohou mít na starost pacienty s COVID-19, kteří budou léčeni v domácím ošetřování. Více než 80% nakažených pacientů bude léčena doma a těm musí být praktický lékař k dispozici radou i pomocí. On by měl také rozhodnut, že stav pacienta už na domácí léčbu není a musí do nemocnice. Tato role bude nabývat na významu se stoupajícím počtem nemocných.
Další rolí praktika je obstarat běžné zdravotní potřeby svých pacientů, např. léky pro chronické pacienty s hypertenzí , cukrovkou atd.

23. 3. 2020
Ptá se: David

Dobrý den, měl bych takový specifický dotaz na práci a doporučení od praktického lékaře, u kterého se léčí moje partnerka. Moje partnerka se léčí s imunologickým onemocněním a má velmi sníženou iminutu v parametru S IgE (méně než 1), je objednána na odstranění kožního útvaru do nemocnice, kde je podezdření na nádorové bujení (zatím histologicky nepotvrzeno, protože k zákroku nedošlo). Praktický lékař po telefonické konzultaci navrhl sedět doma a nikam nevycházet. To má jako partnerka sedět s rukama v klíně a čekat na rakovinu nebo i kdyby to bylo pozitivní až se to více rozseje po celém těle nebo jak? Mohl byste se vyjádřit jak postupovat? Vyžadovat zákrok v nemocnici nebo toto snad není akutní péče? Objednána na zákrok je na čtvrtek tento týden. Již skoro tři týdny na něj čeká. Děkuji za vyjádření a za názor.

Odpovídá: Petr Šonka

Bez podrobnějších informací nejsem schopen případ Vaší partnerky komentovat. Nevím nakolik je podezření na to, že by se mohlo jednat o zhoubný závažné a nevím jak závažné je imunologické onemocnění, které zmiňujete. Doporučuji poradit se ještě s lékařem, který indikoval odstranění kožního útvaru, event. s tím, kdo výkon bude provádět.

23. 3. 2020
Ptá se: Horal

Dobrý den, velice si vážím všech lékařů, ale myslím si, že někteří praktičtí lékaři měli dostatek času si respirátory pořídit. Věděli co se děje okolo nás a přesto se sami nezabezpečili, věděli přece, že budou první na koho se budou pacienti obracet. Nějak nechápu, že praktický lékař soukromý podnikatel čeká až mu MZ dodá potřebné pomůcky a vybavení? Jak k tomu přijde pacient? Je pacient ještě na prvním místě ve vnímání některých lékařů?

Odpovídá: Petr Šonka

Dobrý den. Nemohu s Vámi souhlasit. Každý z nás si drží nějaké množství ochranných prostředků jako rezervu. Situace jako tato je však naprosto nečekaná a neočekával ji nikdo. Ve chvíli, kdy jsme dostali první informace, podle kterých se dalo očekávat, že nás postihne mimořádná situace takového rozsahu, nebyly už ochranné prostředky na volném trhu k dispozici. U nás, ani v zahraničí. Jsme zvyklí se postarat se sami o sebe. Pokud však není možné potřebné ochranné pomůcky nikde sehnat, nezbývá nám než se spolehnout na pomoc státu. Jedná se o pandemii takového rozsahu, že se na ni nebyly schopny připravit ani vlády evropských zemí, viz situace u nás, na Slovensku, ve Francii. Těžko pak tvrdit, že na ni mohly být připraveny jednotlivé soukromé ordinace.

23. 3. 2020
Ptá se: Milan

Dobrý den, příjde Vám v pořádku, že praktici nemají respirátory, ale zubaní lékaři je fasují po desítkách? Neměla by se stomatologická péče omezit jen na pohotovosti, ty vybavit respirátory a zbytek poslat tam, kde chybí? třeba právě praktikům? Děkuji a pevné zdraví!

Odpovídá: Petr Šonka

Naštěstí praktici už respirátory mají. Rozhodně to naštěstí není tak, že bychom se o ně měli hádat se stomatology. Naopak pan prezident Šmucler deklaroval ochotu se o jejich respirátory podělit s praktiky. Bez akutní zubní péče se jistě neobejdeme, epidemie bude trvat minimálně několik měsíců.Ale obecně by jistě bylo žádoucí řici, která zdravotní péče je prioritní a která ne. A zdravotníky z těchto oblastí ev. nasměrovat tam, kde budou poskytovat péči, které má aktuálně vyšší prioritu. Myslím, že k tomu dříve či později musí dojít.

23. 3. 2020
Ptá se: 729

Dobrý den, veškerá péče je založena na prakticích, bez nich nic nejde, ani předepsat léky, natož doporučení k následné péči. Proč? Pokud nebudou ordinovat, pak zemře víc lidí na jiné nemoci než koronavirus.Myslím si, že lékař je v takových situacích jako dnes trochu jako voják a tam se zbabělost neodpoušti

Odpovídá: Petr Šonka

Srovnání s vojákem je v této situaci na místě. Aby mohl voják válčit potřebuje výstroj, zbraň a jasné rozkazy. Bez toho to jde špatně. Není na místě mluvit o zbabělosti. Drtivá většina praktiků je na svých místech a poskytuje maximum péče, které jsou schopni s tím co mají. Všichni pacienti, kteří mají praktického lékaře se k němu dovolají (i když ne možná okamžitě, protože telefony jsou přetížené), dozví se co mají ve své situaci dělat, dostanou léky e receptem, je jim vystavena e neschopenka, je-li to třeba- A je li to skutečně nutné jsou vyšetřeni, buď svým praktikem, nebo jsou odesláni ke kolegovi, který je vybaven pomůckami. V rámci racionálního zacházení s pomůckami, které jsou stále vzácnou komoditou, jsme naše lékaře vyzvali ke vzájemné spolupráci dvou či tří praxí ve střídavém režimu, kdy všichni poskytují své služby distančně a jeden z nich vždy pracuje v plném provozu.Je vybaven respirátorem a ochrannými pomůckami a je schopen vyšetřovat a ošetřovat pacienty, které mu posílají ostatní kolegové. Ukazuje se, že to velmi dobře funguje. Zároveň jsme vydali doporučení, aby kolegové nad 70 let pracovali pouze v distančním režimu a do kontaktu s pacienty nevstupovali. To obstarají mladší kolegové.

23. 3. 2020
Ptá se: Petr

Preventivní a pracovní prohlídky také nebudou prováděny?Chápu dobře?

Odpovídá: Petr Šonka

Ano, To je odložitelná péče. Nyní není rozumné navštěvovat zdravotnická zařízení, pokud to není opravdu nutné. Jedná se o zbytečné riziko nákazy. To, že se preventivní prohlídka o půl roku odloží naopak prakticky žádné zásadnější riziko neznamená.

23. 3. 2020
Ptá se: Laďa

Pane Šonko a k čemu tedy lékaři potřebují sdružení praktických lékařů? Jenom jako mluvčího?

Odpovídá: Petr Šonka

Sdružení praktických lékařů je dobrovolnou organizací praktických lékařů, které má 5000 členů. To je téměř 90% praktických lékařů. Poskytujeme jim právní a informační servis ,vzdělávací akce, hájíme jejich ekonomické zájmy . Připomínkujeme zdravotní legislativu, jednáme za lékaře s ministerstvem zdravotnictví, ostatními státními úřady a zdravotními pojišťovnami. V současné situaci zajišťujeme informovanost lékařů, komunikaci s kraji , hygienou, ministerstvem.
V většině regionů se vlastními silami podílíme na distribuci ochranných pomůcek mezi lékaře. Zkrátka pomáháme a poskytujeme servis a pomoc našim členům. To, že komunikujeme s médii a veřejností a poskytujeme informaci o práci PL k tomu patří.

23. 3. 2020
Ptá se: Libor

Chápu, že lékaři zavírají ordinace, když jim stát není schopný zajistit pomůcky. Na druhou stranu co pacienti? Vždyť všechno nejde zvládnout na dálku, ne? Nebudou tyhle lidé zbytečně chodit do nemocnic a zatěžovat už tak zatížené nemocnice? Sám nevím, kde je ta správná cesta, chápu zavírání ordinaci, jen nevím, jestli je to úplně šťastné. Co si počnou někteří pacienti...

Odpovídá: Petr Šonka

Znovu zdůrazňuji. Ordinace praktiků nejsou zavřené. Fungují, byť v jiném režimu, než jsme zvyklí. Pokud potřebujete léky , dostanete je, stejně jako konzultaci,celá řada věcí se dá na dálku zvládnout. Pokud se jedná o problém, který je akutní dostanete s k vyšetření lékařem. Cílem je aby pacienti dostali co potřebují v terénu a nemuseli kvůli tomu zatěžovat nemocnice. Samozřejmě, že není kapacita řešit banality.<br />Každý by měl zvážit, zda skutečně zdravotní službu potřebuje, dříve než kontaktuje zdravotní systém.

23. 3. 2020
Ptá se: PL Karlovarsko

Zdravím, pane Předsedo.
Dotaz zní z jakou nejnižší filtrační třídou respirátoru je podle Vás bezpečné si sednout do ambulance, aby průměrně starý praktik neskončil na ventilátoru jako stomatolog z Uničova?
Jaká je norma respirátoru KN 95? Je to alespoň FFP2? Koukal byste pacientovi do krku jen z rouškou?
Opatrujte se.

Odpovídá: Petr Šonka

Ne s rouškou už bych se v současné době pacientovi do krku nekoukal. Minimum jsou brýle a alespoň respirátor FFP2.
Podle informací, které jsme dostali odpovídá KN 95 třídě FFP2.
Nezbývá, než tomu věřit, stejně jako tomu, že FFP2 poskytuje dostatečnou ochranu. Průměrně starý praktik má 57 let. Naše snaha je aby nejstarší kolegové nepřicházeli do styku s pacientem vůbec, alespoň co se týká kolegů nad 70 let. Potřebujeme ale, aby zůstali v provozu alespoň na telefonu za zavřenými dveřmi. Pokud zavřou úplně, výrazně to zkomplikuje situaci.

23. 3. 2020
Ptá se: praktický lékař Praha

Dobrý den, v Praze distribuce pomůcek magistrátem pro praktické lékaře (asi i jiné) velmi vázne - máme stále dokola vyplňovat požadavky do formuláře, ale bez ohledu na to, co jsme už několikrát vyplnili, nedostaneme buď nic nebo všichni stejný počet dané pomůcky, která dorazila. Já jsem například dostala zatím celkem 6 respirátorů - údajně FFP2, musela jsem pro ně osobně v přesně daný čas do Spálené. Jeví se to velmi amatérsky - chystá se v Praze zlepšení? dělají to jinde lépe?

Odpovídá: Petr Šonka

Zaznamenali jsme stížnosti kolegů v Praze a mám signály, že by v budoucnosti mělo dojít v distribuci pomůcek praktickým lékařům v hlavním městě ke zlepšení. V každém kraji je to jiné, někde si kolegové stěžují na dlouhé čekání ve frontách. Myslím, že všichni dělají co mohou. Nikdy nic podobného nikdo netrénoval.Pro všechny je to nová situace a magistráty i kraje se učí za pochodu. Věřím, že se to postupně bude lepšit. Např. u nás v Plzeňském kraji respirátory a pomůcky určené pro praktiky distribuuje mezi lékaře Sdružení praktických lékařů cestou svých okresních zástupců a s pomocí dobrovolníků. Je to rychlé a efektivní. Také se učíme za pochodu a nevyhneme se chybám, ale funguje to myslím velmi dobře. Máme tu výhodu , že se lékaři mezi sebou v jednotlivých okresech znají a vzájemně si pomůcky rozvezou. To je servis k nezaplacení. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří místo aby odpočívali před pondělní ordinací dobrovolně strávili neděli tím, že třídili a rozváželi pomůcky pro statní kolegy.

 

Právě se děje

Další zprávy