Podnikatel, kterého Václav Klaus omilostnil kvůli psychickému stavu, poslal jeho institutu miliony

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2017 15:19
Václavem Klausem omilostněný podnikatel Zdeněk Kratochvíl, který je šéfem ICOM transport, poslal Institutu Václava Klause dva miliony korun. Kratochvíl byl stíhán za hospodářskou trestnou činnost, kde šly škody do miliard korun. Klaus ale Kratochvílovi udělil milost ze zdravotních důvodů.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Institut Václava Klause (IVK) finančně velmi štědře podporuje jihlavská společnost ICOM transport, které šéfuje Klausem omilostněný Zdeněk Kratochvíl. Podnik institutu věnoval v roce 2014 milion korun, stejnou sumu daroval i o rok později. Na případ upozornil server Hlídací Pes.

Kratochvíl byl stíhán za trestné činy zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářskou trestnou činnost, ve které se škody vyšplhaly do miliard. Klaus mu v roce 2008 udělil milost kvůli vážnému psychickému stavu, pro který nebyl schopen účastnit se trestního řízení a ani chápat jeho průběh.

Kratochvíl, který v minulosti finančně podporoval i ODS, byl členem skupiny, která byla stíhána za tunelování několika firem. Skupina stála na počátku vzniku dopravní skupiny ICOM transport. Většina obžalovaných v této kauze si odnesla mnohaleté tresty vězení.

Mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka redakci napsal, že je svobodná volba každého člověka či společnosti, koho se rozhodne podporovat. "Spojovat případ podpory IVK s milostí, která byla udělena v roce 2008, je absurdní," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy