Praha 1 pozastavila privatizaci. Lidé už na městských bytech zázračně nezbohatnou

Jakub Heller Jakub Heller
29. 1. 2019 19:33
Radnice Prahy 1 se okamžitě přestane zbavovat svých bytů. Do roka chce vypracovat novou bytovou koncepci a shromáždit seznam lidí, kteří mohou mít pocit, že jim byla privatizace slíbena. Někteří z nich by ještě příští rok mohli byt dostat k odkoupení, ale zřejmě jich nebude mnoho a bude to už za přísnějších podmínek. V případě, že by chtěl majitel byt prodat, získala by radnice předkupní právo za nižší než tržní cenu.
Foto: Jakub Plíhal

Zastupitelstvo Prahy 1 uložilo v úterý vpodvečer radním tři úkoly. Připravit novou bytovou koncepci, která má určit, jak bude radnice nakládat se svými přibližně jedenácti sty byty. Zanalyzovat, jak během posledních dvaceti let svoje bytové jednotky privatizovala. A dát dohromady seznam lidí, kteří mohli nabýt pocitu, že jim město byty ještě prodá.

"Počítáme, že seznam budeme mít do roka. Z něj potom vybereme byty, které se jednorázově doprivatizují někdy v prvním kvartále příštího roku," říká David Bodeček (piráti), radní Prahy 1 pro bydlení. Prozatím je však privatizace zdejších bytů u konce. 

Radní odhaduje, že z nájemců jedenácti set městských bytů se mohou cítit ukřivděny asi čtyři stovky z nich, jelikož jde o lidi, kterým bylo dříve, ač neoficiálně, naznačeno, že právě jejich byt privatizován bude. 

Pokud by k tomu však skutečně došlo, radnici by zůstalo jen sedm stovek bytů, a to podle stávající koalice není dost. "Není možné, abychom se zbavovali bytového fondu, a potom přišli s tím, že ho potřebujeme rozšířit, a za draho byty kupovali či stavěli, nebo pronajímali od soukromníků," vysvětluje přerušení privatizačního procesu Bodeček. 

Jakou část bytů radnice za rok doprivatizuje, není dnes radní schopen odhadnout, jelikož na tom v koalici nepanuje shoda. Může jít o jednotky i desítky z nich. Každopádně u těchto bytů už radnice bude převážně hledět na narovnání historických nespravedlností. "Příkladem jsou třeba nemovitosti, kde byly privatizovány všechny byty kromě jediné jednotky," vysvětluje radní.

Byt prodala se ziskem 6,5 milionu

Radnice navíc začne klást na nové majitele bytů přísnější podmínky. Jednak bude chtít do smlouvy o prodeje vměstnat klauzuli, která by lidem bránila byt užívat k nelegálnímu sdílenému ubytování, a jednak si v ní chce Praha 1 vyhradit předkupní právo. 

Pokud by se tak nový majitel rozhodl bytu zbavit, musel by ho prodat městské části, a to navíc s ohledem na privatizační cenu - pravděpodobně pouze navýšenou o inflaci za uplynulé roky. Radnice by v takovém případě získala byt zpět do svého vlastnictví za podobnou částku, za kterou jej nájemci prodala.

Neměla by se tak například opakovat situace, kdy bývalé vedení radnice, kterou vedl nyní už exčlen TOP 09 Oldřich Lomecký, prodalo člence a kandidátce TOP 09 Kateřině Hamr městský byt za devítinu tržní ceny. Ta se ho o rok později zbavila se ziskem 6,5 milionu korun.

Všechna zmíněná opatření mají podle Bodečka zajistit, aby městská část měla dostatečně velký bytový fond pro profese, které nutně potřebuje, ale které si často nemohou bydlení v Praze dovolit. "Ať už to jsou učitelé, zaměstnanci Nemocnice Na Františku, městští policisté či případně úředníci. Plus samozřejmě potřebuje část bytů pro sociální bydlení," uzavírá radní. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy