Nepanikařte, radí ČSÚ. Sčítací komisař vás musí najít

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
20. 3. 2011 20:10
Pošta musí do pátku všem lidem roznést jejich sčítací formuláře
Foto: Veronika Lehovcová Suchá

Praha - Fronty na poštách, domácnosti, které komisaři zatím vůbec neoslovili, nebo k nim nepřišli na domluvenou schůzku.

Komplikace při sčítání lidu nejvíce postihly oblast Prahy, celkově ovšem pošta překvapivě hlásí pozitivní výsledky.

"Pošta je v roznášení sčítacích formulářů v předstihu. Ve čtvrtek večer bylo rozneseno sedmdesát procent všech formulářů. Podle harmonogramu je tak pošta o dva dny napřed," říká místopředseda statistického úřadu Stanislav Drápal. Celkem má pošta roznést 16,8 milionu formulářů.

V Praze pošta posílila týmy komisařů, povolala náhradníky a i komisaře, kteří původně měli na starost Středočeský kraj.

Nejasnosti ale lidé nemají stále, kde řešit. Na infolinku je obtížné se dovolat, včas nechodí ani reakce z mailové poradny.

"Prosím všechny, aby nepanikařili, když se s komisařem napoprvé nesejdou. Ve schránce musí najít ještě další lístek s druhým termínem schůzky. Pokud se ani tato nezdaří, ve schránce komisař nechá adresu pošty, kde si každý může svůj formulář vyzvednout. Na to je ale ještě čas," radí Drápal.

Do trvalého bydliště kvůli sčítání nemusíte

Podle Českého statistického úřadu mají teď komisaři sami povinnost člověka najít, i když nežije na adrese trvalého bydliště nebo je například v nemocnici.

Poště se nyní vrací statisíce formulářů právě od lidí, kteří nebydlí na adrese trvalého bydliště. Je jich už na půl milionu. Tito lidé ale často nevědí, kam se obrátit, pokud se jim nepodaří setkat se se sčítacím komisařem.

Do místa trvalého bydliště nikdo cestovat nemusí.

"Pokud někdo žije v Praze, do trvalého bydliště třeba v Ústí kvůli tomu jezdit určitě nemusí. Po čtvrtém dubnu si bude moci na jakémkoli obecním úřadě nebo na pobočkách našeho úřadu vyzvednout nevyplněné formuláře. Tyto se budou moci odevzdat až 19. dubna," dodává Drápal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

Další zprávy