Šanghajští lékaři se budou učit létat v Praze. Čínským posádkám záchranářských vrtulníků chybí praxe

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
14. 3. 2017 15:07
Delegace šanghajských lékařů se přijede do Česka poradit o letecké záchranné službě. V nejlidnatějším čínském městě totiž nic jako letecký transport pacientů nefunguje, což by se mělo v průběhu letošního roku změnit. Pražskou záchranku si Číňané podle mluvčího vybrali poté, co její ředitel Petr Kolouch představil práci svých lidí během loňské cesty do Šanghaje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mayer Peter

Praha - Na pražském letišti v sobotu přistane pětičlenná výprava z Číny. Šanghajští lékaři si přijedou pro rady svých pražských kolegů. Zajímat se budou o chod letecké záchranky.

Zatímco nejlidnatější čínské město s více než 24 miliony obyvatel má leteckou záchranku teprve od letoška, ze základny Kryštof 1 v pražské Ruzyni létají vrtulníky za pacienty už třicet let.

Cílem spolupráce má být podle mluvčího pražské záchranky Dominika Horna "konkrétní projekt na možnost výcviku lékařů letecké záchranky v Šanghaji".

Číňané v Česku stráví tři dny. Jejich návštěvu organizuje Smíšená česko‑čínská komora vzájemné spolupráce Jaroslava Tvrdíka. Členem komory je mimo jiné společnost CEFC, která je největším čínským investorem v Česku.

Tento projekt začal v době, kdy nemocnici šéfoval současný náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula. Ten vzpomíná, že právě pravidelné návštěvy v Česku byly pro Číňany impulzem zřídit si v Šanghaji vlastní základnu pro letecké záchranáře.

"Šanghaj jako světové velkoměsto paradoxně neměla leteckou záchrannou službu. Během návštěv České republiky zjistili, že je to užitečná věc. Snaží se od nás poučit a leteckou záchranku v Šanghaji etablovat," popisuje Prymula. 

Pražskou záchranku si pak Číňané podle mluvčího Horna pro spolupráci vybrali poté, co její ředitel Petr Kolouch představil práci svých lidí během loňské cesty do Šanghaje.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Dallas v NBA nestačil doma na Clippers, navíc přišel o Powella

Jediný zápas úterního programu NBA vyhráli basketbalisté Los Angeles Clippers, kteří v souboji předních celků Západní konference zvítězili v Dallasu 110:107. Hostům s 36 body a 11 doskoky vévodil Kawhi Leonard, 36 bodů nastřílela i domácí hvězda Luka Dončič. Mavericks však přišli o pivota Dwighta Powella, jenž si zřejmě přetrhl Achillovu šlachu.

Osmadvacetiletý Kanaďan Powell se v závěru první části skácel při pokusu o únik, nikdo ze soupeřů se ho přitom nedotkl. "Jistě to budeme vědět až po rentgenu. Bojím se nicméně, že situace je vážná," řekl novinářům trenér Rick Carlisle. Podle prvních prognóz se klíčový pivot Mavericks, jenž má v ročníku zápasové průměry 9,6 bodu a 5,7 doskoku, bude léčit minimálně do konce sezony.

Další zprávy