Pozor, padá led a sníh. Ve městech přibývá zraněných

CzechNews, Zpravodajská směna
18. 1. 2010 17:35
V Praze jsou stovky domů obehnané zátarasy a cedulemi: Pozor, padá led
Jedna z mnoha cedulí, která má varovat chodce. Snímek z pondělního dopoledne z Prahy 7, ulice U Uranie.
Jedna z mnoha cedulí, která má varovat chodce. Snímek z pondělního dopoledne z Prahy 7, ulice U Uranie. | Foto: Michal Žák

* doplněno: ženu zraněnou padajícím ledem ošetřili záchranáři v Plzni

Praha - Na Česko se o víkendu snesl další příděl sněhu. Jenže pondělní teploty nad nulou udělaly z až pětadvaceti čísel nového sněhu těžkou mokrou hmotu, která může pobořit střechy a ohrožuje chodce na ulicích.

A záchranáři už za dopoledne hlásí první zraněné, které pající led a sníh zasáhl.

"Zejména v Čechách se dnešní odpolední teploty zastaví na +3 °C, sníh se tak bude měnit na mokrý a pozvolna odtávat," potvrdila meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

V Plzni po poledni záchranáři ošetřovali ženu, které led spadl na hlavu. "Padající sníh ze střechy poranil před třináctou hodinou na Americké ulici v Plzni asi šedesátiletou ženu. S otřesem mozku a poraněním zad jsme ji převezli na ošetření do plzeňské Fakultní nemocnice," řekla Aktuálně.cz mluvčí plzeňské záchranky Lenka Ptáčková.

V Plzeňském kraji už během dopoledne poškodil led padající ze střech domů několik zaparkovaných automobilů.

"Rampouchy ohrožovaly například žáky střední školy v Klatovech nebo Základní školy Komenského v Horažďovicích," potvrdila mluvčí krajských hasičů Alena Marešová.

Hasiči už od rána vyjeli k téměř 20 zásahům. "Před 07:00 odstraňovali například sníh ze střechy ve Skrétově ulici v Plzni na budově Krajské hygienické stanice. Padající sněhové převisy tady také poškodily parkující automobil," uvedla Marešová.

Foto: Aktuálně.cz
Změnila se vaše cesta městem v překážkovou dráhu? Vidíte kolem sebe domy, z nichž každou chvíli může spadnout lavina? Podělte se o to s dalšími čtenáři. Svoje snímky či postřehy posílejte na [email protected] Děkujeme vám.

Šest zraněných v Praze

V Praze dnes záchranáři museli ošetřit šest lidi. Ráno spadl sníh na mladého muže v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, před polednem pak zásah dostaly čtyři ženy v Palackého, Bubenečské, Biskupcově a Vinohradské ulici, potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pražské záchranky Jiřina Enestová. Odpoledne kolem druhé hodiny pak záchranáři ošetřovali šestého zraněného - muže, který si po pádu sněhu ze střechy poranil kyčel.

Policie také ví o desítkách případů, kdy sníh poškodil zaparkovaná auta. Podle mluvčí Evy Kropáčové padající sníh poškodil auta například na Vinohradech nebo v Dejvicích. "Případy jsou ale po celém území Prahy," řekla mluvčí. Policie ke všem případům nevyjíždí, jezdí zpravidla tehdy, pokud si to vyžádají přivolaní zástupci pojišťovny.

"Pražští hasiči zatím zasahovali u 23 případů souvisejících s tajícím sněhem," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Pavlína Adamcová. Většinou shazovali sníh ze střech nebo uvolňovali stromy ohnuté pod tíhou sněhu. "V terénu jezdí deset jednotek, které přednostně vyjíždějí ke školám, školkám a dalším obecním objektům," doplnila Adamcová.

U soukromých domů jen zabezpečí vchod a zbytek nechávají na majitelích.

Překvapivý klid na Moravě

Naopak na Moravě mají zatím lidé štěstí.

"Naopak je tu až podezřelý klid na to, jaké je v Jihomoravském kraji počasí. Stále tu sněží. Dnes jsme vyjížděli jen k jedné dopravní nehodě a dvěma zraněním, ta ale nebyla způsobena pádem sněhu ze střechy," řekl Aktuálně.cz mluvčí záchranné služby Radek Turin.

Podobně je na tom Ostrava: "Sníh nám tu taje, ale zatím jsme ještě žádnou takovou událost neměli," potvrdil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Alibistické cedule

V ulicích měst se vyrojily desítky zátarasů a cedulí, které chodce varují: Tudy ne. Hrozí pád ledu a sněhu.

Taková je situace třeba v pražských Holešovicích. Dopravní podnik tu dokonce musel posunout tramvajovou zastávku Maniny, protože tu lidé vystupují přímo na chodník, který je kvůli hrozbě "laviny" uzavřený.

"Bylo to na žádost městské policie. Jinde jsme podobný krok zatím dělat nemuseli," řekl Aktuálně.cz mluvčí DPP Praha Ondřej Pečený.

Jediná možnost, jak nyní od tramvaje jít, je vydat se v hustém provozu po silnici a doufat, že vás auta nepřehlédnou...

 

Právě se děje

Další zprávy