Prahu 1. máje pohlídá před extremisty tisíc policistů

ČTK ČTK
28. 4. 2010 13:15
Do ulic vyrazí i policejní psi, koně, nad hlavami bude hlídkovat vrtulník
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská policie se připravuje na shromáždění a pochody, které metropoli čekají v rámci prvomájových oslav.

Na pořádek v ulicích bude podle mluvčí pražské policie Ivany Ježkové od sobotního rána dohlížet zhruba tisícovka policistů.

Žádná dopravní omezení nebo uzávěrky policie neplánuje. Některé akce policie vyhodnotila jako rizikové, v Praze se mají sejít stoupenci krajní pravice i levice.

Podle Ježkové je na území hlavního města na sobotu nahlášeno téměř 20 shromáždění.

V ulicích až tisíc policistů

"Podle toho připravujeme i bezpečnostní opatření. V přímém výkonu služby bude kolem tisícovky policistů. Budou nasazeni policejní psi, koně, vrtulník a na Vltavě budeme mít dva čluny," uvedla mluvčí.

Policie bude podle ní situaci ve městě monitorovat, doprovázet pochody a reagovat podle aktuálního vývoje. Bezpečnostní opatření podle mluvčí skončí až po ukončení všech nahlášených akcí.

Některé akce policie vyhodnotila jako "rizikovější", konkrétní být mluvčí ale nechtěla. Řekla pouze, že jde o shromáždění skupin "s radikálnějšími názory".

Dělníci, anarchisti, antifašisti

Na náměstí Jiřího z Poděbrad svolala od 10:00 shromáždění k oslavě Svátku práce krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Podle pozvánky na jejím webu pořadatelé připravili hudební produkci a vystoupení několika řečníků s projevy. Po jejich skončení strana plánuje pochod po Vinohradské třídě do centra města na Můstek.

Na náměstí Republiky zase od 12:00 pořádá shromáždění Československá anarchistická federace (ČSAF). Anarchisté se následně vydají tradičně na Střelecký ostrov, kde se v roce 1890 odehrály první oslavy Svátku práce v Praze.

Po ukončení se účastníci shromáždění a pochodu mají přesunout na Císařskou louku, kde se má od 13:00 konat již třetí ročník festivalu May Day pořádaného Antifašistickou akcí (AFA).

Organizátoři akci na svém webu označují za "angažovaný a politický festival", na němž jde hlavně o "vyjádření a podporu antifašistických myšlenek a postojů, o zápas za svobodnou společnost bez kapitalistických či jiných deformací". Na programu je vystoupení více než desítky kapel, přednášky nebo výstavy.

Politici chystají předvolební kampaně

Žádná dopravní omezení policie na sobotu podle Ježkové nechystá. "Nikde po Praze nenajdete přenosné značky, které by signalizovaly, že tam nesmí nikdo zastavit, projíždět," uvedla mluvčí.

Většina politických stran letos spojí oslavy 1. máje s předvolební kampaní. Stánky sociálních demokratů Pražané potkají na náměstí Míru, Petřín obsadili jako v minulých letech občanští demokraté a na Výstavišti se tradičně setkají komunisté.

Jediní, kdo 1. máj v předvolební kampani vynechali úplně, jsou lidovci.

Odboráři sdružení v Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS) oslaví položením květů svátek 1. máje již o den dříve, tedy v pátek 30. dubna.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil a místopředsedové Václav Pícl a Radka Sokolová položí květiny k pamětní desce 1. máje, kterou na Střeleckém ostrově v Praze v roce 1990 nechala umístit tehdejší federální odborová konfederace ČSKOS jako symbol místa, kde se konaly první oslavy 1. máje.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy