Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil doporučuje státním zástupcům, aby nekompromisně posílali k soudům i případy opřené o důkazy, které Ústavní soud nedávno označil za protiústavní.
Jde o důkazy z prohlídek kanceláří a firemních prostor, které nařídil státní zástupce. Ústavní soud nedávno několika nálezy v nenápadných kauzách konstatoval, že takové materiály jsou protiústavní, protože prohlídky nebytových prostor musí podle jeho názoru povolovat soud. A podle jednoho z ústavních nálezů to platí i zpětně.
Stovky kauz v ohrožení
Deník Aktuálně.cz už napsal, že kvůli tomu jsou ohroženy stovky kauz. Včetně těch nejzávažnějších ekonomických případů. Jen na vrchním státním zastupitelství v Praze se to týká 80 procent všech věcí, v nichž stát celkem přišel o sedm a půl miliardy korun.
Ve hře je tak očištění například uprchlíka Radovana Krejčíře či někdejšího Rathova spolupracovníka Filipa Bušiny nebo obviněných z obří kauzy armádní korupce.
"Nechci vyvolávat paniku. Ale doporučil bych státním zástupcům: žalujte ty věci, nevytahujte ze spisů důkazy dřív než to projedná soud. A bude záležet na obecních soudech, jestli k nálezům Ústavního soudu přihlédnou či nikoli. Ministerstvo s tím nemůže dělat nic jiného, než doufat, že to státní zástupci budou normálně žalovat," uvedl ministr Pospíšil (ODS).
První verdikt už je tu
První verdikt, v němž soud s odvoláním na ústavní nález vyškrtnul podstatnou část důkazů, už přitom podle zjištění Aktuálně.cz padl.
Jde o případ z Plzně, kde byl zrušen rozsudek nad prodejcem padělaného oblečení. Soud musí nyní věc znovu projednat, ale už nesmí použít důkazy - zabavení zboží - shromážděné během prohlídky prodejcova stánku.
Ministr Pospíšil přiznává, že nedokáže odhadnout, jak se obecné soudy zachovají.
"Je to složitý právní poblém, kterým se zabýváme už od srpna. A můžu říci, že spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, s kterým to řešíme, máme jiný právní názor než Ústavní soud," dodal ministr.