Postižená nemá parkování. Diskriminace, tvrdí ombudsman

ČTK ČTK
1. 2. 2012 14:50
Žádost hluchoslepé ženy odmítl úřad s tím, že parkování přiznává jen pohybově postiženým
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Martin Brabec

Brno - Na ombudsmana se musela obrátit žena, které úřad nepřiznal vyhrazené parkovací místo, protože netrpěla pohybovým zdravotním postižením, ale měla "pouze" průkaz handicapované jako hluchoslepá.

Nehleděl přitom na to, že trpěla artrózou a chodila o dvou francouzských holích.

Ombudsman Pavel Varvařovský ve zprávě za loňské čtvrtletí uvedl, že úřady mají při povolování vyhrazeného parkování hledět na skutečný zdravotní stav postiženého, ne na důvod, proč má průkazku zdravotně postiženého.

Bez berlí nemohla chodit

Úřad podle Varvařovského povoloval žadateli vyhrazené parkovací místo, jen pokud trpěl pohybovým zdravotním postižením.

Žena sice už dřív získala výhody jako zdravotně postižená kvůli své hluchoslepotě, při žádosti o vyhrazené parkování předala ale úředníkům i lékařkou zprávu potvrzující, že trpí artrózou.

Kvůli bolestem v obou kolenech chodila výhradně o berlích. "Úřad nicméně z lékařské zprávy odvodil, že žadatelka je schopna chůze bez cizí pomoci," uvedl ve zprávě Varvařovský. Podle něj tak úřad ženu nepřímo diskriminoval.

Antidiskriminační zákon podle něj považuje člověka za zdravotně postiženého podle jeho současného zdravotního stavu, ne podle úředního rozhodnutí. Při povolování vyhrazeného parkovacího místa tak mají úředníci hledět na skutečný zdravotní stav žadatele, pokud mají fakta k dispozici.

Úřad dál uvedl, že v místě ženina bydliště je asi 100 parkovacích míst na 250 bytů, tudíž nejméně 200 parkovacích míst tam chybí. "Proto je třeba každé užívání parkovacího místa jiným než běžným způsobem pečlivě zvažovat," argumentoval úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy