Sníh se vrátil: Napadly nové závěje, teď hrozí náledí

ČTK ČTK, Zpravodajská směna
18. 1. 2010 9:15
Silničáři se snaží udržovat průjezdné zejména hlavní tahy
Foto: Jan Langer

Česká republika - Území České republiky o víkendu pokryly centimetry nového sněhu. Počasí dnes ráno lidem komplikuje cestu do práce.

Silničáři udržují většinu tras sjízdnou, ale varují řidiče, aby na mokrých nebo zasněžených vozovkách jezdili opatrně. Sníh působí problémy i na železnici: bez náhrady je uzavřena trať Ledečko - Uhlířské Janovice na Kutnohorsku a v Praze provoz vlaků komplikuje spadlá trolej na nádraží Praha-Vršovice.

Nový pracovní týden startuje se zataženou oblohou, v Čechách s občasným slabým sněžením, které se během dne může ojediněle měnit na mrznoucí déšť. Bude se tvořit ledovka.

Odpolední teploty se v Čechách zastaví na 0 až +2 °C, na Moravě a ve Slezsku na -2 až 0 °C. Foukat už bude pouze mírný vítr. Kompletní předpověď pro nejbližší dny čtěte zde.

Vaše snímky z kalamity - podívejte se na záběry, které poslali do redakce čtenáři. Další posílejte na [email protected]

Situace v krajích

Ve středních Čechách místy mírně sněží, mrholí nebo padá déšť se sněhem. Na některých silnicích leží rozbředlý sníh. Kvůli sněhu je uzavřená železniční trať Ledečko - Uhlířské Janovice na Kutnohorsku. Podle policie se ráno v kraji stalo několik dopravních nehod, všechny se ale obešly bez zranění. Mezi obcemi Rymaně a Mníšek pod Brdy a ve Svaté na Berounsku havaroval autobus. V Nymburce se srazila dvě osobní auta, v Hostouni havarovala dodávka.

Dále čtěte: Na Kolínsku pod sněhem spadla střecha, muž těsně unikl

V Praze jsou hlavní tahy bez problémů sjízdné, hlásí silničáři. Se zvýšenou opatrností by ale řidiči měli jezdit po vedlejších silnicích, na nichž leží vrstva uježděného nebo rozbředlého sněhu, potvrdil mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Upřesnil, že silničáři uklízeli sníh z hlavních silnic po celou neděli i celou noc. V současné době pracují na vedlejších komunikacích. Od rána také pracují na chodnících, které ručně čistí několik stovek pracovníků, dodal mluvčí.

Pondělí ráno, Brno Bohunice
Pondělí ráno, Brno Bohunice | Foto: Patrik Štrait

V Karlovarském kraji v noci hustě sněžilo a k ránu přišla obleva. Mokrý a těžký sníh tak láme stromy a ty popadaly někde i na silnice. Zatím se je daří odstraňovat, aby cesty zůstaly sjízdné, ale s touto komplikací musí řidiči počítat patrně po celý den. Do horských oblastí by pak neměli vyjíždět bez zimní výbavy, informoval vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

V Královéhradeckém kraji napadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Ve většině regionu ráno stále sněží. V Krkonoších hrozí sněhové jazyky a závěje. Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové je po chemickém ošetření mokrá a sjízdná se zvýšenou opatrností. V Hradci Králové jsou hlavní silnice většinou mokré nebo je pokrývá rozbředlý sníh.

V Pardubickém kraji zůstává kvůli sněhu i v pondělí ráno zavřeno pět úseků silnic. Jednu trasu navíc uzavřely stromy popadané na silnici. "Všechny uzavřené silnice jsou na Chrudimsku, jsou to jen méně používané komunikace," řekl ČTK Marian Cvrkal ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Zaváté jsou silnice mezi obcemi Krásné a Libkov, z Biskupic na hranice kraje, mezi Nasavrkami a Hradištěm, Polánkou a Chlumem a Vojtěchovem a Pokřikovem. Úsek z Rabštejnské Lhoty do Pohledu, kde se odklízely stromy, by se měl otevřít dnes.

Na Vysočině během noci napadlo přibližně deset centimetrů nového sněhu. Silničáři jsou s veškerou technikou nepřetržitě v terénu. "Krátce poté, co projedeme s pluhem, jsou na vozovkách kvůli větru opět jazyky a závěje. Na Pelhřimovsku mezi Horní Cerekví a Novým Rychnovem k ránu zapadl sypač, museli ho vyprostit hasiči," řekl ČTK Jiří Hejnák z dispečinku. Neprůjezdných je několik úseků na silnicích třetí třídy hlavně na Havlíčkobrodsku v okolí Chotěboře, jeden je také na Pelhřimovsku.

Sníh v Pacově na Vysočině - fotografie čtenáře Aktuálně.cz
Sníh v Pacově na Vysočině - fotografie čtenáře Aktuálně.cz | Foto: čtenář z Vysočiny

Ve Zlínském kraji přes noc napadly asi tři centimetry sněhu, v regionu ale nadále sněží. V horských oblastech Valašska leží souvislá vrstva ujetého sněhu od tří do 12 centimetrů. Místy jsou tu vyjeté ledové koleje. Ujetá vrstva sněhu pokrývá také některé silnice nižších tříd na Kroměřížsku a na Zlínsku. Vlivem sněžení je také snížena viditelnost.

Asi deset centimetrů sněhu napadlo přes noc i na Liberecku. "Nasadili jsme všechnu techniku, ale nebylo možné uklidit sníh ze všech vozovek. Padala a padá taková těžká krupice. Ranní teploty se pohybovaly většinou okolo minus dvou až minus tří stupňů Celsia," dodal Daníček. Husté sněžení zhoršovalo viditelnost.

Na Olomoucku leží po ránu na silnicích po nočním sněžení rozbředající sníh nebo ujetá vrstva sněhu. V regionu nadále místy sněží. Ve vyšších polohách na Přerovsku si řidiči navíc musejí dávat pozor na sněhové jazyky, které se tam místy tvoří vlivem větru.

V Moravskoslezském kraji časně ráno sněžilo, silnice ale jsou i nadále sjízdné. Vítr už ustal a na vozovkách se tak netvoří sněhové jazyky. Na silnicích mohou být ještě zbytky rozbředlého sněhu. "Sněžit začalo až okolo čtvrté hodiny ráno, takže vozidla vyjela, ale žádné problémy hlášeny nemáme," uvedla frýdecko-místecká dispečerka. Podle opavského dispečera napadly zhruba dva centimetry sněhu.

Na Plzeňsku ztěžuje situaci mrholení nebo déšť se sněhem. V některých úsecích na severním Plzeňsku mohou vozovky při dalším poklesu teplot namrzat, v lesních úsecích na Tachovsku a Stříbrsku padá na komunikace sníh ze stromů, informují silničáři.

Na silnicích Jihočeského kraje leží podle dispečinku zimní služby cestářů po ránu většinou sněhová břečka, někde vrstva nového sněhu. Zejména na Strakonicku, Prachaticku a na celém území jihočeské Šumavy musí dát řidiči pozor na náledí. Na Táborsku a Jindřichohradecku ráno sněží, mezi Horním a Dolním Žďárem tam havarovalo auto. Všechny silnice jsou ale podle cestářů s opatrností sjízdné.

Na jižní Moravě sněžilo po celou noc a na silnicích je to znát. Na většině silnic leží rozbředlá vrstva sněhu, ve vyšších polohách se vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky, potvrdili pracovníci krajské správy silnic. V Brně spotřebovali silničáři přes noc 600 tun posypových materiálů. Kromě 21 posypových vozů pak nasadili k úklidu i deset traktorů s radlicemi.

V Ústeckém kraji jsou hlavní tahy většinou mokré po chemickém ošetření, hlásí silničáři. V horských oblastech leží vrstva ujetého sněhu s posypem. Na některých místech kraje stále občas sněží, proto je tam i snížená dohlednost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy