Podnikatel, kterého Václav Klaus omilostnil kvůli psychickému stavu, poslal jeho institutu miliony

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 6. 2017 15:19
Václavem Klausem omilostněný podnikatel Zdeněk Kratochvíl, který je šéfem ICOM transport, poslal Institutu Václava Klause dva miliony korun. Kratochvíl byl stíhán za hospodářskou trestnou činnost, kde šly škody do miliard korun. Klaus ale Kratochvílovi udělil milost ze zdravotních důvodů.
Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Institut Václava Klause (IVK) finančně velmi štědře podporuje jihlavská společnost ICOM transport, které šéfuje Klausem omilostněný Zdeněk Kratochvíl. Podnik institutu věnoval v roce 2014 milion korun, stejnou sumu daroval i o rok později. Na případ upozornil server Hlídací Pes.

Kratochvíl byl stíhán za trestné činy zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářskou trestnou činnost, ve které se škody vyšplhaly do miliard. Klaus mu v roce 2008 udělil milost kvůli vážnému psychickému stavu, pro který nebyl schopen účastnit se trestního řízení a ani chápat jeho průběh.

Kratochvíl, který v minulosti finančně podporoval i ODS, byl členem skupiny, která byla stíhána za tunelování několika firem. Skupina stála na počátku vzniku dopravní skupiny ICOM transport. Většina obžalovaných v této kauze si odnesla mnohaleté tresty vězení.

Mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka redakci napsal, že je svobodná volba každého člověka či společnosti, koho se rozhodne podporovat. "Spojovat případ podpory IVK s milostí, která byla udělena v roce 2008, je absurdní," dodal.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy