Pozor, vybetonujeme si republiku, varoval Miko i Havel

Pavel Baroch
14. 11. 2009 22:20
Každý den se vybetonuje v přírodě plocha velká jako tři Václavská náměstí
Další beton do české přírody. Tento se leje v Českém středohoří, který protne nová dálnice
Další beton do české přírody. Tento se leje v Českém středohoří, který protne nová dálnice | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Satelitní městečka, hypermarkety, autostrády, obří parkoviště nebo sklady.

Z české krajiny každý den zmizí zhruba 11 hektarů zemědělské půdy. Pro bližší představu jde o plochu bezmála tří Václavských náměstí, které má rozlohu něco přes čtyři hektary.

K tomuto údaji došla unikátní zpráva o stavu české přírody a krajiny, kterou zveřejnil ministr životního prostředí Ladislav Miko, jeden ze spoluautorů dokumentu.

Od roku 2006 se podle ministerské studie vybetonovalo nebo jinak přeměnilo bezmála 540 kilometrů čtverečních. "To je plocha větší než rozloha Prahy či okresu Most nebo Teplice," uvádí se v dokumentu. Zpráva varuje, že zabetonovaného území přibývá zvlášť rychle především v posledních letech.

"Růst urbanizovaných ploch má dramaticky stoupající tendenci," píše se ve zprávě, podle níž je zastavěno na pět tisíc kilometrů čtverečních české krajiny.

"Kdybychom vzali v úvahu, že pouze polovina urbanizované plochy je zcela zpevněná (vyasfaltovaná, pokrytá betonem či jiným nepropustným povrchem) nebo zastavěná, odpovídala by velikosti Lucemburska.

Havel: Kolik krajiny necháme potomkům?

Rozrůstání superrmarketů, skladových hal a satelnitních městeřek kritizoval nezávisle na ministerské zprávě ve svém projevu k 20. výročí 17. listopadu 1989 i exprezident Václav Havel, vůdčí postava sametové revoluce.

"Kolik krajiny zanecháme svým potomkům?" položil řečnickou otázku Havel v projevu v České televizi.

Jak si svou krajinu "drobíme"

Velkými stavbami se navíc česká krajina "drobí". Rozsáhlé přírodní plochy se zmenšují, rozrůstají se betonové plochy, což má negativní vliv například na schopnost krajiny zadržovat vodu. Povodně pak mají mnohem větší sílu. Fragmentace vadí i živočichům, kterým se zmenšuje jejich přirozené prostředí.

Největší vliv na "drobení" krajiny mají nové silnice a dálnice. "Během let 1980 až 2005 klesl podíl nefragmentované krajiny v České republice z 81 procent na 64 procent rozlohy státu," uvádí se v ministerském dokumentu.

A může být ještě hůř. "Podíl nefragmentovaného území by podle prognózy zpracované společností CityPlan na základě dopravního modelu dále klesal až na 53 procent v roce 2040," varuje studie.

Podobný vývoj přitom zažily i západní státy. "Z tohoto pohledu je současný stav fragmentace v České republice stále mnohem lepší než v zemích západní Evropy," konstatuje ministerská zpráva.

Podklad pro rozhodování

Zprávu ministerstva životního prostředí o stavu české přírody a krajiny dostane v následujících dnech vládní kabinet a také další resorty včetně ministerstev dopravy a průmyslu.

Ministr Ladislav Miko doufá, že dokument poslouží jako důležitý podklad například při plánování nových silnic nebo průmyslových zón. "Je to argument, proč některé věci dělat a některé nedělat," řekl Miko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 17 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 28 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy