reklama
 
 

Praha vlastní dva tanky. K civilní obraně je potřebujeme, řekl náměstek po kontrole

11. 4. 2019 19:51
Běžná kontrola účetních knih a majetku hlavního města Prahy překvapila náměstka primátora Pavla Vyhnánka (Praha sobě). Při listování záznamy zjistil, že do vlastnictví hlavního města patří také dva tanky. Ty sice metropoli v případě útoku neubrání, ale patří mezi nezbytné pomocníky při živelních katastrofách. V minulosti je Praha využila například při povodních. Jak se přesvědčil sám Vyhnánek, jsou plně funkční.

"Při bližším zkoumání účetních knih a majetku hlavního města Prahy narazíte na leccos. Třeba na bezpočet atomových krytů a dva tanky," napsal na svůj facebookový účet Vyhnánek. Sám se poté na ně jel podívat do areálu Správy služeb v Dubči.

Vyprošťovací tanky (VT 55) nemají žádnou výzbroj, nepostradatelné jsou kvůli své síle. "Tanky dokážou v jakémkoliv terénu cokoliv vyhrabat, zahrabat nebo udržet při povodních na Vltavě loď, která by jinak mohla urazit pilíře mostu," řekl náměstek primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

To se v praxi ukázalo například při povodních v roce 2002, kdy bylo zapotřebí zajistit plovoucí restauraci u Smetanova nábřeží, kterou majitel neodtáhl. Pro její kotvení byla tehdy použita těžká armádní technika.

Vyhnánek potvrdil, že tanky jsou schopné ukotvit tak velké lodě, jako je třeba plovoucí restaurace Grosseto nebo botel Albatros. "Pomocí lan se loď přiváže k tanku. Ten má rydla, kterými se zaryje do země, a udrží loď, aby se neutrhla," vysvětlil. "Jsou to nutné věci, které k civilní obraně potřebujeme," dodal Hlubuček.

V případě potřeby je řídí lidé z městské policie

Oba tanky jsou ve vlastnictví Správy služeb hlavního města, která je garážuje ve středisku v Dubči. VT 55 jsou podle Hlubučka udržovány v pohotovostním stavu. V případě nasazení řídí pancéřovaná vozidla zaměstnanci městské policie, kteří s nimi absolvují pravidelné jízdy. Na stejném místě jsou také v kontejnerech uskladněné protipovodňové zábrany.

"Provoz tanků nás nestojí skoro nic, pouze projetou naftu," uvedl Hlubuček. Náklady na údržbu jsou dle něj minimální. Vyžadují pouze pravidelné omytí vodou a promazání olejem, významnou opravu zatím nepotřebovaly. Stáří tanků odhadl Hlubuček na několik desítek let.

autor: Iva Studená | 11. 4. 2019 19:51

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama