Praha vlastní dva tanky. K civilní obraně je potřebujeme, řekl náměstek po kontrole

Iva Studená
11. 4. 2019 19:51
Běžná kontrola účetních knih a majetku hlavního města Prahy překvapila náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha sobě). Při listování záznamy zjistil, že do vlastnictví hlavního města patří také dva tanky. Ty sice metropoli v případě útoku neubrání, ale patří mezi nezbytné pomocníky při živelních katastrofách. V minulosti je Praha využila například při povodních. Jak se přesvědčil sám Vyhnánek, jsou plně funkční.
Vyprošťovací tank, který vlastní Praha.
Vyprošťovací tank, který vlastní Praha. | Foto: Pavel Vyhnánek

"Při bližším zkoumání účetních knih a majetku hlavního města Prahy narazíte na leccos. Třeba na bezpočet atomových krytů a dva tanky," napsal na svůj facebookový účet Vyhnánek. Sám se poté na ně jel podívat do areálu Správy služeb v Dubči.

Vyprošťovací tanky (VT 55) nemají žádnou výzbroj, nepostradatelné jsou kvůli své síle. "Tanky dokážou v jakémkoliv terénu cokoliv vyhrabat, zahrabat nebo udržet při povodních na Vltavě loď, která by jinak mohla urazit pilíře mostu," řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

To se v praxi ukázalo například při povodních v roce 2002, kdy bylo zapotřebí zajistit plovoucí restauraci u Smetanova nábřeží, kterou majitel neodtáhl. Pro její kotvení byla tehdy použita těžká armádní technika.

Vyhnánek potvrdil, že tanky jsou schopné ukotvit tak velké lodě, jako je třeba plovoucí restaurace Grosseto nebo botel Albatros. "Pomocí lan se loď přiváže k tanku. Ten má rydla, kterými se zaryje do země, a udrží loď, aby se neutrhla," vysvětlil. "Jsou to nutné věci, které k civilní obraně potřebujeme," dodal Hlubuček.

Uskladněné protipovodňové mobilní prvky v Dubči
Uskladněné protipovodňové mobilní prvky v Dubči | Foto: Správa služeb hlavního města Prahy

V případě potřeby je řídí lidé z městské policie

Oba tanky jsou ve vlastnictví Správy služeb hlavního města, která je garážuje ve středisku v Dubči. VT 55 jsou podle Hlubučka udržovány v pohotovostním stavu. V případě nasazení řídí pancéřovaná vozidla zaměstnanci městské policie, kteří s nimi absolvují pravidelné jízdy. Na stejném místě jsou také v kontejnerech uskladněné protipovodňové zábrany.

"Provoz tanků nás nestojí skoro nic, pouze projetou naftu," uvedl Hlubuček. Náklady na údržbu jsou dle něj minimální. Vyžadují pouze pravidelné omytí vodou a promazání olejem, významnou opravu zatím nepotřebovaly. Stáří tanků odhadl Hlubuček na několik desítek let.

Náměstek Petr Hlubuček na kontrole tanku.
Náměstek Petr Hlubuček na kontrole tanku. | Foto: Správa služeb hlavního města Prahy
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 1 hodinou

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy