Praha - Postižení odmítají novou sociální reformu ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09).
Z handicapovaných údajně dělá "potencionální podvodníky a roboty". V úterý kvůli změnám budou demonstrovat před budovou ministerstva.
Chtějí, aby Drábek všechny své návrhy stáhnul. Ministr to odmítá, je ovšem ochoten s postiženými diskutovat.
Martin Klzo, který doposud chodí o berlích, si kvůli svému zdravotnímu stavu zažádal o invalidní vozík.
Teď se ale obává, že si nebude moci koupit automobil, který je pro něj speciálně upravený a nutně ho potřebuje. "Pokud se chci v Praze někam dostat, tak nemám ani jinou možnost," řekl Klzo.
Pokud však ministr Drábek dotáhne svou reformu do konce, přijde o příspěvek. Bez něj nebude mít dostatek peněz, aby si auto koupil.
Petr Berák přišel o peníze již na začátku letošního roku. Příspěvek na péči se mu z dvou tisíc smrskl na osm set korun. Berák přitom pobírá invalidní důchod 10 tisíc korun.
"Můj zdravotní stav mi nedovoluje, abych každý den pracoval, proto chodím jen na brigády. Kvůli reformě bych přišel o další peníze. Co bych dělal pak, nevím. Asi bych musel zůstat doma zavřený," prohlásil Berák.
Drábek postižené nepřesvědčil
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek emoce klidní. Některé připomínky, které vzešly z diskuze s postiženými, prý do reformy zapracuje.
Drábek odmítá, že by například chtěl zrušit průkazy ZTP. Díky nim mají handicapovaní mnohé výhody - například vyhrazené parkování, nebo podporu ve veřejné dopravě.
"Nás zatím ale nikdo nepřesvědčil, že se průkazy rušit nebudou," prohlásil pro Aktuálně.cz předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.
Handicapovaní kritizují také další návrh, který prý přinese zbytečnou byrokracii. "Pro příklad: když jedu do Zlína a potřebuji tam asistenta, domluvím se s ním a dám mu třeba pět set korun. Nově bych ale musel vše fakturovat. Kdo mi to za těch pár korun udělá?" ptá se Krása.
Nelíbí se mu ani plánované změny v příspěvku na péči. S postižených podle Krásy dělá ministerstvo potencionální podvodníky.
Osoby, které o někoho pečují, by do 5. dne v měsíci musely podat výčet služeb, které pro postiženého provedly. Úřad by jim je pak zaplatil. Pokud by ale nepodaly vyúčtování do 15. dne, příspěvek by propadl.
"To je nepřijatelné. Co když si bude osoba šetřit na velký úklid nebo na úklid po malování. To už nebude možné, protože peníze propadnou," dodal Krása.
Na systém si stěžují i pacienti, tvrdí ministr
Podle Drábka je ale současný systém vyplácení příspěvku na péči nevyhovující.
"Na jeho nastavení si stěžují i sami pacienti," uvedl Drábek. Navrhovaná změna má být prý spravedlivější a objektivnější.
Postiženým se však také nelíbí úprava takzvaného příspěvku na mobilitu. Nově by měli dostávat měsíčně 1000 korun všichni, kteří jezdí každý den do školy nebo zaměstnání. Ostatní kromě těch, kteří jsou ubytováni v různých ústavech či domovech, dostanou jen 200 korun.
"Pro nás to je nepřijatelné. Asi chtějí, abychom o dávky nežádali vůbec," prohlásil Krása.
Kromě demonstrace odstartuje národní rada handicapovaných i petiční akci. Jejím cílem je, aby návrhy zákonů byly staženy.