Podnikatel, kterého Václav Klaus omilostnil kvůli psychickému stavu, poslal jeho institutu miliony

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2017 15:19
Václavem Klausem omilostněný podnikatel Zdeněk Kratochvíl, který je šéfem ICOM transport, poslal Institutu Václava Klause dva miliony korun. Kratochvíl byl stíhán za hospodářskou trestnou činnost, kde šly škody do miliard korun. Klaus ale Kratochvílovi udělil milost ze zdravotních důvodů.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Institut Václava Klause (IVK) finančně velmi štědře podporuje jihlavská společnost ICOM transport, které šéfuje Klausem omilostněný Zdeněk Kratochvíl. Podnik institutu věnoval v roce 2014 milion korun, stejnou sumu daroval i o rok později. Na případ upozornil server Hlídací Pes.

Kratochvíl byl stíhán za trestné činy zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářskou trestnou činnost, ve které se škody vyšplhaly do miliard. Klaus mu v roce 2008 udělil milost kvůli vážnému psychickému stavu, pro který nebyl schopen účastnit se trestního řízení a ani chápat jeho průběh.

Kratochvíl, který v minulosti finančně podporoval i ODS, byl členem skupiny, která byla stíhána za tunelování několika firem. Skupina stála na počátku vzniku dopravní skupiny ICOM transport. Většina obžalovaných v této kauze si odnesla mnohaleté tresty vězení.

Mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka redakci napsal, že je svobodná volba každého člověka či společnosti, koho se rozhodne podporovat. "Spojovat případ podpory IVK s milostí, která byla udělena v roce 2008, je absurdní," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy