Pošta hlásí skoro 100 procent roznesených formulářů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 3. 2011 20:06
Pošta: Formuláře rozneseny, zbývá jen několik hotelů a ubytoven
Foto: Petr Protivánek

Praha - Pokud ještě stále nemáte svůj formulář pro sčítání lidu, jste podle dat České pošty, která formuláře roznáší, výjimkou.

"Během čtvrtka budou všechny formuláře rozneseny, na pátek zůstanou jen hotely a ubytovny v Praze a některých dalších místech," říká mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Ve čtvrtek ráno pošta hlásila 98,9 procenta roznesených formulářů. Rozhodný okamžik letošního sčítání je půlnoc v noci na sobotu.

"2,5 milionu formulářů jsme se pokusili doručit, ale z různých důvodů se to nepodařilo - adresát zemřel, odstěhoval se, je v cizině, odmítl se sečíst, dům nebo byt je neobydlen, anebo jsme adresáta dvakrát nezastihli." Pro lidi, kteří nebydlí na adrese trvalého bydliště roznesla pošta 1,7 milionu bianco formulářů.

Čtenáři Aktuálně.cz přesto upozorňují na přetrvávající problémy, kritika zní i od samotných pošťáků, kteří se dostávají s lidmi do konfliktů.

Pošťák: Bylo to nepovinně povinné

"Pošťáci to nedělají z dobré vůle či jen tak pro radost - je to tzv. nepovinně povinné - kdo to dělat nechce, nemusí, ale v dubnu se bude propouštět, takhle se zaměstnavatel staví ke svým zaměstnancům... Podotýkám, že tato práce je prováděna po skončení řádné pracovní doby. Chtělo by se vám po skončení vaší pracovní doby chodit po domácnostech do 8 do večera a vysvětlovat něco, co je psáno?," komentuje práci komisařů pan Bohuslav, který sám formuláře roznáší.

Pošta nesouhlasí, že by své lidi k práci na sčítání nutila. "Byla jim nabídnuta možnost přivýdělku formou dohody o pracovní činnosti, a to na dobu 150 hodin. Výše odměny je závislá na velikosti sčítacího obvodu, počtu formulářů a kvalitě odvedené práce. Protože se jedná o práci v jejich osobním volnu, byla účast samozřejmě dobrovolná," uvedl mluvčí pošty.

Statistici už přiznali, že komplikace v roznášení formulářů zhoršily pověst sčítání, které už tak mnoha lidem kvůli narušení soukromí vadí.

Formuláře u sousedů

"Věděla jsem, že první termín schůzky nestihnu, čekala jsem tedy ve schránce druhý lísteček. Místo toho pošťačka nechala sčítací formuláře u sousedky, najednou ochrana osobních údajů asi neplatila. Já sama navíc nejsem v bytě trvale hlášená, a to se taky nikdo neobtěžoval zjišťovat, takže si musím formulář sehnat jinak," popisuje v mailu svoji zkušenost čtenářka Aktuálně.cz z Prahy.

Právě lidí, kteří nebydlí na svém trvalém bydlišti, od minulého sčítání rapidně přibylo. Pokud někdo z nich formuláře ještě nemá, může si je vyzvednout na obecním úřadě.

"Pokud někdo žije třeba v Praze, do trvalého bydliště třeba v Ústí kvůli tomu jezdit určitě nemusí. Po čtvrtém dubnu si bude moci na jakémkoli obecním úřadě nebo na pobočkách našeho úřadu vyzvednout nevyplněné formuláře. Tyto se budou moci odevzdat až 19. dubna," vysvětluje místopředseda Českého statistického úřadu odpovědný za sčítání Stanislav Drápal.

Lhůta pro tyto formuláře je tak o pět dnů delší, než u ostatních, které musí být odevzdány do 14. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy