Pošta smí zavřít až 2000 poboček, díky nové vyhlášce

ČTK ČTK
25. 2. 2013 22:45
Pošta údajně tak velký pokles poboček neplánuje, konkrétní číslo nezveřejnila
Česká pošta. Ilustrační foto.
Česká pošta. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká pošta by na základě nové vyhlášky od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) mohla provozovat až o přibližně 2000 pošt méně. Nyní provozuje zhruba 3200 poboček.

Podnik ale plánuje pošt provozovat víc, než je minimální limit. Přesné číslo ale mluvčí pošty Ivo Mravinac nesdělil.

ČTÚ podle mluvčího Františka Maliny nemá k dispozici výpočet, na jehož základě pošta uvádí maximální možný počet poboček ke zrušení.

Nová vyhláška k novele zákona o poštovních službách, která stanoví minimální požadavky na dostupnost poštovních služeb, platí od letošního ledna, kdy zároveň došlo k úplné liberalizaci poštovního trhu.

Vyhláška mimo jiné podle Svazu měst a obcí zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost k poště ze současných 2,6 kilometru až na deset kilometrů. Podle Maliny ale nebyla docházková vzdálenost před přijetím nové vyhlášky explicitně stanovená a 2,6 km je jen výpočet svazu měst.

Pošta proměnu pobočkové sítě připravuje jako dlouhodobý projekt. S postupnou proměnou počítá nejméně do roku 2017. Současné rozmístění poboček prý z části neodpovídá reálným a podstatným změnám v osídlenosti jednotlivých lokalit.

Podle Mravinace ke změně jednoznačně dojde v obcích, kde jsou požadavky na poštovní služby minimální, naopak pošta musí posílit síť v místech, která se počtem obyvatel významně rozrostla během posledních zhruba 20 let. Nové pobočky tak vznikají například v obchodních centrech nebo nových rezidentních čtvrtích.

ČTÚ chce, aby případné změny pobočkové sítě pošta projednala dopředu s kraji i zástupci obcí. Obce již dříve uvedly, že se obávají, že by pošta mohla od letošního roku zrušit až tisícovku poboček.

ČTÚ: Nic se rušit nemusí

"ČTÚ beze zbytku využije všechny zákonné kompetence a možnosti, aby chránil oprávněné potřeby všech uživatelů základních poštovních služeb a aby byly tyto služby poskytovány v kvalitě, jež je ve veřejném zájmu nezbytná," uvedl předseda úřadu Pavel Dvořák.

Nová vyhláška podle něj v žádném případě neukládá poště rušit jakoukoliv pobočku. "Naopak. Jasně říká, pod jaká kritéria Česká pošta nemůže jít. Celkový počet provozoven závisí výhradně na jejím rozhodnutí. A to by mělo být přijato ve spolupráci jak s Asociací krajů, tak Sdružením místních samospráv," dodal Dvořák.

"Pokud pošta po projednání s místní samosprávou ke změně formy poštovní obsluhy v daném místě přistoupí, v každém případě bude ctít požadavky na kvalitu a dostupnost služeb stanovené zákonem i vyhláškou ČTÚ," uvedl Mravinac. Doplnil, že pošta se zástupci místní samosprávy projednává již nyní rušení každé pobočky.

V lednu pošta oznámila, že letos převede zhruba 200 poboček na franšízy, které budou provozovat její partneři. Těmi mohou být například obchody nebo obecní úřady. "Pošta tento krok vnímá jako úsporu," řekl v lednu Mravinac Hospodářským novinám. Neupřesnil, kolik pošta vznikem nových franšíz ušetří. Již dříve ale firma uvedla, že ji nevytížené pobočky ročně stojí až 30 milionů korun.

Česká pošta hospodařila loni se ziskem zhruba 300 milionů korun. To je o 100 milionů více, než pro loňský rok plánovala, ale zhruba 120 milionů pod výsledkem roku 2011. Počet zaměstnanců se loni snížil zhruba o 1050 lidí na 32 150 kmenových pracovníků.

 

Právě se děje

Další zprávy