Postižená nemá parkování. Diskriminace, tvrdí ombudsman

ČTK ČTK
1. 2. 2012 14:50
Žádost hluchoslepé ženy odmítl úřad s tím, že parkování přiznává jen pohybově postiženým
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Brabec

Brno - Na ombudsmana se musela obrátit žena, které úřad nepřiznal vyhrazené parkovací místo, protože netrpěla pohybovým zdravotním postižením, ale měla "pouze" průkaz handicapované jako hluchoslepá.

Nehleděl přitom na to, že trpěla artrózou a chodila o dvou francouzských holích.

Ombudsman Pavel Varvařovský ve zprávě za loňské čtvrtletí uvedl, že úřady mají při povolování vyhrazeného parkování hledět na skutečný zdravotní stav postiženého, ne na důvod, proč má průkazku zdravotně postiženého.

Bez berlí nemohla chodit

Úřad podle Varvařovského povoloval žadateli vyhrazené parkovací místo, jen pokud trpěl pohybovým zdravotním postižením.

Žena sice už dřív získala výhody jako zdravotně postižená kvůli své hluchoslepotě, při žádosti o vyhrazené parkování předala ale úředníkům i lékařkou zprávu potvrzující, že trpí artrózou.

Kvůli bolestem v obou kolenech chodila výhradně o berlích. "Úřad nicméně z lékařské zprávy odvodil, že žadatelka je schopna chůze bez cizí pomoci," uvedl ve zprávě Varvařovský. Podle něj tak úřad ženu nepřímo diskriminoval.

Antidiskriminační zákon podle něj považuje člověka za zdravotně postiženého podle jeho současného zdravotního stavu, ne podle úředního rozhodnutí. Při povolování vyhrazeného parkovacího místa tak mají úředníci hledět na skutečný zdravotní stav žadatele, pokud mají fakta k dispozici.

Úřad dál uvedl, že v místě ženina bydliště je asi 100 parkovacích míst na 250 bytů, tudíž nejméně 200 parkovacích míst tam chybí. "Proto je třeba každé užívání parkovacího místa jiným než běžným způsobem pečlivě zvažovat," argumentoval úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy